Po godzinach
Jazz po szczecińsku
Festiwal rozpoczął się koncertem jubileuszowym Wydziału Jazzu Zespołu Szkół Muzycznych (ZSM) w Szczecinie z okazji 40-lecia Marcina Jahra, perkusisty z zespołu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, wykładowcy Wydziału Jazzu ZSM.
26 lutego o godz. 20 wystąpią The Freaks i Beata Andrzejewska.
The Freaks to nowa grupa na polskiej scenie muzycznej. Jej lider, Michał Wróblewski jest świeżo upieczonym szczecinianinem. Pochodzący z Gorzowa Wlkp., absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie zamieszkujący w Szczecinie, pianista i producent zajmuje się tworzeniem do radia i telewizji. Jego autorskim projektem jest hip-hopowo – housowy zespół The Freaks, z którym koncertował między innymi na festiwalach Jazz Rock Meeting czy Jazz na Guido. I choć grupa współpracowała już z wieloma wokalistami to ostatecznie do zespołu dołączyła szczecińska wokalistka Beata Andrzejewska, z którą planowana jest letnia trasa koncertowa oraz rejestracja debiutanckiego albumu. Dodatkowo Michał rozpoczął działalność dydaktyczną prowadząc klasę fortepianu jazzowego na Wydziale Jazzu w ZSM w Szczecinie.
Beata Andrzejewska to laureatka głównej nagrody w Festiwalu Młodych Talentów Gramy 2007, po którym to artystka szybko zdobyła sympatię szerokiej grupy fanów. Ma na swoim koncie debiutancki singiel „Poleż ze mną" , koncerty z Natalią Przybysz (grupa Sistars) czy pianistą jazzowym Andrzejem Jagodzińskim. Ostatnio debiutowała również w teatrze muzycznym, biorąc udział w polskiej wersji musicalu Rent wystawianym przez Opery na Zamku w Szczecinie. Beata prowadzi również klasę wokalu jazzowego na Wydziale Jazzu w ZSM w Szczecinie.
27 lutego (piątek), godz. 20: Sylwia Kowalczyk Quartet
Sylwię Kowalczyk okrzyknięto najbardziej zmysłową i seksowną szczecińską wokalistką. Koncerty artystki stanowią nie lada atrakcją dla bywalców imprez jazzowych a muzyka przez nią śpiewana, tak jak i sama Sylwia jest liryczna i nasycona ogromną dawką sex-appealu. Wielokrotnie zapełnione po brzegi sale skupiały przeważnie męską częścią fanów, choć i przybyłe Panie z reguły nie pozostawały obojętne na piękno przekazu artystycznego, co samo przez się stanowi dobrą promocję koncertu.
Co do drogi zawodowej przypomnijmy, iż Sylwia Kowalczyk to absolwentka Studiów Licencjackich Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Posiada bogate doświadczenie w showbiznesie, które zdobyła pod skrzydłami znanego showmana Krzysztofa Skiby. Jej kariera zaczęła się od wyróżnienia w znanym telewizyjnym programie „Szansa na Sukces" a przez ostatnie kilka lat koncentrowała się głównie na występach solowych w prestiżowych klubach, kasynach i hotelach całej Europy.
28.02 (sobota), godz. 20: Jola Szczepaniak z zespołem
To chyba najbardziej znana szczecińska artystka jazzowa. Po ukończeniu studiów w szczecińskiej filii Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz po rocznym pobycie w legendarnym Berklee College of Music w Bostonie postanowiła pozostać w Szczecinie. Oprócz koncertowania związała się ze szczecińskim Pałacem Młodzieży, gdzie prowadzi klasę śpiewu i rozwija się jako pedagog.
1 marca (niedziela), godz.20. Debiuty - Justyna Jarzębińska, Jakub Skowroński.
Ostatni dzień spotkań jazzowych to wieczór debiutów, czyli prezentacja najmłodszych szczecińskich jazzmanów. Wokalistka Justyna Jarzębińska i trębacz Jakub Skowroński to najświeższa krew rodzimego środowiska jazzowego. Wspólnie stawiają pierwsze kroki na muzycznej scenie oraz wspólnie reprezentują Wydział Jazzu szczecińskiego Zespołu Szkół Muzycznych.
Justyna Jarzębińska, zaledwie szesnastoletnia artystka, śpiewa odkąd tylko sięga pamięcią. Swoje pierwsze kroki stawiała w kościelnych chórach a muzyka gospel jest jej muzycznym „backgroundem”. Po podjętych próbach nauki gry na skrzypcach w podstawowej szkole muzycznej i fagocie w średniej, Justyna zdecydowała, iż jej prawdziwym powołaniem jest śpiew. Obecnie uczy się w klasie wokalu Beaty Andrzejewskiej na Wydziale Jazzu w szczecińskim muzyku oraz śpiewa w Szczecin Gospel Choir. Jak sama przyznaje, najbardziej inspirującą jest dla niej twórczość Arethy Frankiln, Billie Holiday oraz Judy Bady, którą osobiście miała okazję poznać podczas warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Orkiestra Jazzowa. To właśnie z wokalistyką jazzową, Justyna chciałaby związać swoją przyszłość.
Z kolei Jakub Skowroński, po ukończonej szkole muzycznej 1 st. w klasie fortepianu, swoją przygodę z trąbką rozpoczął wstępując do orkiestry dętej. Po kilku latach gry, zarażony pasją do swojego nowego instrumentu zdał egzaminy i dostał się do Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Wówczas też rozpoczęła się jego fascynacja jazzem. Obecnie Kuba jest w klasie dyplomowej trąbki klasycznej i pierwszej jazzowej. Jednak, podobnie jak w przypadku Justyny, swoją przyszłość chciałby wiązać z muzyką jazzową.
Wstęp na wszystkie koncerty w ramach 3. Miejskiego Festiwalu Jazzowego „Cały ten Szczecin" jest wolny.
SG