Prezentacje

Prezentacje 2014-10-28

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy w nowej perspektywie unijnej na lata 2014-2020?

Specjaliści firmy Najda Consulting prowadzącej portal Nowedotacjeunijne.eu wyjaśniają.

Nowedotacjeunijne.eu Nowedotacjeunijne.eu

W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020  przewidziane jest zwiększenie możliwości dofinansowania na rozwój przedsiębiorstw w sektorze MSP.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego środki dla przedsiębiorców będą dostępne w kilku osiach priorytetowych, w zależności od charakteru przedsięwzięcia. Pierwsze konkursy w ramach nowego programu dostępne będą zapewne w przyszłym roku, a wpływ na to  mają przede wszystkim obecnie trwające negocjacje zapisów nowego programu z Komisją Europejską.

W nowym RPO preferowane będzie podejście charakteryzujące się wysokim potencjałem w zakresie komercjalizacji wiedzy oraz wpisujące się w strategie inteligentnej specjalizacji. Koncepcja inteligentnej specjalizacji jest oparta na założeniu, że dany region może zbudować swoją przewagę konkurencyjną w oparciu o specyficzne dla danego terytorium regionalne potencjały. W województwie zachodniopomorskim do regionalnych specjalizacji zalicza się:

  • biogospodarka (oparta o naturalne zasoby regionu i jego potencjał gospodarczy oraz naukowo-badawczy)
  • działalność morska i logistyka
  • przemysł metalowo-maszynowy
  • usługi przyszłości (dynamicznie rozwijająca się branża ICT, IT czy przemysły kreatywne)
  • turystyka i zdrowie


W nowym programie dofinansowania dla przedsiębiorców będą dostępne w szczególności w I osi priorytetowej Gospodarka-Innowacje-Technologie na którą przeznaczono 326 mln euro. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie m.in. na:

  • Projekty badawcze
  • Tworzenie i rozwój infrastruktury B+R
  • Projekty polegające na wdrożeniu własnych lub zakupionych wyników badań naukowych i prac rozwojowych
  • Wsparcie działalności nastawionych na wzrost eksportu i zdobywanie nowych rynków zbytu
  • Wsparcie międzynarodowej współpracy gospodarczej (np. udział w giełdach kooperacyjnych, międzynarodowych targach bądź misjach gospodarczych)
  • Inwestycje w przedsiębiorstwach


W II osi priorytetowej Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego przedsiębiorstwa będą mogły otrzymać dofinansowanie na projekty związane z rozwojem usług i produktów opartych na  TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne). Następujące typy projektów zostały określone w tym działaniu:

  • wdrożenie w przedsiębiorstwach kompleksowych rozwiązań informatycznych pozwalających na interakcję on-line z klientami i kooperantami, np. projekty mające na celu otwarcie kanału informatycznego, jako nowego kanału sprzedaży.
  • przeniesienie części funkcjonowania przedsiębiorstwa do sfery wirtualnej np. praca zdalna, zdalne zarządzanie kadrami czy przedsiębiorstwem, budowanie systemów komunikacji VPN.


Możliwe będzie także dofinansowanie projektów związanych z inwestycjami w odnawialne źródła energii. W III osi priorytetowej Wsparcie Gospodarki Niskoemisyjnej dla przedsiębiorstw będą dostępne możliwości dofinansowania w priorytecie inwestycyjnym 4.2 Promowanie efektywności energetycznej i korzystania z odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach. Wśród potencjalnych typów projektów można wymienić:

  • Termomodernizacja budynków przemysłowych, handlowych i usługowych
  • Wdrożenie technologii oszczędzających zużycie energii elektrycznej lub cieplnej


Bardzo duże możliwości dofinansowania dla projektów z zakresu B+R będzie również umożliwiał nowy krajowy Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Głównym celem programu będzie pobudzenie innowacyjności polskiej gospodarki, poprzez zwiększenie nakładów prywatnych na projekty B+R oraz kreowanie popytu przedsiębiorstw na innowacje i prace badawczo-rozwojowe. W nowym programie to przedsiębiorcy będą decydować na jakie badania przeznaczyć środki, gdyż ich głównym zadaniem będzie wdrożenie wyników tych badań w przedsiębiorstwach. Duży nakład zostanie poniesiony na finansowanie projektów od pomysłu do rynku. Założeniem PO IR jest bowiem wsparcie realizacji całego procesu powstawania innowacji: od fazy tworzenia się pomysłu, poprzez etap prac badawczo-rozwojowych, przygotowanie prototypu, aż po komercjalizację wyników badań. Przedsiębiorstwa planujące samodzielną realizację projektów B+R będą mogły otrzymać wsparcie na wyposażenie laboratorium. Finansowane będą także koszty związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych, uzyskaniem ochrony praw własności intelektualnej czy umiędzynarodowienie firmy na rynkach światowych.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 przewidziane są działania związane z rozwojem przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Źródłem dotacji dla przedsiębiorców będzie oś LEADER – priorytet nr 6 „Wspieranie włączenia społecznego, ograniczenia ubóstwa i rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich”, gdzie w ramach celu 6B „Wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich” w której uwzględniono rozwój przedsiębiorczości, z wyłączeniem świadczenia usług rolniczych.

Podobnie jak to miało miejsce w obecnie realizowanej perspektywie w ramach działania 3.1.2 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw za wydatki kwalifikowane będzie można uznać m.in. roboty budowlane, zakup środków trwałych, wyposażenia oraz oprogramowania. Premiowane będą projekty spełniające m.in. następujące kryteria: innowacje na danym obszarze objętym wsparciem, zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie Środowiska, nowe miejsca pracy. Limit pomocy będzie ustalany przez Lokalne Grupy Działania, jednakże wysokość na jednego przedsiębiorcę nie powinna przekroczyć 300 000 zł w ramach nowego okresu programowania.

Aktualne informacje na temat funduszy UE na lata 2014-2020 znaleźć można na portalu Nowedotacjeunijne.eu



Najda Consulting
ul. Ks. Piotra Ściegiennego 27/14
70-354 Szczecin
Tel. (091) 4613 081, (091) 4320 164
Fax: (091) 4613 081
www.najdaconsulting.pl
office@najdaconsulting.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2014-11-19 17:03
Wszystkich rekordów:

Społeczność