Szczecin 4.0 – o przyszłości przemysłu
Wprowadzenie technologii cyfrowych i robotów do produkcji to kierunek, od którego zależeć będzie być albo nie być wielu firm produkcyjnych. Jak to zrobić? Jak zmieni to gospodarkę regionu? Przedsiębiorcy i menedżerowie z polskich i niemieckich firm przemysowych i IT dyskutowali o tym podczas spotkania współorganizowanego przez Szczecinbiznes.pl.
To było pierwsze spotkanie o idei czwartej rewolucji przemysłowej, która wprowadza do fabryk sensory, oznacza digitalizację, bezprzewdowoą wymianę informacji i przemływ danych między działami, a nawet między firmami na wielką skalę. W spotkaniu zorganizowanym 12 lutego w hotelu Radisson BLU uczestniczyło ok. 70 osób, w większości właścicieli, szefów i dyrektorów produkcji firm z Pomorza Zachodniego, Berlina i Brandenburgii oraz naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Wydarzenie otworzyli Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego uniwersytetu technologicznego w Szczecinie.
Na początku części merytorycznej Przemysław Krzywania, dyrektor zarządzający EBKF i Marcin Kaczmarek, CEO Consileon w rozmowie z Jackiem Wójcikowskim, dyrektorem COIE WZP próbowali wyjaśnić „z czym się je” przemysł 4.0.
Andrzej Soldaty jako lider Platformy Przemysłu Przyszłości realizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przybliżył ideę tego przedsięwzięcia, która ma wspierać firmy na drodze do czwartej rewolucji przemysłowej.
Jacek Wójcikowski (COIE WZP), Marcin Kaczmarek (Consileon), Przemysław Krzywania (EBKF) | fot. SG
Prezentacja technologii hololens firmy Meshicon podczas spotkania Szczecin 4.0 | fot. SG
Andrzej Soldaty, Lider Platformy Przemysłu Przyszłości | fot. SG
Sebastian Weidner (camLine GmbH) | fot. SG
Spotkanie było również okazją do poznania konkretnych przykładów wprowadzenia rozwiązań z epoki przemysłu 4.0 w Polsce i w Niemczech. Ilona Miziewicz - Groszczyk, dyrektor marketingu i rozwoju w Europa Systems zaprezentowała proces wdrożenia autonomicznych pojazdów wykorzystywanych do transportu towarów w poznańskim centrum dystrybucyjnym międzynarodowego producenta aparatów słuchowych, firmy Sivantos. Z kolei Sebastian Weidner, key account manager z camLine GmbH wyjaśnił jak jego firma wyposaża w szyte na miarę rozwiązania monitorujące produkcję i zbierające wiele przydatnych informacji na przykładzie działającej w branży stalowej firmy Eisen Schmid Hausach wyposażonej m.in. w ponad 30-letnie maszyny. Część dyskusyjną tej części spotkania prowadził Adam Formanek, szef międzynarodowych prjektów B2B SIBB e.V. - stowarzyszenia firm branży IT i internetowej Berlina i Brandenburgii.
Joanna Niemcewicz (RCIITT ZUT), Janusz Pribulka (Sagra Technology), Philip Hausmeier (Meshicon), Alexander Wojtek (akquinet) | fot. SG
Elham Mirzaei, robotics engineer w InSystems Automation GmbH na spotkaniu Szczecin 4.0 | fot. SG
Spotkanie Szczecin 4.0 | fot. SG
Doświadczeniami z procesu wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0 w małych i średnich firmach podzielili się: Janusz Pribulka, szef szczecińskiej Sagra Technology (firma należy do projektu Fabryka Przyszłości działającego pod patronatem Microsoftu), Alexander Wojtek, inside sales manager akquinet, dużego niemieckiego dostawcy rozwiązań dla przemysłu i Philip Hausmeier, współzałożyciel i dyrektor startupu Meshicon, który wyposaża firmy produkcyjne w okulary generujące holograficzne obrazy. Okazją do tego była dyskusja prowadzona przez Joannę Niemcewicz, dyrektora Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT.
O możliwości pozyskania finansowania, kształcenia pracowników oraz roli uczelni wyższych w epoce przmysłu 4.0 dyskutowali prof. Krzysztof Pietrusewicz, pełnomocnik rektora ZUT ds. Przemysłu 4.0, Andrzej Soldaty i Rene Ebert, dyrektor zarządzający SIBB. Rozmowę moderował Michał Abkowicz, redaktor naczelny portalu Szczecinbiznes.pl
Elham Mirzaei, inżynier robotyki w berlińskiej InSystems Automation GmbH pokazała na przykładzie dwóch firm najnowsze rozwiązania w zakresie współpracujących ze sobą robotów transportowych wykorzystywanych w fabrykach.
Spotkaniu towarzyszyła Strefa 4.0, w której obejrzeć można było z bliska konkretne urządzenia wykorzystywane w nowoczesnym przemyśle. Były wśród nich instalacja z czujnikami przemysłowymi EBKF, rozwiązanie z okularami hololens firmy Meshicon i okulary VR Pixel Legend.
SG
Organizatorzy
- Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego
- Szczecinbiznes.pl
- SIBB e.V. - Verband der IT- und Internetwirtschaft in Berlin und Brandenburg
- Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie
Sponsorzy
Patronat medialny