Po godzinach

Po godzinach 2016-05-01

Koncert Avishai Cohen Trio: czysta esencja i energia muzyki

Jeden z najlepszych zespołów jazzowych zagrał 30 kwietnia w ramach Szczecin Music Fest. Występ zakończył się aż trzema bisami i oklaskami, które trwały jeszcze długo po zejściu artystów ze sceny.

Szczecin Music Fest 2016 - Avishai Cohen Trio na scenie Filharmonii. Od lewej: Omri Mor, Avishai Cohen i Daniel Dor /fot.: ak / Szczecin Music Fest 2016 - Avishai Cohen Trio na scenie Filharmonii. Od lewej: Omri Mor, Avishai Cohen i Daniel Dor /fot.: ak /
Sobotni koncert w Filharmonii Szczecińskiej był kolejnym z cyklu muzycznego organizowanego przez koncerty.com. Tym razem publiczność miała przyjemność wysłuchać trio na kontrabas, fortepian i perkusję.
 
Koncert zapowiadano nazwiskiem Avishai Cohena, który określany jest „radosnym geniuszem kontrabasu”, „kreatorem współczesnego jazzu” czy „jednym z najbardziej nowatorskich artystów”. Wieczór w Filharmonii dał szczecinianom przekonanie, że określenia te nie są zawyżone. Pochodzący z Izraela Avishai Cohen grał genialnie – raz delikatnie poruszając struny kontrabasu palcami, innym razem dynamicznie przesuwając po nich smyczkiem czy jeszcze innym – uderzając w instrument całą dłonią.
 
Nie mniej wyjątkowo grali towarzyszący artyście muzycy z Izraela – pianista Omri Mor i perkusista Daniel Dor. Popis swoich pełnych wirtuozerii umiejętności syntetyzowania wielu brzmień w doskonałą harmonię artyści zaprezentowali szczególnie podczas utworów o szybkim tempie, jak „Lost Tribe” czy „Signature”. Te, podobnie jak większość utworów zagranych podczas koncertu, pochodziły z najnowszej płyty Avishai Cohen Trio pt. „From Darkness”.
 
Zespół jeszcze bardziej przekonał do siebie słuchaczy podczas bisów. Muzycy po głównej części koncertu trzykrotnie zostali przywołani oklaskami na scenę, wykonując m.in. aranżację w stylu hiszpańskiego flamenco. Co więcej, Avishai Cohen dał się poznać również jako wokalista o ciepłym głosie. Podczas innego z utworów muzycy potwierdzili swój doskonały warsztat i wszechstronność zamieniając się instrumentami.
 
Można było odnieść wrażenie, że sam wirtuoz kontrabasu był zaskoczony tak entuzjastycznym przyjęciem przez słuchaczy. – Nawet nie wiedziałem, że wiecie o mnie. W Polsce nie gram często – powiedział Avishai Cohen i dodał: – W jednej czwartej ze strony mojego ojca jestem Polakiem.
 
Kolejny z koncertów 13. edycji Szczecin Music Fest odbędzie się 31 maja. W Filharmonii wystąpi wówczas pochodzący z Mali i popularny we Francji wokalista, gitarzysta i autor piosenek Habib Koité, który wymieniany jest jako jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki afrykańskiej obok Richarda Bony, Salif Keita i Youssou N'Doura. Bilety na koncert można kupić przez serwis internetowy >> bilety.fm.
 
Więcej informacji o koncertach festiwalu na stronie >> szczecinmusicfest.pl oraz w naszej zapowiedzi >> SMF 2016: Będą gwiazdy
 
Portal Szczecinbiznes.pl jest patronem medialnym festiwalu Szczecin Music Fest 2016.
 
ak
 

Partner cyklu Po godzinach:

 

aktualizowano: 2016-05-01 22:44
Wszystkich rekordów:

Społeczność