Prezentacje

Prezentacje 2014-06-05

Wydział Elektryczny ZUT współpracuje z przemysłowymi gigantami

Siemens, Intel, National Instruments, Bernecker & Rainer, a wkrótce Samsung - to firmy, któe współpracują z Wydziałem w zakresie poszerzania praktycznej wiedzy i prowadzenia laboratoriów dla studentów.

Laboratorium NI LabView Academy jest rezultatem współpracy WE ZUT z amerykańską firmą National Instruments. Laboratorium NI LabView Academy jest rezultatem współpracy WE ZUT z amerykańską firmą National Instruments.

Wydział Elektryczny ZUT w Szczecinie stale uatrakcyjnia programy kształcenia oraz zbliża zakres kompetencji absolwentów do wymagań pracodawców, angażując się we współpracę z biznesem.

Pierwszą firmą, która rozpoczęła współpracę z Wydziałem w zakresie unowocześniania zaplecza laboratoryjnego i specjalistycznych szkoleń studentów stał się austriacki Bernecker & Rainer. Współpraca ta owocuje ponadto certyfikatami kompetencyjnymi zdobywanymi przez studentów jak też możliwościami naocznego przekonania się przez nich w zakładach produkcyjnych w Eggelsbergu, jak wygląda produkcja najnowocześniejszych urządzeń automatyki.

W lipcu 2013 r. Wydział został oficjalnie przyjęty do elitarnego grona uczelni z całego świata uczestniczących w programie szkoleniowym firmy National Instruments z USA pod nazwą NI LabView Academy. W ramach programu studenci otrzymują narzędzia niezbędne do zdobycia wiedzy i umiejętności, które mogą potwierdzić przystępując do egzaminu Certified LabVIEW Associate Developer (CLAD) – uznawanego na całym świecie certyfikatu pierwszego stopnia, poświadczającego umiejętności programistyczne w środowisku NI LabVIEW. W ramach porozumienia utworzono specjalistyczne laboratorium wyposażone w dwanaście jednakowych, nowoczesnych stanowisk dydaktyczno-szkoleniowych z zakresu programowania w języku graficznym LabVIEW, w sześć stanowisk diagnostyki wizyjnej, a także w sześć stanowisk Elvis do badania układów cyfrowych oraz procesorów sygnałowych. Przed przystąpieniem do programu pracownicy Wydziału uczestniczyli w specjalnym dwuletnim cyklu szkoleń związanych bezpośrednio z rozwiązaniami sprzętowo-programowymi NI. Zdobyte przez nich umiejętności są wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych, w celu jak najlepszego przygotowania studentów do wymagań stawianych przez dzisiejszy rynek pracy w zakresie teleinformatyki oraz informatyki stosowanej w automatyce i robotyce, elektronice, elektrotechnice i mechatronice. Ułatwi to absolwentom Wydziału zakładanie i rozwijanie własnych przedsięwzięć biznesowych.

Do grona strategicznych partnerów przemysłowych Wydziału pod koniec ubiegłego roku dołączył również Siemens Sp. z o.o., podpisując porozumienie o powołaniu w Szczecinie, jako drugiej w kraju, Akademii Siemensa, w ramach której realizowany będzie program szkoleniowy w zakresie sterowników SIMATIC. Stało się tak m.in. w uznaniu wysokiego poziomu kształcenia, czego potwierdzeniem było zwycięstwo studentów Wydziału w pierwszej edycji prestiżowego ogólnopolskiego konkursu Siemensa na najlepszą pracę dyplomową w roku 2011. Dla celów programu utworzono dwanaście jednakowych stanowisk laboratoryjnych obejmujących sterowniki S7-1200, panele operacyjne i komputery z dedykowanym oprogramowaniem. Szkolący się na nich studenci będą mogli uzyskać certyfikat potwierdzający ich wysokie kompetencje i umiejętności praktyczne w tym obszarze.

W bieżącym roku Wydział Elektryczny dołączył również do grona jednostek, które zakwalifikowały się do ogólnoświatowego programu Intel for Higher Education – Galileo. Wysoko oceniona oferta kształcenia sprawiła, że wydział otrzymał 10 zestawów rozwojowych Intel Galileo z procesorami Quark SoC X1000, zaś cała platforma jest kompatybilna z popularnymi płytami deweloperskimi Arduino. Aktualnie w końcowej fazie uzgodnień znajdują się rozmowy dotyczące dalszego wsparcia przez firmę Intel w zakresie wyposażenia laboratoriów.

- Aktywność Wydziału w obszarze współpracy z otoczeniem przemysłowym niewątpliwie przyczynia się do podniesienia jego atrakcyjności w oczach kandydatów na studia, podobnie jak realizowany z powodzeniem od kilku lat ministerialny program tzw. kierunków zamawianych, dzięki któremu najlepsi studenci poza wysokimi stypendiami zyskują możliwość odbywania płatnych staży oraz uczestnictwa w międzynarodowych targach, czy też konferencjach - mówi prof. dr hab. inż. Stefan Domek, dziekan Wydziału.

Wydział dotrzymuje kroku światowym trendom w rozwoju nowoczesnych technologii w dydaktyce. Najnowszym przykładem może tu być utworzenie studiów magisterskich na kierunku Teleinformatyka, dotyczącym różnorodnych aspektów tzw. informatyki stosowanej. Również w tym zakresie Wydział zamierza współpracować ze znanymi firmami światowymi. Przy wsparciu szczecińskich parlamentarzystów prowadzone są zaawansowane rozmowy (tym razem wspólnie z Wydziałem Informatyki ZUT) o podpisaniu współpracy instytucjonalnej z firmą Samsung. W ten sposób studenci Wydziału uzyskają kolejną możliwość uczestniczenia w światowej wymianie myśli technicznej.

Nowy rok akademicki Wydział Elektryczny ZUT rozpocznie w nowej siedzibie przy ul. 26 kwietnia. Oprócz nowoczesnych laboratoriów znajdzie się tam również sala audytoryjna z 570 miejscami, którą w razie potrzeby można podzielić asymetrycznie na trzy mniejsze sale wykładowe.

Wydział Elektryczny
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
ul. Sikorskiego 37
70-313 Szczecin
telefon: +48 91 449 41 13
fax: +48 91 449 45 56
www.we.zut.edu.pl
justyna.jonczyk@zut.edu.pl

artykuł promocyjny

utworzono : 2014-06-05 23:19
Wszystkich rekordów:

Społeczność