Informacje

Informacje 2015-02-24

KK Wind Solutions zmienia strategię i czeka na nowego odbiorcę

Fabryka duńskiej firmy przy ul. Goleniowskiej w Szczecinie zwiększy zakres produkcji i zatrudni kolejnych 100 pracowników.

Artur Wołoszyn, dyrektor zarządzający KK Wind Solutions Polska Sp. z o.o. /fot.: AK / Artur Wołoszyn, dyrektor zarządzający KK Wind Solutions Polska Sp. z o.o. /fot.: AK /
Od nowego roku firma kk-electronic Polska zmieniła nazwę na KK Wind Solutions. Zmiana towarzyszy nowej strategii rozwoju zakładającej szerszy zakres produkcji, inwestycje w kolejne hale produkcyjne, nowe produkty i 100 dodatkowych pracowników. Spodziewany jest ok. 25-procentowy wzrost obrotów.
 
Nowa nazwa firmy ma wskazywać na związek z energią wiatru oraz specjalizację w dostarczaniu rozwiązań właśnie w tej dziedzinie.  Mieszczący się w Szczecinie przy ul. Goleniowskiej polski oddział duńskiego koncernu produkuje zarówno elementy elektroniczne do turbin wiatrowych, które mieszczą się w dłoni, jak i całe szafy sterujące, które przesyłają ogromne moce i ważą ponad sześć ton.
 
- Teraz chcemy wzbogacić nasze produkty o wyposażenie dodatkowe - takie jak np. pomosty i konstrukcje stalowe - mówi Artur Wołoszyn, dyrektor zarządzający spółki. 
 
Nowe produkty to jeden z obszarów strategii na najbliższe lata, które wymienił Artur Wołoszyn. Drugi to nowe firmy, z którymi KK Wind Solutions nawiązało współpracę w ostatnim czasie. - Na razie nie możemy mówić, co to są za klienci. Możemy zdradzić jedynie tyle, że są to firmy będące w pierwszej piątce głównych graczy na europejskim rynku energii wiatrowej. Jednego dużego klienta już mamy, rozmawiamy z innym potentatem w tej branży – odpowiada dyrektor spółki i zaznacza: - Od warunków umowy, jakie ustalimy z naszym klientem, będzie zależało to, jak szybko będzie się odbywał transfer wiedzy i technologii.
 
KK Wind Solutions ukierunkowana jest także na nową strategię działania: - Analizujemy potrzeby klienta z różnych aspektów i dostarczamy gotowy produkt, koordynując wszystkie działania w tym obszarze. Dzięki temu klient nie musi rozmawiać z wieloma partnerami - mówi Łukasz Andrzejczak, kierownik biura projektowego spółki. - Nasza strategia opiera się na nowoczesnych metodach produkcji i zarządzania, tj. lean manufacturing. Realizujemy również projekt dotyczący bezpieczeństwa pracy w zakresie rozwiązań technicznych.  Z pracownikami skupiamy się na tym, co można usprawnić i na potencjalnych zagrożeniach - dodaje Artur Wołoszyn.
 
Wdrożenie produkcji dla nowego klienta zaplanowane jest na kwiecień. Pod kątem nowych produktów rozbudowywana jest fabryka. Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Realizacja pierwszego z nich rozpoczęła się w zeszłym roku. Będzie to hala produkcyjna o pow. 2400 m kw. wraz z przylegającym do niej budynkiem socjalno-biurowym o pow. 1100 m kw. Zostanie ona oddana do użytku najpóźniej pod koniec października. Ponadto, od sąsiadującego North-West Logistic Park spółka chce wynajmować kolejną część hali - ok. 3600 m kw. (od ubiegłego roku wynajmowane jest tam 2800 m kw.).
 
Natomiast po zakończeniu drugiego etapu inwestycji (zaplanowanego na 2016 rok) KK Wind Solutions zyska nowoczesną halę produkcyjno-magazynową o pow.  4000 m kw. z budynkiem administracyjno-socjalnym o pow. 2500 m kw.
 
Rozwój firmy to także zwiększenie zatrudnienia o kolejnych 100 pracowników – przede wszystkim elektromonterów, pracowników produkcji, inżynierów do działu R&D (do którego zadań należy wdrożenie produktu i kontrola jego jakości). Rekrutacja już się rozpoczęła.
 
Istniejący w Szczecinie od 2003 roku polski oddział duńskiej spółki KK Wind Solutions jest częścią ogólnoświatowego lidera na rynku energii wiatrowej. Firma zajmuje się produkcją kompleksowych systemów sterowania i kontroli rozdzielnic elektroenergetycznych dla sektora energii odnawialnej. W zlokalizowanym w Dąbiu zakładzie wytwarzane jest co najmniej 95 proc. produkcji. Ponad 90 proc. z tego jest eksportowana, połowa trafia na rynek europejski (szczególnie Dania) i do Stanów Zjednoczonych. Obecnie firma zatrudnia ok. 400 osób. 
 
KK Wind Solutions współpracuje m.in. z takimi poddostawcami, jak spółki Elogic Polska (wydzielona z kk-electronic w 2012 roku) i IQ Metal Polska (obie mieszczą się także przy ul. Goleniowskiej).
 
Obroty firmy w skali globalnej wzrosły w 2014 roku o 35 proc., z czego duża część zysków jest przekazywana na nowe inwestycje.
 
AK
Tematy: inwestycja (310) | inwestor (135) | zakład produkcyjny (42) | KK-Electronic (8) | branża wiatrowa (7) | systemy sterowania (2) | Artur Wołoszyn (2) | Łukasz Andrzejczak (1) | rynek energii wiatrowej (1) | szafy sterujące (1) |
aktualizowano: 2015-03-03 02:12
Wszystkich rekordów:

Społeczność