Prezentacje

Prezentacje 2019-09-24

Ekspansja zagraniczna z sukcesem

Joanna Strzyżewska jest ekspertem z zakresu budowania strategii rozwoju i przeprowadzania zmian organizacyjnych w firmach rodzinnych i prywatnych. Dzięki doświadczeniu wyniesionemu z pracy w renomowanych niemieckich i szwajcarskich instytucjach finansowych i consultingowych oraz rozległym kontaktom, jej szczecińska firma z powodzeniem wprowadza polskie firmy na rynki niemieckojęzyczne.

Joanna Strzyżewska: Dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować naszym klientom bezpieczeństwo. W każdej transakcji uczestniczą świetni specjaliści z dwóch stron granicy, którzy współpracują z nami od strony biznesowej, organizacyjnej, kulturowej, podatkowej, finansowej i prawnej. Joanna Strzyżewska: Dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować naszym klientom bezpieczeństwo. W każdej transakcji uczestniczą świetni specjaliści z dwóch stron granicy, którzy współpracują z nami od strony biznesowej, organizacyjnej, kulturowej, podatkowej, finansowej i prawnej.

Joanna Strzyżewska, absolwentka Freie Universität w Berlinie od lat doradza firmom w Polsce, Niemczech i Szwajcarii. Jako konsultant pracowała w niemieckich oddziałach McKinsey & Company i szwajcarskim banku inwestycyjnym Quirin Bank w Berlinie. Od czterech lat z sukcesem, pod własną marką, doradza młodemu pokoleniu właścicieli firm rodzinnych oraz dynamicznie rozwijających się firm z branży IT w profesjonalnej ekspansji zagranicznej do krajów niemieckojęzycznych oraz w zwiększaniu poziomu zarządzania w ich organizacjach. Dodatkowo, w ramach międzynarodowych studiów doktoranckich, bada czynniki sukcesu transgranicznych procesów fuzji i przejęć, co pozwala na przenoszenie praktycznych doświadczeń akwizycyjnych dojrzałych firm rodzinnych z krajów niemieckojęzycznych na dynamicznie rozwijający się w tym obszarze rynek polski. Firma Joanny Strzyżewskiej - Business Expansion Consulting - specjalizuje się w sektorach FMCG, produkcyjnym, handlowym, medycznym oraz w branży IT. W jej zespole znajduje się grupa wybitnych specjalistów z obszarów M&A, corporate finance i doradztwa strategicznego, osoby z ogromnym doświadczeniem branżowym, które do tej pory prowadziły projekty doradcze w średnich i dużych firmach rodzinnych oraz spółkach akcyjnych w Polsce i zagranicą. – Znane firmy prywatne i korporacje z różnych branż wielokrotnie zaufały nam w projektach typu buy-side i sell-side M&A oraz profesjonalizacji biznesu – mówi Joanna Strzyżewska.Profesjonalne zarządzanie dla dynamicznie rozwijającej się firmy

Jej klientami w Polsce są firmy w pełnym spektrum wielkości – zatrudniające od kilku osób po kilka tysięcy pracowników. Zakres świadczonych usług obejmuje w głównej mierze profesjonalizację biznesu, transgraniczne fuzje i przejęcia, partnerstwa strategiczne oraz usługi finansowania ekspansji zagranicznej.

