Informacje

Informacje 2014-04-10

Podsumowanie projektów realizowanych w ramach Inicjatyw JEREMIE i JESSICA były głównymi tematami podczas III edycji Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Inżynierii Finansowej.

Uczestnicy konferencji ZDIIF spotkali się w środę w Hotelu Radisson Blu. Głównym jej tematem były instrumenty zwrotne wdrażane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, dedykowane projektom mającym na celu rewitalizację przestrzeni miejskich oraz wsparcie sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Obrady przebiegały dwutorowo – odrębnie toczyła się dyskusja nad zagadnieniami z obszaru działania Inicjatywy JEREMIE, w innej sali natomiast debata zamykała się w sferze działania mechanizmu JESSICA.
 
- Rynek najlepiej weryfikuje finansowe koncepcje. JEREMIE z perspektywy czasu okazało się narzędziem bardzo potrzebnym i efektywnym – mówił inaugurując obrady I panelu marszałek Olgierd Geblewicz. – Wykorzystujemy wszystkie środki, a co najważniejsze w ramach tej inicjatywy mogliśmy zaproponować debiutującym na rynku podmiotom pomoc w finansowaniu ich działalności. Wśród 3400 przedsiębiorstw, które sięgnęły po pożyczkę JEREMIE aż 20 proc. to tzw. start-upy, które z natury rzeczy nie mają oparcia w systemie bankowym.

Gospodarzem drugiego panelu, który byłe poświęcony tematom z obszaru Inicjatywy JESSICA, był wicemarszałek województwa Andrzej Jakubowski. – Z bieżącego monitoringu wiemy, że to narzędzie zdało egzamin, posłużyło do realizacji wielu świetnych projektów. – mówił. - Jesteśmy jeszcze w trakcie ustaleń, ile pieniędzy przeznaczymy na te instrumenty i w jakiej formule w kolejnej perspektywie Chcemy wypracować jak najbardziej ekonomiczny i elastyczny program dla tych narzędzi. Przed nami jeszcze mnóstwo pytań. Może na przykład warto połączyć w jeden mechanizmy JEREMIE i JESSICA i ustanowić jednego menadżera?   

W trakcie konferencji zostały także podpisane dwie umowy z Pośrednikami Finansowymi w ramach Inicjatywy JEREMIE: z Zachodniopomorskim Regionalnym Funduszem Poręczeń Kredytowych sp. z o.o. oraz Funduszem Wspierania Rozwoju Gospodarczego Miasta Szczecina sp. z o.o.  Na wsparcie przedsiębiorców w formie reporęczeń ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 trafi łącznie 40 mln zł.

KZ
 

utworzono : 2014-04-10 12:37
Wszystkich rekordów:

Społeczność