Prezentacje

Prezentacje 2012-10-08

Zdrowe stopy biznesu

Stopy stanowią jeden z najważniejszych elementów ciała każdego biznesmena. Dzięki nim posiada on zdolność do przemieszczania się w gąszczu negocjacji, planów strategicznych oraz prowadzenia rozmów w biegu. Skomplikowana budowa anatomiczna stóp pozwala im na pełnienie czterech funkcji: amortyzacyjnej, podporowej, napędowej i sensomotorycznej.

Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus pomaga zadbać o zdrowe stopy
Spondylus pomaga zadbać o zdrowe stopy
Masaż stóp
Masaż stóp
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Spondylus dba o zdrowe stopy biznesmena
Pedicure medyczny
Pedicure medyczny
Stopy to nie wszystko - ze Spondylusem zadbasz też o kręgosłup
Stopy to nie wszystko - ze Spondylusem zadbasz też o kręgosłup

Czy nie są to najważniejsze zadania managera: napędzać, wspierać, amortyzować? Każda stopa (tu również jak każdy biznesmen) nie jest prosta, składa się z 26 kości: stępu, śródstopia i palców. Kości te tworzą łuki podłużne i poprzeczne, które pomogą w sprężystości i amortyzacji podczas nieudanych i nietrafionych kroków. Pozwalają także na unikanie mikrourazów, chronią układ nerwowy, kręgosłup oraz narządy wewnętrzne. I to wszystko w naszych stopach – napęd, wsparcie i amortyzacja. Jak więc zabezpieczyć nasze stopy przed kryzysem?

Styl życia biznesmena

Na rozwój stóp,  jak również całego organizmu wpływa wiele czynników takich jak: styl życia, rodzaj wykonywanej pracy, odżywianie, rodzaj noszonego obuwia. Niewłaściwie ukształtowana stopa może być źródłem problemów w życiu codziennym. Obecnie mało kto może poszczycić się stopami zupełnie zdrowymi i pozbawionymi zniekształceń. Do najczęstszych wad stóp (wykluczając przyczyny genetyczne) u osób dorosłych (częściej kobiet) zaliczamy: stopę płaską, płasko-koślawą, szpotawą, wydrążoną. Deformacje te powstają najczęściej na skutek zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy oraz wywieranego nacisku i obciążenia przekraczającego  jej wytrzymałość. Badania pokazują, że najczęściej  spotykaną deformacją jest płaskostopie (poprzeczne, podłużne).  Zbyt duży ciężar wywierany na stopę i jej więzadła  powoduje obniżenie brzegu przyśrodkowego, w wyniku czego środkowa część stopy zaczyna stykać się z podłożem na coraz większej powierzchni, aż w końcu się rozpłaszcza. Gdy poszerza się przód stopy, wtedy mamy do czynienia z płaskostopiem poprzecznym; gdy cała podeszwa dotyka podłoża – z płaskostopiem podłużnym. Podczas chodzenia coraz częściej bolą stopy i łydki, człowiek szybciej się męczy, a jego chód staje się ociężały i kołyszący.

Buty managera

Zbyt twarde i wąskie w palcach przyczyniają się do powstawania dolegliwości stóp.  Torturą dla stóp są również pantofle na wysokich obcasach, w których nogi wyglądają zgrabnie i szczupło ale niestety zmieniają niekorzystnie rozkład sił w rejonie łuku poprzecznego stopy. Może to doprowadzić do płaskostopia poprzecznego z charakterystycznym poszerzeniem przedniej części stopy oraz pojawienia się na stronie podeszwowej  bolesnych modzeli,  odcisków czy rogowacenia naskórka. Zmiany skórne są formą obrony skóry przed nadmiernym i stałym uciskiem. Można je ostrożnie usuwać samemu, używając kremów zmiękczających, pumeksu po wcześniejszym wymoczeniu stóp w wodzie z solą (z lawendą, rozmarynem). Jeżeli zmiany te są zbyt duże  należy umówić się na wizytę, ze specjalistą od pielęgnacji stóp, na pedicure medyczny, a nie „bawić się” w chirurga przy użyciu nożyczek, skalpela czy żyletki.

Prawidłowe obuwie- zapewniające właściwy rozwój stopy- powinno być zawsze trochę większe (przy obciążeniu stopa wydłuża się), sztywny zapiętek (stabilizacja stopy), szeroki i niewysoki obcas (do 4-5 cm), szeroki przód umożliwiający pracę palców. W domu starać się nosić klapki profilowane.

