Informacje

Informacje 2008-10-10

Targi dla firm

Targi firm i instytucji kierujących ofertę do biznesu zakończyły się w halach MTS w Szczecinie.

Targi Probiznes i IT Home&Biznes to stoiska 32 firm i instytucji, seminaria i szkolenia. Część wystawienniczą zajmują przedsiębiorstwa kierujące swoją ofertę do biznesu.

Firma ATA Szczecin promuje na swoim stoisku elektroniczne systemy archiwizacji dokumentów. Firma rozpoczynała od handlu skanerami, kopiarkami i drukarkami. Jej szefowie rozszerzyli działalność o usługi dla firm i instytucji. Firma, która zleci ATA Szczecin skanowanie dokumentów może wśród potem łatwo wyszukać potrzebne informacje.

- Podczas targów odwiedzają nas m. in. nasi klienci, z którymi możemy się spotkać w targowej, mniej oficjalnej atmosferze - mówi Grzegorz Szczęsny, wiceprezes ATA Szczecin.

Ofertę dla biznesu prezentuje na targach także spółdzielczy GBS Bank, który w październiku otwiera nową placówkę w centrum Szczecina.

- Mamy 7- i 13- miesięczne lokaty dla firm oprocentowane na poziomie 6,5 i 7 proc. Poza tym oferujemy pełny dostęp do konta przez internet. Otrzymywaliśmy nagrody za informatyzację - mówi Krzysztof Bałkowski, opiekun klienta GBS Banku i dodaje: - Jesteśmy bankiem polskim i nie gramy na giełdzie. W okresie obecnego kryzysu oznacza to, że nie mamy problemów, z jakimi borykają się inne banki.

Dostęp do internetu i telefonu promowały GTS Energis oddział Szczecin i szczecińska Global Connect.

- Oferujemy firmom i osobom prywatnym dostęp do internetu i inne usługi telekomunikacyjne. Z naszych usług korzystają m. in. duże szczecińskie firmy. Podczas targów zwiedzający pytają nas o szczegóły oferty i możliwość podłączenia - tłumaczy Adrian Chyćko, kierownik ds. sprzedaży bezpośredniej w GTS Energis.

- Global Connect powstał z połączenia trzech szczecińskich firm informatycznych. Oferujemy dostęp do internetu i telefonię internetową w Szczecinie i okolicach. Z firmami negocjujemy na zasadach indywidualnych szczegóły naszej oferty - mówi Karolina Kowalska z Działu Obsługi Klientów Global Connect.

Na targach pojawiła się też spółka IAI-System, która wykonuje i administruje sklepami internetowymi. Firma jest w przededniu debiutu na rynku New Connect. Firma prowadzi sprzedaż przez internet, a jej szefowie udział w targach traktują w kategoriach promocji wizerunkowej.

Na targach stoiska mają także instytucje wspierania biznesu: fundusze pożyczkowe, uczelniane inkubatory przedsiębiorczości oraz samorządowe centra współpracy z biznesem.

Konferencje i seminaria

Pierwszego dnia targów odbyły się konferencje poświęcone polsko-niemieckiej sieci współpracy biznesowej EUNOP powołanej w ramach Partnerstwa Odry - inicjatywy współpracy zachodnich województw Polski i wschodnich landów Niemiec, w tym Berlina. W czwartek, 9 października odbyła się w związku z tym giełda kooperacyjna firm szukających partnerów biznesowych po drugiej stronie granicy. Natomiast uczestnicy seminarium - Polacy i Niemcy - dowiedzieli się jak inwestować u zagranicznych sąsiadów, jakie są najważniejsze różnice w prawie gospodarczym i jakie branże mają największą przyszłość.

W tym samym czasie szczecińscy kupcy, przedstawiciele magistratu, radni i naukowcy z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu dyskutowali o problemach i kierunkach rozwoju handlu detalicznego w Szczecinie. Handlowcy narzekali m. in. na brak decyzji miasta w sprawie prawa własności i dominacji centrów handlowych. Pracownicy nauki zwracali uwagę na ubogą ofertę i niski komfort zakupów w małych szczecińskich sklepach. Naukowcy zaprezentowali też koncepcję Traktu Handlowo-Usługowego biegnącego od okolic Dworca Głównego do budynku dawnej Dany.

Michał Abkowicz

Tematy: Szczecin (597) | przedsiębiorczość (94) | targi (75) | IAI (13) |
aktualizowano: 2008-10-13 12:22
Wszystkich rekordów:

Społeczność