Po godzinach

Po godzinach -0001-11-30

Z Pawłem Charą do Mandżurii

Szczeciński fotografik rusza na kolejną wyprawę do Chin w poszukiwaniu niezwykłych ujęć. Ponownie wspiera go GBS Bank.
Paweł Chara na tle swoich fotografii /fot. mab/  Paweł Chara na tle swoich fotografii /fot. mab/

Przed wyprawą Paweł Chara został prezesem Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, która powstała z myślą o szeroko pojętej działalności informacyjno – edukacyjnej w dziedzinie odrębności świata, kultury oraz sztuki.  Z uwagi na swoją działalność, fundacja rozpoczęła projekt „Chiny – kultura -sztuka- filozofia życia”, który bazować będzie na materiałach zdobytych podczas zrealizowanej już wyprawy do Chin sponsorowanej przez GBS Bank, a także do Mandżurii (2010 – 2011r.).

Mandżuria to kraina historyczna w północno-wschodnich Chinach w granicach obecnych prowincji chińskich: Cilin, Liaoning, Hejlungciang oraz w północno-wschodniej części regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna. Zajmuje płaskie, silnie zabagnione tereny nizin Sungaryjskiej i Sungliao, otoczonych przez pasma górskie Wielkiego i Małego Chinganu. Zima w tym regionie bywa bardzo sroga, temperatury sięgają minus 50 stopni Celsjusza.

W  Mandżurii mieszkała niegdyś ok. 15 - tysięczna grupa Polaków,  z czego 7 tys.  inżynierów, techników, robotników, którzy pracowali przy budowie kolei wschodniochińskiej. Polacy  z ogromną determinacją i energią stworzyli tam podstawy polskiego życia. Zorganizowano polskie szkoły różnego szczebla, zbudowano kościoły, wydawano wiele czasopism i książek, stworzono wiele polskich stowarzyszeń. W 1933 r. zatrzymał się w Harbinie ks. Maksymilian Maria Kolbe w drodze do „japońskiego Niepokalanowa”. Niezwykle ważną rolę w zachowaniu tożsamości narodowej odegrało w Harbinie polskie Gimnazjum im. H. Sienkiewicza (1915-1944). Jednym z absolwentów tegoż gimnazjum był Teodor Parnicki, wybitny polski autor powieści historycznych.

Wiedza historyczna oraz zdobyty tam przez Pawła Charę materiał fotograficzno - filmowy,  pozwoli przybliżyć losy Polski, oraz rolę Polaków w świecie.

Wyprawa Mandżuria 2010 – 2011 -  to kolejny i zarazem ostatni etap poznawania Kraju Środka.

Pierwsza z wypraw, która odbyła się w 2009 roku do Chin, trwała trzy miesiące. Opisana została w wielu publikacjach i zaprezentowana na wielu prelekcjach, jednak jedną z najbardziej przemawiających form były wystawy zdjęć, które odbywały się w kilkunastu miastach Polski, między innymi w Barlinku, Szczecinie, Stargardzie, Gorzowie, a także w Warszawie, Radomiu oraz Zielonej Górze.

Najnowsza wyprawa wzbogaci zgromadzony materiał fotograficzny i filmowy, o opowieść o ludziach Ewenków, których historia zawiera spory rozdział o dawnych polskich inżynierach i robotnikach. Wyprawa stanowi brakujący element filmu ukazującego nieznane obrazy z życia Kraju Środka.

Owocem wypraw do krainy Mao i Mandżurii będą organizowane przez Fundację im. Ryszarda Kapuścińskiego wystawy, pokazy filmowe i akcje edukacyjne na terenie całej Polski, skierowane m.in. dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także dla miłośników wschodnich klimatów oraz tych osób, które chcą poznać historie z krańca świata.

SG

aktualizowano: 2011-01-03 17:40
Wszystkich rekordów:

Społeczność