Prezentacje

Prezentacje 2014-04-25

Know-how z Nowego Czarnowa

Fliegel Textilservice modernizuje swój zakład w Nowym Czarnowie, instalując w nim światowej klasy sprzęt i zacieśnia współpracę z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.

Romuald Sikora i Daniel Tarczyński, dyrektorzy Fliegel Textilservice Romuald Sikora i Daniel Tarczyński, dyrektorzy Fliegel Textilservice

Zakład pralniczy obsługujący większość cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli w Berlinie oraz wiele w pasie nadmorskim Pomorza Zachodniego cały czas się rozwija. W firmie od marca trwa instalacja systemu, który ułatwi pracę, zwiększy ergonomię i zoptymalizuje logistykę w hali produkcyjnej. Oznacza to m.in., że pracownicy nie będą musieli samodzielnie dowozić wózków z praniem, bowiem rzeczy hotelowe będą transportowane bezpośrednio do stanowisk pracy na taśmociągach, a wcześniej przy pomocy instalacji systemu workowego. Według szacunków dyrekcji, wydajność firmy dzięki tej inwestycji, wartej ponad milion euro, wzrośnie o ok. 20 proc.

- Będzie to inteligentne rozwiązanie, które np. dostosuje tempo dostarczania brudnego prania w przypadku spowolnienia pracy w dalszym punkcie procesu technologicznego - wyjaśnia Romuald Sikora, dyrektor Fliegel Textilservice. - Jego ważnym elementem będzie specjalistyczne oprogramowanie holenderskiej firmy, które umożliwia stałe monitorowanie procesów produkcyjnych na ekranie komputera czy smartfona. Podobne rozwiązania mają tylko najnowocześniejsze pralnie w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i w Brazylii.

Co ważne z biznesowego punktu widzenia, program umożliwia analizę kosztów obróbki prania od poszczególnych klientów.

- Dostarczy nam to szczegółowej wiedzy na temat rentowności poszczególnych kontraktów – mówi Daniel Tarczyński, dyrektor Fliegel Textilservice.

Z modernizacją zbiegła się wymiana floty samochodowej firmy. Pranie do berlińskich i nadmorskich hoteli wozić będzie pięć najnowszych ciągników siodłowych Mercedes Atego z charakterystycznym logo z samolotem ciągnącym za sobą sznur prania. Nowe auta charakteryzują się niższym zużyciem paliwa i spełniają najnowsze, rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6.

Stabilna firma rekrutuje

Niezależnie od prac modernizacyjnych w tym roku rozpocznie się pierwszy etap budowy nowej hali produkcyjnej, która docelowo pozwoli na zwiększenie produkcji o 40 ton na dobę (obecnie to 70 ton na dobę). Całość będzie gotowa za trzy lata. Inwestycja oznaczać będzie wzrost zatrudnienia o 120-130 osób. Dzisiaj w zakładzie pracuje 550 osób, ale cały czas prowadzone są rekrutacje.

W tej chwili szukamy pracowników, którzy zajmą się obsługą klientów. Na tym stanowisku ważna jest bardzo dobra znajomość języka niemieckiego. Poszukujemy też techników automatyków i elektryków, którzy poradzą sobie z pracą przy nowoczesnych systemach - mówi Romuald Sikora i dodaje: - Oferujemy stabilną pracę w sprawdzonej firmie, dajemy im też możliwość sezonowej pracy za granicą, oddelegowując ich do pracy w niemieckich zakładach naszej grupy. Nasi pracownicy wiążą się z nami na wiele lat.

Fliegel Textilservice inwestuje w młodych, wykształconych ludzi. Niedawno firma przyjęła do działającego w niej laboratorium dwie absolwentki Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT.

- Chcemy, aby rozwijały się i angażowały w różne obszary naszej działalności: poznały technologię produkcji, systemu ISO, aby miały kontakt z dostawcami środków piorących i instytutem Hohenstein, który ocenia pralnie - mówi Romuald Sikora.

Biznes z nauką dla środowiska.

Jednak wykorzystanie specjalistycznej wiedzy przez Fliegel Textilservice wykracza poza prace prowadzone przez działającym w firmie laboratorium, którego pracownicy badają m.in. jakość zamawianych przez hotele tekstyliów. Zakład pralniczy z Nowego Czarnowa zaangażowany jest w realizację grantu pt. „Zaawansowane metody oczyszczania środków przemysłowych pralniczych”, wspólnie z naukowcami z Wydziałów Technologii i Inżynierii Chemicznej oraz Budownictwa ZUT. Efektem projektu o wartości 3,4 mln zł będzie wdrożenie technologii skutecznego i opłacalnego oczyszczania ścieków produkowanych przez zakład. W pracach wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania z zakresu nanotechnologii i zjawiska fotokatalizy, nad którym pracuje zespół prof. Antoniego Morawskiego. Pilotażowa instalacja zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku. Jeśli ruszy na pełną skalę, pozwoli zaoszczędzić firmie na opłatach za odbiór ścieków, a w przyszłości, być może, umożliwi ponowne wykorzystywanie czystej wody odzyskanej podczas procesu oczyszczania.

Sprzedajemy naszą wiedzę

Działający pod Gryfinem zakład jest największą pralnią należącą do grupy Fliegel Textilservice. Jakość jej pracy potwierdzają przyznane przez niemiecką DEKRĘ certyfikaty w zakresie zarządzania ISO 9001 i ochrony środowiska - ISO 14001.

- Z dumą możemy powiedzieć, że „sprzedajemy” naszą wiedzę do grupy Fliegel. Jej pracownicy produkcyjni z niemieckich zakładów w Grimmen i Lipska przyjeżdżają do nas na szkolenia, opiekujemy się też finansami spółek grupy z Niemiec. To pokazuje, jak daleko zaszliśmy przez 22 lata, od kiedy powstał nasz zakład w Nowym Czarnowie - podsumowuje Daniel Tarczyński.


Fliegel Textilservice
Warszawa Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Sienna 73, 00-833 Warszawa

Oddział Nowe Czarnowo
74-105 Nowe Czarnowo 68 c
www.fliegel.pl
e-mail: biuro@fliegel.pl
tel.: +48 91 416 16 10
fax: +48 91 416 15 92

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2014-05-09 09:28
Wszystkich rekordów:

Społeczność