Nowy kolekcjonerski banknot w 1050. rocznicę chrztu Polski
Na nominale 20 zł znalazł się wizerunek księcia Mieszka I i Dobrawy. Jest to pierwszy banknot tego typu, w którym zastosowano nowoczesne technologie zabezpieczające.
Banknot w ilości 35 tys. sztuk jest już dostępny w kasach Narodowego Banku Polskiego oraz w sklepie internetowym >> Kolekcjoner w cenie 75 zł.
Jest to ósmy kolekcjonerski banknot w historii Narodowego Banku Polskiego, który upamiętnia ważne wydarzenia oraz wybitne postaci z historii Polski. Takim właśnie wydarzeniem był niewątpliwie chrzest Polski dokonany w 966 roku z inicjatywy Mieszka I.
Najważniejszym elementem graficznym rocznicowego banknotu są podobizny Mieszka I oraz jego małżonki, Dobrawy – zaczerpnięte z pocztu królów i książąt polskich według Jana Matejki. Na przedniej części przedstawiono również wizerunek relikwiarza w kształcie krzyża (sprowadzonego do Polski prawdopodobnie przez Ottona III) oraz jelenia z bordiury drzwi gnieźnieńskich (symbol chrześcijanina odrodzonego mocą chrztu). Na odwrocie umieszczono wizerunek katedry gnieźnieńskiej – w przeszłości auli koronacyjnej królów polskich i miejsca znaczących wydarzeń historycznych oraz kielich królewski (zwany również kielichem Dąbrówki), wykonany około 1190 roku.
Banknot został zaprojektowany przez Krystiana Michalczuka i różni się od banknotów obiegowych przede wszystkim bogatszą symboliką oraz parametrami graficzno-technicznymi. Więcej informacji na temat banknotu – wraz z objaśnieniem jego bogatej symboliki i zastosowanych zabezpieczeń – transparentnego hologramu i nitki – znajduje się w folderze numizmatycznym na stronie internetowej NBP.
Pierwszy banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez NBP 16 października 2006 roku. Upamiętniał Jana Pawła II i jest nadal dostępny w sprzedaży.
ak
Wszystkich rekordów: