Ludzie

Ludzie 2008-12-15

Włodzimierz Kiernożycki, rektor ZUT

Prof. Włodzimierz Kiernożycki /fot. mab/ Prof. Włodzimierz Kiernożycki /fot. mab/

Włodzimierz Kiernożycki urodził się w 1951 roku w Poznaniu. Ukończył studia na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Tam również zrobił doktorat.

Stopień dr hab. w zakresie budownictwa – konstrukcje żelbetowe i materiały budowlane, za całokształt dorobku naukowego i pracę „Termiczne naprężenia wymuszone w betonowych budowlach masywnych” nadała mu Rada Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Gdańskiej w 1993 r. Od 1996 r. zatrudniony jest w Politechnice Szczecińskiej na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W 2004 r. odebrał z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk technicznych

Na Wydziale Budownictwa i Architektury pełnił funkcje zastępcy dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej (1990-1991), dyrektora Instytutu Inżynierii Lądowej (1991-93), prodziekana ds. dydaktycznych (1993-96) i dziekana wydziału (1996-2002). W latach 2002 - 2005 r. pełnił funkcję prorektora ds. nauczania Politechniki Szczecińskiej, a od 2005 r. pełni funkcję Rektora Politechniki Szczecińskiej.

Prof. Kiernożycki kieruje Katedrą Konstrukcji Żelbetowych i Technologii Betonu. Prowadzi wykłady z przedmiotu konstrukcje żelbetowe oraz seminaria dyplomowe. Posiada przygotowanie zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji projektanta w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest uznanym specjalistą z zakresu projektowania i realizacji masywnych konstrukcji żelbetowych. Z tej dziedziny opublikował przeszło 70 prac naukowych. Wyniki jego badań wdrażano przy betonowaniu masywnych konstrukcji inżynierskich na budowlach przemysłu energetycznego w Polsce (Elektrownia Bełchatów, Opole i Żarnowiec oraz za granicą (elektrownie Jänschwalde i Lauchhammer w Niemczech). Problemami tymi zajmował się również w okresie dziesięciomiesięcznego pobytu w 1983 r. na stażu naukowym w Niemczech – Uniwersytet w Monachium. Włodzimierz Kiernożycki jest autorem lub współautorem ponad 30 ważniejszych ekspertyz i opracowań naukowo-technicznych wdrożonych w praktyce inżynierskiej. Do głównych osiągnięć naukowych zalicza: jakościowy opis mechanizmu uszkodzeń betonowych konstrukcji masywnych w wyniku oddziaływań pośrednich, analizę i symulację modelową warunków twardnienia masywnych konstrukcji betonowych, oraz ustalenie znaczenia technicznego zjawisk reologicznych betonów zwykłych i wysokiej wytrzymałości twardniejących we wnętrzu konstrukcji masywnych.

Był kierownikiem trzech projektów finansowanych przez KBN, a obecnie kieruje zadaniem inwestycyjnym finansowanym za środków Funduszu Nauki i Technologii Polskiej.

Włodzimierz Kiernożycki w latach 1994-1996 był członkiem sekcji T-07E KBN, a w okresie 2001-2002 był jej przewodniczącym. Jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Komisji Nauki PZITB oddziału Szczecin i członkiem Sekcji Konstrukcji Betonowych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Sekcji Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Od 1997 do 2005 roku był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej „Awarie Budowlane”.
mab

aktualizowano: 2009-06-21 22:35
Wszystkich rekordów:

Społeczność