Prezentacje

Prezentacje 2020-12-11

Automat do produkcji przyłbic

Nowatorskie urządzenie do produkcji przyłbic ochronnych stworzyli inżynierowie z Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz firmy Endeavour Lab. Technologia, którą wypracowali, może mieć zastosowanie również do produkcji innych wyrobów. 

Inżynierowie Sławomir Jaszczak z Wydziału Informatyki ZUT (pierwszy od lewej) oraz Kamil El Fray z firmy Endeavour
Lab na tle maszyny do produkcji przyłbic. Inżynierowie Sławomir Jaszczak z Wydziału Informatyki ZUT (pierwszy od lewej) oraz Kamil El Fray z firmy Endeavour Lab na tle maszyny do produkcji przyłbic.

Pomysł by produkować w Szczecinie przyłbice pojawił się wiosną br.

– Kiedy wybuchła pandemia coronawirusa, cała Europa miała problemy z dostawami z Chin materiałów medycznych do ochrony osobistej. Na rynku brakowało m.in. przyłbic – przypomina mgr inż. Kamil El Fray, właściciel firmy Endeavour Lab z Dobrej. – Pomyślałem, że dobrze byłoby produkować przyłbice na miejscu z materiałów, które są dostępne na półkach, bez zaawansowanych technologii jak np. druk 3D – wyjaśnia. Tak też stworzył wzór przyłbicy i metodykę ręcznego montażu z łatwo dostępnych półproduktów (folia, taśma polipropylenowa, klamerki). W okresie wzmożonego zagrożenia epidemiologicznego firma Endeavour Lab wyprodukowała pilotażowe 800 sztuk przyłbic i nieodpłatnie przekazała je do Szpitali Klinicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Firma udostępniła również szablon produkcyjny i instrukcję montażu wolontariuszom. Tylko dzięki zaangażowaniu wolontariuszy akcji #poZUTeczni do szczecińskich szpitali oraz innych służb trafiło ponad 14 tys. sztuk przyłbic. Również wolontariusze z innych regionów Polski wyprodukowali i przekazali do jednostek medycznych i DPS-ów ponad 15 tys. sztuk przyłbic. Przy okazji warto dodać, że koszt produkcji jednej tego typu przyłbicy to tylko 50 groszy, co czyni produkt jeszcze bardziej atrakcyjnym. Model przyłbicy zaproponowany przez firmę Endeavour Lab został pozytywnie oceniony w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego przez użytkowników końcowych, tj. pracowników ochrony zdrowia. Docenili oni ich wygodę i niewielką masę (lekkość). Wzór okazał się na tyle prosty w montażu, że kolejnym krokiem była mechanizacja procesu produkcji. W związku z uruchomieniem programu RPO WZP „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” między Wydziałem Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie a firmą Endeavour Lab została nawiązana współpraca w celu zbudowania prototypu maszyny służącej do automatycznej produkcji przyłbic.Ruszyły prace nad projektem APO_2020

– Projekt APO_2020 dotyczył budowy nowatorskiego urządzenia mechatronicznego do montażu przyłbic ochronnych – mówi dr inż. Sławomir Jaszczak z Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. – Urządzenie, które stworzyliśmy, realizuje montaż przyłbic ochronnych w trybach półautomatycznym lub automatycznym z wykorzystaniem łatwo dostępnych półfabrykatów. Realizacja projektu wiązała się z budową prototypowego urządzenia, którego integralną częścią jest oprogramowanie sterujące, umożliwiające zautomatyzowanie procesu produkcji. Inżynierowie stworzyli urządzenie – najpierw w formie cyfrowej, a następnie fizycznej. Jak podkreślają konstruktorzy, skala stosowania projektu może być masowa – urządzenie może być wykorzystywane na terenie całego kraju, a możliwości skalowania produkcji w ten sposób są również bardzo szerokie. Naukowcy chcą opatentować urządzenie i uruchomić pilotażową produkcję przyłbic. Technologia produkcji przyłbic jest bezpieczna, jednak zgodnie z prawem zanim wejdzie do powszechnego użytku, musi przejść szereg prób bezpieczeństwa.

– Planujemy przeprowadzenie odpowiednich testów. Jeśli będzie taka możliwość, sięgniemy po kolejny grant z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego – mówi Sławomir Jaszczak. I dodaje: – Nasz prototyp jest na tyle ciekawym rozwiązaniem technologicznym, że jego elementy mogą mieć zastosowanie przy produkcji innych wyrobów. Projekt APO_2020 jest przykładem współpracy świata nauki i biznesu. Wydział Informatyki ZUT oraz firma Endeavour Lab, która na co dzień wspiera biznes w rozwijaniu parków przemysłowych (konstruuje maszyny), połączyły siły. Współpraca partnerów na polu badawczo-rozwojowym przyczyniła się do rozwoju innowacji na styku informatyki i konstrukcji maszyn.

Dotychczasowe prace były finansowane ze środków programu „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab” RPO WZP.

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2020-12-14 17:54
Wszystkich rekordów:

Społeczność