Halluksy zmorą większości kobiet biznesu

Nieodpowiednie obuwie na wysokim obcasie i z wąskimi noskami  lub osłabienie struktur stopy (płaskostopie poprzeczne) może być również przyczyną deformacji palców tj: halluksy (paluchy koślawe).  Istotą tego schorzenia jest deformacja na poziomie pierwszego stawu śródstopno- paliczkowego, która charakteryzuje się rotacją i szpotawym ustawieniem I kości śródstopia oraz koślawym odchyleniem palucha w kierunku pozostałych palców. W przypadkach zaawansowanych paluch może nachodzić od góry na sąsiadujący drugi palec, a pozostałe palce przybierają kształt palców młoteczkowatych.
Okresowe badania stóp – ważne jak każde inne.

Każda dorosła osoba powinna przynajmniej raz w życiu odwiedzić podologa (ortopeda, fizjoterapeuta, technik ortopedyczny) i zbadać swoje stopy. Najlepiej, aby poddała się badaniu podologicznemu, podczas którego  diagnosta dokładnie zbada rozkład nacisków na powierzchniowej stronie  stopy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że schorzenia stóp mogą być przyczyną różnych dolegliwości, m.in. bólów kręgosłupa. Komputerowe badanie stóp jest obecnie najdokładniejszą metodą diagnozowania wad stóp. Badanie polega na sprawdzeniu, jaki dana osoba wywiera nacisk na wewnętrzną stronę stopy, tak podczas stania, jak i chodzenia. Badanie pozwala na niezwykle precyzyjną diagnozę dysfunkcji stopy, a dzięki temu  dobranie indywidualnej wkładki ortopedycznej dopasowanej do kształtu stopy, butów ortopedycznych, aparatu czy odpowiedniego zestawu ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych.  Niestety  przy bardzo mocnych deformacjach jedynym ratunkiem jest zabieg operacyjny.

Nie zapomnij o kręgosłupie

Jest on odpowiedzialny nie tylko za utrzymywanie naszej postawy w pozycji wyprostowanej, ale także za koordynację i sprawność naszych ruchów. Dolegliwości bólowe kręgosłupa w ostatnich latach urosły do rangi choroby cywilizacyjnej. Kręgosłupy biznesu stanowią duży odsetek w grupie z dolegliwościami bólowymi oraz zniekształceniami.  Bardzo często problemy z kręgosłupem są spowodowane brakiem aktywności fizycznej oraz prowadzeniem siedzącego trybu życia, nadwagą oraz nieprawidłowościami w poruszaniu się, siedzeniu i leżeniu. „Dobra” cywilizacji tj.: przemieszczanie się samochodem, korzystanie z windy, ruchomych schodów, technologie IT powodują, że pracujemy siedząc i odpoczywamy również siedząc.

Jeżeli praca wymaga od nas spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej zastanówmy się na siedzeniem dynamicznym. Czy jest to możliwe? Tak. Alternatywą dla normalnego krzesła może stać się siedzisko S-ball, dzięki któremu siedzenie jest aktywne (kręgosłup „lubi” ruch) i które w  łagodny sposób wymusza utrzymywanie prawidłowej pozycji z zachowaniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Krzesło S-ball zmniejsza obciążenie dolnej części pleców, doskonale dopasowane do ciała koryguje rozkładanie ciężaru ciała i równoważy ruchy, a piłka może być wykorzystana do ćwiczeń i zabaw.
Lepiej zapobiegać niż leczyć! Jeśli zaczyna nas coś boleć, trzeba skorzystać z konsultacji lekarskiej. Próbując leczyć się samemu, można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Karolina Świderska, mgr fizjoterapii
SPONDYLUS

 

Informujemy, że w konkursie firmy Spondylus pierwszą nagrodę - badanie komputerowe stóp i wkładki indywidualne (model Biznes) wygrała Alicja Klimek-Junak.

Vouchery na badanie komputerowe stóp wygrali:

  • Edyta Komajda
  • Hanna Zielińska
  • Zbigniew Kędziora

Vouchery na pedicure medyczny wygrali:

  1. Małgorzata Maruszewska
  2. Dorota Sękowska
  3. Bożena Szeszko

 

Zwycięzców poinformujemy mailowo o terminie i miejscu odbioru nagrody.

Gratulujemy!

 

Spondylus
Spondylus.pl
Salon medyczno-podologiczny
70-453 Szczecin, Al. Jana Pawła II 36
tel. 91 434 22 97, fax 91 433 70 36
kom: 609 825 703
e-mail: centrum@spondylus.pl

artyku promocyjny
 

aktualizowano: 2012-11-23 10:57
Wszystkich rekordów:

Społeczność