Prezentacje

Prezentacje 2017-12-07

Business Location Network

Jak założyć w Niemczech firmę? Gdzie szukać kontrahentów, a gdzie pracowników? Na jakie wsparcie publiczne można liczyć? To tylko niektóre tematy, o które pytali uczestnicy II Polsko-Niemieckiej Giełdy Kooperacyjnej i Giełdy Kooperacyjnej Industrial Bridge zorganizowanych tej jesieni w Szczecinie. Podczas obu wydarzeń informacjami o prowadzeniu działalności po zachodniej stronie granicy dzielili się przedstawiciele Business Location Network (BLN). 

Anna Gazdecka i Thomas Eitner
z Investor Center Uckermark oraz Karen Szemacha
z Wirtschaftsfördergesellschaft Vorpommern doradzali
przedsiębiorcom zainteresowanym działalnością
w Niemczech. Anna Gazdecka i Thomas Eitner z Investor Center Uckermark oraz Karen Szemacha z Wirtschaftsfördergesellschaft Vorpommern doradzali przedsiębiorcom zainteresowanym działalnością w Niemczech.

Pierwsze z wymienionych spotkań organizowała w hotelu Radisson BLU Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej wraz ze strategicznym partnerem - Izbą Przemysłowo- Handlową (IHK) Neubrandenburg. W jego trakcie na stoisku eksperckim sporo pracy mieli przedstawiciele Business Location Network - Anna Gazdecka i Thomas Eitner, którzy odpowiadali na pytania przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem działalności lub kooperacją z partnerami z Brandenburgii. Firmy, uczelnie i instytucje z Polski, Niemiec i Litwy uczestniczące w wydarzeniu Industrial Bridge 2017 organizowanej przez Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie odbyli ponad 100 wzajemnych spotkań, podczas których starali się poznać i znaleźć partnerów do współpracy. Wśród nich również nie zabrakło reprezentantów Business Location Network. Tym razem Annie Gazdeckiej towarzyszył Raik Maiwald z Investor Center Uckermark.

- Nasi rozmówcy pytali o możliwość założenia oddziału firmy po niemieckiej stronie Odry oraz o możliwości nawiązania kontaktów z przedsiębiorcami z branż, w których działają. Interesowała ich również pomoc we wprowadzeniu na rynek niemiecki polskich produktów - mówi Anna Gazdecka. Przy stoisku BLN przewijały się tematy organizacji wspólnych polsko-niemieckich targów, spotkań młodzieży, a także rozeznania na rynku niemieckim w zakresie potrzeb utworzenia polsko-niemieckiej kancelarii prawnej.

BLN to wspólne przedsięwzięcie spółek promujących gospodarkę: Investor Center Uckermark w Schwedt nad Odrą oraz Investor Center Ostbrandenburg we Frankfurcie/O. i przy zaangażowaniu wymienionych miast, spółki wspierającej gospodarkę kraju związkowego Brandenburgia WFBB, jak i Izby Przemysłowo- Handlowej IHK Ostbrandenburg. Jego głównym elementem jest wspieranie kontaktów gospodarczych m.in. poprzez ułatwianie firmom z Polski rozpoczęcie działalności gospodarczej na ich terenie.

Partnerzy inicjatywy Business Location Network oferują firmom możliwość skorzystania z kontaktów, pomocy doradców, instytucji i informacji, które przydać się mogą w realizacji projektów inwestycyjnych w Polsce i na terenie wschodniej Brandenburgii. W praktyce oznacza to np. możliwość skorzystania z pośrednictwa w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, zdobycia informacji rynkowych czy pomocy w opracowaniu modelu działalności firmy. Wsparcie obejmuje również rekrutację personelu, pomoc w szybkim uzyskaniu decyzji administracyjnych, pośrednictwie kupna lub wynajmu nieruchomości komercyjnych, a także mieszkań i domów. Warto również skorzystać z pomocy w pozyskaniu finansowania i zdobycia dotacji, które w tym regionie należą do najwyższych w Niemczech.

  
   Osoby do kontaktu w języku polskim:

   Anna Gazdecka
   ICU Investor Center Uckermark GmbH

   Berliner Straße 52e
  16303 Schwedt/Oder
   tel. +49 33 32 53 89 71
   tel. kom. +49 151 27084386
   gazdecka@ic-uckermark.de
 
  www.ic-uckermark.de

   Irina Kania
   Investor Center Ostbrandenburg GmbH

   Im Technologiepark 1  
   15236 Frankfurt (Oder)
   tel. +49 335 557 2203  
   tel. kom. +49 170 247 71 97
   kania@icob.de  
  
www.icob.deartykuł promocyjny

utworzono : 2017-12-07 19:48
Wszystkich rekordów: