Informacje

Informacje 2008-03-22

W Berlinie o regionie

Partnerstwo-Odry i doświadczenia Wielkiego Regionu Saar-Lor-Lux były tematem spotkania w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Berlinie z udziałem polskich i niemieckich samorządowców.
Debata o Regionie Odry w Berlinie /fot. Józef Kuciński, Bermag sp.j./ Debata o Regionie Odry w Berlinie /fot. Józef Kuciński, Bermag sp.j./

Pretekstem do spotkania organizowanego przez MOE-Club – Klub Europy Środkowej i Wschodniej była publikacja książki „Zarządzanie regionalne w europejskich regionach”. Wśród 90 zaproszonych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele MSZ, MSWiA, Ambasady RP w Berlinie oraz samorządowcy zachodnich regionów Polski.

Po prezentacji Thorstena Kohlischa - autora książki, odpowiedzialnego od niedawna za współpracę gospodarczą Wschód-Zachód z ramienia Berlińskiej Administracji Senatu ds. Gospodarki, Technologii i Kobiet, o szansach rozwoju transgranicznej współpracy rozmawiali Senator ds. Gospodarki Harald Wolf, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz dr Claude Gengler z luksemburskiej fundacji Forum Europa.

Senator Wolf i prezydent Krzystek podkreślali znaczenie współpracy Berlina i Szczecina w rozwoju Partnerstwa Odry.

- Konkretnym działaniem dla Szczecina mógłby być wspólny lobbing dotyczący tworzenia korytarza transportowego północ-południe, biegnącego przez Szczecin i Berlin dalej na południe - stwierdził prezydent Krzystek.

- Polepszenie połączeń kolejowych jest dla ludzi najlepszym przykładem tego, że współpraca między nami się rozwija - dodał Senator Wolf.

Dr Gengler, dyrektor fundacji Forum Europa z Luksemburga wskazał na 30 lat wysiłków, jakie potrzebne były by Luksemburg, Region Saary i Lotaryngia stały się jednym regionem.

- Taki proces wymaga czasu szczególnie, jeśli chodzi o tak zróżnicowanych w rozwoju gospodarczym partnerów. Dodatkowo w obu przypadkach po jednej stronie mamy samorządne kraje związkowe, a po drugiej scentralizowany jednak system polityczny, co nie upraszcza sytuacji przy podejmowaniu współpracy - stwierdził Gengler.

Oskar Hoder, sekretarz Komisji ds. Współpracy Regionalnej i przygranicznej MSWiA stwierdził, że Ministerstwo będzie wspierać Partnerstwo Odry, pod warunkiem, że Komisja zostanie włączona w proces tworzenia jego struktur obejmujących aż ćwierć powierzchni Polski.

Czesław Fiedorowicz z Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr stwierdził, że euroregiony również nie widzą przeszkód we współpracy z Partnerstwem Odry w realizacji własnych projektów.


SG

Tematy: Berlin (19) |
utworzono : 2008-03-22 11:31
Wszystkich rekordów:

Społeczność