Po godzinach
Netto Cup 2008: rekordowy badminton w Szczecinie
Rekordowy pod względem frekwencji turniej badmintonowy w Polsce odbył się w ostatni weekend lutego w Szczecinie.
W X Ogólnopolskim Turnieju Badmintona Netto Cup 2008 rywalizowało ponad 170 zawodników. W ciągu dwóch dni zmagań na hali Politechniki Szczecińskiej rozegrano ponad 500 meczy, podczas których zużyto ponad 1000 lotek. Tylko w Turnieju Głównym grało ponad 90 graczy z całej Polski – od Jeleniej Góry do Białegostoku. Mieliśmy okazję oglądać wielu medalistów Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.
W rozgrywkach amatorów wystąpiło ponad 150 osób. To obok zawodów rangi Mistrzostw Polski największy turniej w kraju. Na dziewięciu boiskach toczyły się rozgrywki w kilkunastu kategoriach – m.in. gra pojedyncza kobiet i mężczyzn (w tym kategoria +60 lat), gra podwójna, gra mieszana, turniej amatora w kategorii kobiet i mężczyzn, turniej "Radosnego Amatora", turniej amatorów w grach podwójnych oraz Mistrzostwa Szczecina Dziennikarzy w Badmintonie.
Do faworytów rozgrywek w najbardziej prestiżowej kategorii Open należeli Dorota Grzejdak - LUKS Badminton Choroszcz (klasyfikowana na drugim miejscu listy PZB) i Paweł Drożdż z SKB Piast Słupsk (także na drugim miejscu listy klasyfikacyjnej PZB w deblu). Wystąpiło także kilku aktualnych i byłych Mistrzów Polski w różnych kategoriach wiekowych.
Dziennikarze pod siatką
Swoje mistrzostwa rozegrali szczecińscy dziennikarze. Wśród kobiet triumfowała Ewa Michalska (TVP Szczecin) przed Agnieszką Gumną (TV7). Wśród mężczyzn najlepszym okazał się Tadeusz Krawiec z Gazety Lubuskiej. Drugi był Andrzej Szkocki z Głosu Szczecińskiego a trzeci Piotr Tolko z portalu szczecinbiznes.pl.
- Zupełnie niepostrzeżenie minęło już dziesięć lat – mówi główny organizator turnieju Krzysztof Bobala, na co dzień szef Agencji Reklamowej Bono. - Jako, że okazja jest szczególna, postanowiliśmy wprowadzić kilka zmian. Ta podstawowa – zmiana głównego sponsora. Ten turniej pamiętają wszyscy jako Babolat Cup, ale od tego roku będziemy nazywać się Netto Cup - od nazwy sieci sklepów duńskiej firmy NETTO.
Jak będzie wyglądał ten turniej w kolejnych latach?
- Chcemy organizować kolejne dobre zawody – zapowiada Krzysztof Bobala. – Nie uda się nam rozbudować tego turnieju do ogromnych rozmiarów. Na hali Politechniki Szczecińskiej w ciągu dwóch dni może zagrać najwyżej 200-u zawodników, to określa granice, w których możemy się poruszać. Będziemy kontynuować współpracę z naszym nowym sponsorem – firmą Netto. Liczę na to, że firma wywodząca się z Danii – jednej z badmintonowych światowych potęg - będzie wspierać ten turniej, uznawany przez wielu zawodników za najlepiej zorganizowaną imprezę w kraju - dodaje Krzysztof Bobala.
Oprócz sponsora tytularnego – Netto jubileuszowej imprezie patronowały inne firmy, m.in. Pepsi, Yonex, Polkomtel, Fast Terminals oraz szczeciński Hotel FOCUS.
A, że turniej jest wysoko oceniany przez uczestników - świadczy o tym choćby wpis na forum jednego z portali poświęconych badmintonowi w Polsce: „Szczecin, potem długo, długo - nic!”. Życzymy powodzenia.
Z Indii do Europy
Badminton jako gra sportowa liczy sobie około 2 tysięcy lat. Wywodzi się z Indii. Jako lotki w tamtych czasach używano twardych owoców, zaś za rakietki służyła skóra naciągnięta na ramki. W Europie gra po raz pierwszy została zaprezentowana w Anglii - w 1872 roku - w mieście… Badminton. Do dziś prym w tej dyscyplinie sportu wiodą jednak Azjaci. W Europie jego główne ośrodki to – oprócz Wielkiej Brytanii - Szwecja i Dania. W Polsce badminton stał się znany szerzej w latach 70-ych XX wieku. W 1977 roku powstał Polski Związek Badmintona. Najbardziej znane ośrodki w Polsce to Suwałki, Głubczyce i Słupsk. Jako dyscyplinę medalową na olimpiadzie - badminton wprowadzono w Barcelonie w 1992 roku.
tekst i fot. ptr