Prezentacje

Prezentacje 2017-07-18

Klippan Safety Polska rośnie w Stargardzie

Nagradzany za jakość dostawca wyposażenia dla największych europejskich producentów samochodów ciężarowych buduje w Stargardzie nowy zakład. Hala, trzykrotnie większa od obecnej, powstanie w kwietniu w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

Mieszczący się obecnie w Stargardzkim Parku Przemysłowym zakład produkuje m.in. składane łóżka i kompletne zestawy do odpoczynku dla kierowców, a także systemy montowania towarów i zintegrowane pasy bezpieczeństwa do samochodów komercyjnych. 280-osobowy zespół sprawia, że jest to największa pod względem zatrudnienia fabryka szwedzkiej grupy CalixKlippan, która prowadzi również produkcję w Goeteborgu, Eskilstunie, Klippan (południowa Szwecja), Monachium, Kałudze i w brazylijskim Sao Paulo.

Działająca od 2002 roku w Stargardzie firma z roku na rok poszerza gamę produktów.

– Teraz np. zajmujemy się m.in. zagospodarowaniem przestrzeni pod łóżkiem w kabinie samochodu ciężarowego. Produkujemy swego rodzaju szuflady, w których można instalować różne urządzenia – np. lodówkę. Dla nowej generacji ciężarówki MAN wytwarzamy elementy pozwalające zagospodarować panel mieszczący się nad kierowcą. Nasza praca wiąże się z dużą wiedzą – trzeba produkować na tyle optymalnie, żeby w kabinie można było zamontować sprzęt, jakiego chce klient – telewizor, lodówkę czy prysznic – mówi Marek Pałac, dyrektor Klippan Safety Polska.

Nowa hala, dwie firmy

W ciągu 15 lat działalności firma rozrosła się i zapadła decyzja o budowie nowej hali. Powstanie ona przy ul. Metalowej na terenie dawnego lotniska wojskowego w Kluczewie, nieopodal fabryk Bridgestone i Cargotec. Budynek będzie miał blisko 17 tys. mkw. powierzchni (ponad trzykrotnie więcej niż obecna). Planowany termin oddania do użytku to kwiecień 2018 r. Wykona go w formule zaprojektuj i zbuduj szczecińska firma Prime Construction. Wartość inwestycji sięgnie ok. 38 mln zł.

– To największy projekt inwestycyjny w historii CalixKlippan Group. Realizacja tego przedsięwzięcia wiąże się z dużą odpowiedzialnością, ale niezmiernie się cieszę, że możemy je przeprowadzić. Jest ono odpowiedzią na biznesowe potrzeby grupy, ale decyzja o jego urzeczywistnieniu to wynik zbiegu wielu okoliczności. Jednym z nich było ogromne poparcie dla tego pomysłu ze strony zarządu Klippan Safety Polska. Ale sprzyjał też dobry klimat dla inwestycji w Stargardzie. Znamy się tu od lat i wiadomo kogo na co stać i czego można oczekiwać – mówi Marek Pałac.

Nowa hala będzie mieściła w rzeczywistości dwa przedsięwzięcia grupy CalixKlippan. Oprócz Klippan Safety działalność uruchomi tam inna spółka tej grupy – Andrenplast. Produkuje ona duże elementy w technologii termoformingu – z płaskich elementów z tworzywa sztucznego, poprzez ich podgrzanie i nacisk, powstają np. panele, którymi zabudowuje się wnętrza autobusów, deski rozdzielcze oraz ścianki i budki, które oddzielają kierowcę od pasażerów, a także owiewki w samochodach ciężarowych poprawiające aerodynamikę.

– Część produkcji Andrenplast ma zostać przeniesiona do Stargardu z Goeteborga. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jej podstawowymi odbiorcami są firmy Volvo, Scania i Man, a wszystkie one produkują autobusy w Polsce – wyjaśnia Marek Pałac.

Produkcja w nowym zakładzie będzie zautomatyzowana. Docelowo może tam znaleźć pracę od kilkunastu do 30 osób. Ok. 20 osób może też zatrudnić w nowej hali Klippan Safety Polska. Zdaniem Marka Pałaca, trzeba będzie powiększyć zespół odpowiedzialny za zakupy, logistykę i jakość. Firma chce też rozwijać dział inżynieryjny zajmujący się pomiarami, badaniami i laboratorium.

Światowa jakość

Klientami stargardzkiej firmy jest większość czołowych producentów samochodów ciężarowych w Europie: Volvo, Scania, MAN i Daimler. Od poddostawców wymagają oni bardzo wysokiej jakości, włącznie z przestrzeganiem restrykcyjnego systemu kontroli jakości TS obowiązującego w branży automotive. Ich przedstawiciele z pewnością odwiedzą Stargard i będą audytować przyszłą siedzibę Klippan Safety Polska. Ale już teraz stargardzka firma może pochwalić się światową jakością produktów. Grupa Volkswagen przyznała jej nagrodę najlepszego dostawcy za rok 2015, doceniając w ten sposób jakość łóżek, które powstają w Stargardzie i dostarczane są do fabryki Scanii (marka należąca do Volkswagena), gdzie montowane są w kabinach samochodów ciężarowych.

– Cieszy mnie, że nasza działalność w coraz większym stopniu opiera się o know-how, które powstaje w naszym regionie. Grupa CalixKlippan w coraz większym stopniu docenia potencjał intelektualny i efekty pracy naszej kadry inżynierskiej. Kiedyś linie produkcyjne były przenoszone do nas ze Szwecji. Teraz sami je modyfikujemy i rozbudowujemy w oparciu o wiedzę, która powstaje na Pomorzu Zachodnim i w Polsce – mówi dyrektor Klippan Safety Polska.


Klippan Safety Polska Sp. z o.o.
ul. Nasienna 17
73-110 Stargard
klippan-safety.pl


artykuł promocyjny

aktualizowano: 2017-07-23 20:01
Wszystkich rekordów:

Społeczność