– Pracujemy najczęściej z firmami, które dobrze sobie radzą, dynamicznie się rozwijają i dochodzą do momentu, w którym właściciel zadaje sobie pytanie – co dalej? Często rynek polski jest już dla niego za mały i zaczyna rozglądać się za możliwością ekspansji zagranicznej. Jednocześnie skala i kompleksowość przedsięwzięcia robi się na tyle duża, że kierowanie wyłącznie przez zespół założycieli staje się nieefektywne. Firma potrzebuje uporządkowania systemu organizacyjno-zarządczego, aby dalej się rozwijać. Tu wkraczamy z działaniami z obszaru profesjonalizacji biznesu. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, aby zidentyfikować kluczowe problemy i wąskie gardła – np. w obszarze komunikacji wewnętrznej czy organizacji pracy. Nasza pomoc przyjmuje różną skalę, w zależności od potrzeb klienta. Niekiedy ograniczamy się do uzdrowienia problematycznego obszaru, a innym razem świadczymy usługi kompleksowego wsparcia w procesie zarządzania – tłumaczy właścicielka firmy Strzyżewska Consulting. Firma, dzięki współpracy ze znakomitymi specjalistami z Polski i z zagranicy, z powodzeniem realizuje wymagające doświadczenia zlecenia na rzecz firm rodzinnych: – W Niemczech to nośny temat w kręgach biznesowych. W Polsce to bardzo rozwojowy rynek, na którym, dzięki dużemu doświadczeniu, jesteśmy w stanie zrealizować wiele ciekawych transakcji projektów – ocenia Joanna Strzyżewska.

Partnerzy w ekspansji zagranicznej

Do najbardziej skomplikowanych zadań, jakie stają przed zespołem Joanny Strzyżewskiej, należą przypadki ekspansji zagranicznej – bądź w formie partnerstw z przedsiębiorstwami z zagranicy, bądź w formie fuzji lub akwizycji: – Gdy polska firma chce wejść ze swoim produktem na rynek niemiecki, a potem dalej – na rynki zachodnie, często jest to niezwykle trudne. Szczególnie w branży spożywczej i innych mocno regulowanych prawem sektorów. Rozwiązaniem staje się przejęcie lub nawiązanie partnerstwa z lokalną firmą i ominięcie w ten sposób barier handlowych oraz typowych trudności związanych z tworzeniem tam biznesu od podstaw. Nasza rola polega na weryfikacji wizji właściciela i ocenie, czy jego założenia dotyczące ekspansji da się zrealizować. Pomagamy określić szczegółowe cele i dobrać taką formę ekspansji, która zapewni firmie dalszy rozwój i ostatecznie zwiększy jej wartość. Czy potrzebne jest partnerstwo, czy przejęcie? Jak i gdzie znaleźć odpowiedni podmiot, który ma zostać przejęty lub z którym podpisana ma zostać umowa o partnerstwie? Jakimi argumentami skłonić go do podjęcia rozmów? W tym wszystkim pomagają m.in. niemieccy partnerzy firmy Strzyżewska Consulting oraz Izby Przemysłowo- Handlowe. Następnie szczegółowo badane są warunki prawne oraz sama przejmowana firma. Proces due dilligence weryfikuje transakcję pod kątem efektów synergii i ryzyk, które być może nie zostały uwzględnione na wcześniejszych etapach. Niezbędne jest w tym wszystkim zrozumienie aspektów kulturowych, kwestii mentalności i specyfiki danego rynku.– Najważniejsze jest dla mnie, aby cały proces zakończył się sukcesem. W wielu transakcjach, które obserwowałam, tak się nie dzieje, bo na przeszkodzie stają problemy komunikacyjne, brak kompetencji zarządczych, kapitału czy odpowiednich kadr. Nasza kompleksowa obsługa pozwala je zminimalizować. W każdej transakcji uczestniczą świetni specjaliści z dwóch stron granicy, którzy współpracują z nami od strony biznesowej, organizacyjnej, kulturowej, finansowej i prawnej. Dokładamy wszelkich starań, aby zagwarantować naszym klientom bezpieczeństwo – podkreśla Joanna Strzyżewska i zachęca do rozmów wszystkich przedsiębiorców i menedżerów, którzy myślą o ewentualnej ekspansji zagranicznej. Joanna Strzyżewska Bussines Expansion Consulting
ul. Żubrów 3
71-617 Szczecin
+ 48 504 026 079
biuro@strzyzewskaconsulting.com
strzyzewskaconsulting.com

 

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2019-11-03 13:06
Wszystkich rekordów: