Kino na Łasztowni
Filmy krótkometrażowe z cyklu „Kamienice Szczecina” oraz dokument o weteranach wojny pokazane zostaną w ramach projektu "70 filmów na 70-lecie Szczecina" w CKE Stara Rzeźnia w najbliższy czwartek, 27 sierpnia.
Jest to kolejny wieczór filmowy z cyklu siedemdziesięciu filmów dokumentalnych o znanych i mniej znanych szczecinianach. Projekcje odbywają się w związku z rokiem obchodów 70-lecia polskiego Szczecina, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie Kamera.
Repertuar przeglądu 27 sierpnia w godz. 18:00 – 20:00:
„Weterani wojny” (53 min), produkcja, scenariusz i reżyseria: Marek Mucha
To dokument o weteranach powracających z misji w Afganistanie i Iraku. Wsłuchujemy się w przejmujące historie, oglądamy materiały filmowe z ich służby i obserwujemy, jak radzą sobie z nową sytuacją. Reżyser pokazuje straszliwą cenę, jaką przyszło zapłacić weteranom po powrocie. Jeden z nich wyznaje: „wróciliśmy na kolejną wojnę, jeszcze gorszą i jeszcze trudniejszą, a nie do domu”. Opiekę artystyczną nad tym filmem sprawował czołowy polski dokumentalista Jacek Bławut.
4 filmy z cyklu „Kamienice Szczecina”, pomysłodawca i koordynator projektu: Justyna Machnik, realizacja filmów: Kamera Jazda – Małgorzata Ochnicka i Wojciech Wysocki
Filmy przedstawiają relacje z odsłonięcia tablic na kamienicach Szczecina, w których mieszkały:
- Janina Smoleńska (6 min)
Żołnierz Armii Krajowej, sanitariuszka oddziałów partyzanckich na Wileńszczyźnie. Służyła w legendarnych oddziałach Polskiego Państwa Podziemnego. Od 1957 r. Janina Smoleńska pracowała jako nauczycielka języka polskiego w podstawowych, średnich i wyższych szkołach szczecińskich.
- Janina Szczerska (6 min)
Nauczycielka, pierwsza dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. W czasie wojny dwukrotnie aresztowana, skazana na karę śmierci za działalność w Armii Krajowej, cudem uniknęła śmierci. Pionierka Szczecina.
- Helena Majdaniec (5 min)
Królowa twista, najlepsza piosenkarka w historii Szczecina. Współpracowała z Czerwono-Czarnymi i Niebiesko-Czarnymi. Przy przebojach, takich jak „Zakochani są wśród nas” czy „Jutro będzie dobry dzień”, tańczyła cała Polska. W 1968 r. związała się z Paryżem, była gwiazdą rosyjskich kabaretów.
- Stanisława Engelówna (4 min)
Aktorka teatralna, gwiazda polskiego kina z końca lat trzydziestych, niezwykła postać kulturalnego życia Szczecina lat pięćdziesiątych. Zadebiutowała w 1935 r. rolą Róży w „Dożywociu” Aleksandra Fredry w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Strona projektu: www.70na70.pl
AK
Partner cyklu Po godzinach:
Wszystkich rekordów: