Firmy IT pokazały, co tworzą w Szczecinie
Okazją do tego była konferencja „Which Way With IT”, zorganizowana przez Agencję Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.
Szefowie firm IT ze Szczecina podczas panelu dyskusyjnego mówili o produktach i usługach, a także najnowszych trendach
/fot.: mab /
Dr hab. inż. Jerzy Pejaś, dziekan Wydziału Informatyki ZUT mówił m.in. o tym, że Szczecin potrzebuje nowoczesnego laboratorium zaawansowanych technologii, z którego korzystać mogliby naukowcy i przedsiębiorcy
/fot.: mab /
Konferencja odbyła się 16 listopada w Technoparku Pomerania. Była pierwszym takim wydarzeniem w Szczecinie, na którym spotkać się mogli przedstawiciele firm informatycznych oraz przedsiębiorstw innych sektorów gospodarki. Do udziału w niej zarejestrowało się ponad 200 uczestników, w tym 53 firmy IT.
- Naszym firmom często brakuje możliwości spotkania się, wymiany doświadczeń czy znalezienia producenta lub odbiorcy usług, jakie tutaj powstają – mówi Marek Kubik, dyrektor Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej (ARMS). Wyjaśnia, że lokalna branża IT często współpracuje z firmami z zewnątrz, także z zagranicy, np. Berlina. - Takie wydarzenia mają służyć temu, że lokalne firmy nawiążą kontakty, zaprezentują się, pochwalą się tym, czym się zajmują. Może wspólnie poszukają nowych idei, bo we dwójkę, trójkę można zrobić coś więcej.
Jak podali organizatorzy konferencji, w Klastrze ICT Pomorze Zachodnie skupionych jest już ponad 80 firm, w tym ok. 60 ze Szczecina. W regionie działa też ponad 4 tys. mikro firm tej branży (ponad 2 tys. w samym Szczecinie). W spółkach IT zatrudnionych jest ok. 5 tys. osób. Takie firmy działają we wszystkich segmentach IT, od tworzenia oprogramowania, gier, aplikacji przez świadczenie usług informatycznych i doradztwo po obsługę sieci teleinformatycznych.
- Ich technologie można wykorzystać, by usprawniać działania w przedsiębiorstwach innych branż. Sięgajcie po naszych ekspertów – zachęcała Katarzyna Witkowska, prezes Klastra ICT Pomorze Zachodnie.
Podczas konferencji dowiedzieć się można było m. in., czy dane firmowe w chmurze są bezpieczne, jakie są możliwości wykorzystania marketingu internetowego w sprzedaży produktów i usług. Poznać aplikacje mobilne wspierające sprzedaż czy aktualne trendy technologiczne.
Była strefa networkingu - na stoiskach firm można było więcej dowiedzieć się o ich produktach i usługach, porozmawiać o możliwości współpracy. Firmy IT prezentowały m. in. rozwiązania dla turystyki, aplikacje dla medycyny, możliwości wykorzystania dronów, usługi dotyczące utrzymania i bezpieczeństwa sieci.
Jolanta Buczek, lider projektu z ARMS, podkreśla, że dzięki wsparciu z RPO jeszcze przez rok działać będą związane z wydarzeniem strona internetowa i aplikacja mobilna. Można tam dowiedzieć się więcej na temat oferty firm IT z regionu.
ata
Wszystkich rekordów: