Historia, film, żaglowce i tango na Łasztowni
Historia Wałów Chrobrego, filmowe spojrzenia na rzeczywistość okiem młodych, zapowiedź finału bałtyckich regat i najsłynniejsze tanga - takie atrakcje przygotowało CKE Stara Rzeźnia na ten tydzień.
Wtorki historyczne na Łasztowni – spotkanie z Marią Łopuch
Data: 19 maja (wtorek)
Godzina: 18:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
Gościem będzie historyk sztuki Maria Łopuch, która przybliży historię Wałów Chrobrego. Będzie to również ostatnia okazja obejrzenia obrazów Eugena Dekkerta i Hansa Fritza Modrowa oraz do posłuchania muzyki ze starych zabytkowych gramofonów.
Wieczór filmowy ze Stowarzyszeniem in tractU
Data: 21 maja (czwartek)
Godzina: 20:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
W programie jest sześć krótkometrażowych filmów będących zwycięzcami VII MFFD „Okiem Młodych” w Świdnicy w 2014 roku. Będzie to spojrzenie młodych ludzi na otaczającą nas rzeczywistość.
Wśród filmów zobaczymy:
- „Bożena i Paweł”, reż. Kamil Iwanowicz (5:27 min.)
Bohaterowie filmu, Bożena i Paweł, mieszkają w starym, zdezelowanym barakowozie. Mimo ciężkich warunków, oboje pracują i nie boją się mówić o swoich marzeniach.
Podczas VII edycji już po raz drugi swojego faworyta wybrali osadzeni z Aresztu Śledczego w Świdnicy. Ich nagroda – „Kinematografek” – trafiła właśnie do Kamila Iwanowicza za poruszający film „Bożena i Paweł”.
- „O rządach miłości”, reż. Adela Kaczmarek (13 min.)
Animowany dokument o wyobraźni. Jego bohater żyje w kilku rzeczywistościach na raz. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy jego wyobraźnia. Narrator snuje swoją opowieść, marząc o rządach miłości w Polsce. Jego świat, mimo swojej naiwności skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła. Za pomocą animacji chcę pokazać życie wewnętrzne. W plastycznej warstwie filmu wykorzystałam rysunki bohatera.
Na festiwalu film zdobył nagrodę przyznaną przez Międzynarodowe Jury Młodzieżowe.
- „I'll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska (20 min.)
Młoda artystka otrzymuje zaproszenie od małej holenderskiej galerii o nazwie „Upominki”. Podróżuje pociągiem do Rotterdamu. Co chwilę odbiera telefony: od zaniepokojonej (a wkrótce przerażonej) matki, od spokojnej babci oraz od profesjonalnie nieufnego, lecz zachowującego zimną krew policjanta. Co stać się może/mogło/mogłoby w drodze do celu i później? Wnikliwa analiza wpływu mediów na nasze życie, zrealizowana przy pomocy niektórych spośród tychże mediów.
Film otrzymał Nagrodę Specjalną „za oryginalny koncept, konsekwentną formę filmową i opowieść o ważnym życiowym problemie, zrealizowaną z piorunującym humorem”.
- „Okienko dobrej pogody”, reż. Tomasz Jeziorski (25:18 min.)
Dokumentalna i autobiograficzna opowieść o wyprawie reżysera wraz z ojcem w Himalaje. Wspólny wyjazd i miłość do gór mają naprawić nadszarpnięte relacje pomiędzy ojcem a synem.
Film otrzymał Nagrodę Specjalną dla Filmu o Szczególnych Wartościach Przyrodniczych „za obraz trudnej, nieokiełznanej przyrody i obezwładniającego piękna gór, na tle których oglądamy historię ojca i syna podczas himalajskiej wyprawy”.
- „Horoskopy miłości”, reż. Maciej Buchwald (12 min.)
Dwukrotnie rozwiedziony Mariusz mieszka z mamą. Miłosne niepowodzenia tłumaczy mu astrologia i długie rozmyślania w trakcie jazdy taksówką.
Film zdobył Nagrodę Międzynarodowego Konkursu Szkół Filmowych „za ciepłą opowieść o miłości matki i syna, mężczyzny do osiemdziesięciu kobiet, zrealizowaną z dużą wprawą oraz niewymuszonym dowcipem”.
- „Punkt wyjścia” (17:35), reż. Jagoda Szelc
Bohater filmu ma niecodzienną pasję. Jest w stanie poświęcić się dla niej ryzykując wiele, często nawet swoje własne życie. Punkt wyjścia to film o podejmowaniu decyzji: aby być wolnym, trzeba czasem niewolniczo podążać za swoją naturą. To także film o poświęceniu w imię nadrzędnych wartości.
„Za wybór fascynującego, nietuzinkowego bohatera i film niejednoznaczny, kryjący tajemnicę, który dotyka bardzo głęboko ludzkiego życia i pasji, żądzy wolności i swoistego uzależnienia, jakim staje się poszukiwanie ekstremalnych doznań” film zdobył Grand Prix oraz statuetkę „Złotego Oka” dla najlepszego filmu w Konkursie Polskim.
Więcej informacji o MFFD „Okiem Młodych” pod adresem: www.okiemmlodych.pl
Partner cyklu Po godzinach:
W oczekiwaniu na żaglowce
Data: 23 maja (sobota)
Godzina: 13:00
Miejsce: sala Iluzjon
Bilety: wstęp wolny
Jerzy Raducha i Jerzy Szwoch opowiedzą nam o wydarzeniach planowanych w związku z zakończeniem regat Baltic Tall Ship Regatta 2015 w dniach 12–15 czerwca. Oprócz tego wyświetlane będą filmy z poprzednich regat z lat 2007 i 2013.
Tango na Łasztowni
Data: 23 maja (sobota)
Godzina: 16:00-19:00
Miejsce: CKE Stara Rzeźnia
Bilety: 35zł/os.
Pionierzy i prekursorzy tanga argentyńskiego w Szczecinie - Dorota i Adrian Grygier zapraszają na wydarzenie „Tango na Łasztowni”.
O godzinie 19:00 zacznie się koncert Przemka Nowaka, którego pozazdrościć może nam nawet Buenos Aires! Będzie to więc porywające tango na światowym poziomie. Mistrz akordeonu zaprezentuje najbardziej znane tanga w nowych energicznych aranżacjach. Usłyszymy klasykę tang polskich i argentyńskich.
Do tego szykuje się niespodzianka filmowa!
AK
Wszystkich rekordów: