Do zobaczenia „Wspólne Brzmienia” - koncert
Data: 29 czerwca (poniedziałek)
Godzina: 19:00
Sala: Sala Iluzjon
Miejsce: CKE Stara Rzeźnia
Bilety: wstęp wolny
Wieczór będzie uwieńczeniem II edycji festiwalu „Wspólne Brzmienia”, organizowanym przez Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. Koncert będzie niecodziennym spotkaniem różnych kultur, bo dla gości z Ameryki Południowej (Puerto Rico – Chór Camerata Coral de Puerto Rico, dyr. Amarilis Pagán-Vila) wystąpi specjalnie Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie urozmaicając spotkanie śpiewem oraz tańcem.
Chór Camerata Coral z Portoryko można najtrafniej opisać jako niewielki zespół chóralny, uwielbiający interpretowanie muzyki różnych stylów i okresów historycznych. Jego członków inspiruje Bardi’s Forentine Camerata a ich celem jest osiągnięcie muzycznej świetności, dlatego cały czas poszukują oni harmonicznych połączeń między swoimi głosami.
Jacek Rudnicki – recital piosenki autorskiej
Data: 30 czerwca (wtorek)
Godzina : 19:30
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: 12 zł
Jacek Rudnicki jest znany szczecińskiej publiczności od lat. Na co dzień wybitny lekarz pediatra, po godzinach jest autorem tekstów i muzyki dla takich zespołów jak „Sklep z Ptasimi Piórami”, „Mauritius”, „After Blues” oraz tekstów do muzyki Krzesimira Dębskiego do filmu "V.I.P." w reżyserii Juliusza Machulskiego. Jest też laureatem Festiwalu Muzyki Studenckiej w Krakowie i kompozytorem „Hymnu neonatologów”.
Kropla nieskończoności – wernisaż Eweliny Marteniak
Data: 3 lipca (piątek)
Godzina: 18:00
Miejsce: CKE Stara Rzeźnia
Bilety: -
Kolejny wystawa w Starej Rzeźni to obrazy Eweliny Marteniak z cyklu zatytułowanego „Kropla nieskończoności”.
Ewelina Marteniak tak opisuje, to co zostało pokazane w ramach wystawy: "To najnowszy cykl obrazów. W każdej cząstce i kropli odnajduję nowy wszechświat, kosmos wzorów, struktur, kolorów, misternych linii. Odrobina wnikliwości wystarczy, aby wybrać się w tę podróż; ziarna, liście, korzenie, skrzydła biedronek, labirynty komórek, krople pełne informacji. A wszystko wypełnione nieskończonością”.
Partner cyklu Po godzinach:
Dźwięki Łasztowni: Mariusz Lubomski – koncert
Data: 3 lipca (piątek)
Godzina : 19:30
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: -
Mariusz Lubomski to polski plastyk i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej czy folku miejskiego. Tworzy specyficzny rodzaj piosenek o charakterystycznym akustycznym brzmieniu, korzystającym z rytmów bossa nowy, rytmów karaibskich i pieśni cygańskich, klasycznego bluesa z elementami funky, garażowego undergroundu, ostrych rockowych brzmień i piosenek aktorskich, klimatu francuskich kabaretów i nowojorskich klubów jazzowych.
Koncertowi towarzyszyć będzie prezentacja z okazji jubileuszu Famy, na którym to festiwalu swoją karierę rozpoczęli występujący podczas „Dźwięków Łasztowni” muzycy.
Filipinki – rock’n’roll w tenisówkach
Data: 4 lipca (sobota)
Godzina: 15:00 – 17:30
Sala: Sala Iluzjon
Miejsce: CKE Stara Rzeźnia
Bilety: 35 zł
Stowarzyszenie OFFicyna, Instytut Wydawniczy Latarnik i Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia zaprasza na podróż w przeszłość z pierwszym polskim girlsbandem – Filipinkami. To okazja, by poznać lub przypomnieć sobie fenomen szczecińskiego zespołu, który w przeciągu kilku lat sprzedał ponad milion płyt i osiągnął status najpopularniejszej młodzieżowej grupy w Polsce.
W programie między innymi: pokaz filmu „Marynarka to męska przygoda” w reż. Zofi Dybowskiej-Aleksandrowicz i Zbigniewa Repleskiego; piosenki Filipinek w wykonaniu Zenosława Borkowskiego; spotkanie z Filipinkami i autorem monografi o zespole Marcinem Szczygielskim, prezentacja archiwalnych materiałów, wystawa zdjęć, emisja fragmentów audiobooka i wiele innych atrakcji.
„Szczecinianie i przyjaciele” – spotkanie z Janem Stopyrą
Data: 4 lipca (sobota)
Godzina: 17:30
Miejsce: sala Kubryk Literacki
Bilety: wstęp wolny
To specjalne wydanie cyklicznych spotkań „Szczecinianie i przyjaciele”, na które gospodarze zaprosili byłego, wieloletniego prezydenta Szczecina Jana Stopyrę. Rozmowę z gościem na temat rozwoju naszego miasta w latach 70. i 80. ubiegłego wieku przeprowadzi Krystyna Pohl, znana dziennikarka i pisarka.
„Wielka ucieczka na północ” – pokaz filmu
Data: 5 lipca (niedziela)
Godzina : 15:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: -
„Wielka ucieczka na Północ” w reżyserii Andrzeja Fadera to fabularyzowany dokument z doskonałą grą aktorską Przemysława Walicha i Pawła Niczewskiego. Film jest kontynuacją historii przedstawionej w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka" z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej. Od pierwszych minut film trzyma widzów w napięciu, które dodatkowo wzmacnia również muzyka. Zostaje tu ukazany heroiczny wysiłek lotników RAF oraz odwieczna potrzeba wolności. Szczecin stać się miał dla nich wymarzoną bramą do tej wolności.
Ryszard Leoszewski zaprasza: Sklep z Ptasimi Piórami – koncert
Data: 5 lipca (niedziela)
Godzina : 19:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: 25 zł
„Sklep z Ptasimi Piórami” zagra zarówno dobrze znane publiczności piosenki z płyt: „Stempelek”, „O czym pani marzy”, „Wiem Jak Nie Jest”, jak i nowe autorskie utwory. Zespół wystąpi w składzie: Ryszard Leoszewski (twórca grupy) – gitara, śpiew, Szymon Orłowski – gitara basowa, Lech Grochala – instrumenty perkusyjne.
„Sklep z Ptasimi Piórami” od 1978 roku, kiedy zagrał po raz pierwszy w Szczecinie, jest wizytówką kulturalną swojego miasta. Zespół ciągle tworzy i nagrywa nowe piosenki, prezentuje programy w teatrach i klubach całej Polski, będąc żywo odbieranym zarówno przez publiczność swojego pokolenia, jak i nową, bardzo nieraz młodą, która dzięki grupie na nowo odkrywa niepowtarzalną atmosferę spotkania z żywą muzyką i mądrymi tekstami. „Sklep” wystąpił między innymi ze znanym wokalistą jazzowym - Bobbym McFerrinem i miła swój recital w Studiu Koncertowym III Programu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
AK