Informacje 2012-06-27

Azoty Tarnów nie chcą do Acronu i przedstawiają nową strategię

Zarząd Grupy Kapitałowy Azotów Tarnów, do której należą Z.Ch. Police, przedstawił strategię rozwoju na lata 2012-2020. Jednocześnie odniósł się negatywnie do planów wykupienia większości akcji przez rosyjski Acron.

Zakłady Chemiczne Police  /fot.: archiwum  / Zakłady Chemiczne Police /fot.: archiwum /

- Zachodzące zmiany na rynkach, takie jak nasilająca się konkurencja czy zmieniające się wymagania klientów skutkują potrzebą zwiększenia skali i optymalizacji działalności spółek grupy, przy jednoczesnym dążeniu do wzmocnienia stabilnych i efektywnych więzi z klientami – powiedział Jerzy Marciniak, prezes zarządu Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach S.A. -  Uzupełnianie, doskonalenie i dostosowywanie oferty produktowej do wymagań odbiorców przy zwiększonym wykorzystaniu innowacyjnych technologii to nasze podstawowe dążenie.

W ciągu najbliższych dziesięciu lat zarząd planuje m.in. wprowadzić Azoty Tarnów do podstawowego indeksu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i zapewnić akcjonariuszom jeden z najwyższych w branży zwrotów z kapitału oraz utrzymać trwałą  pozycję jednego z trzech największych producentów nawozów w Europie

Dążąc do wzrostu wartości, Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów w swojej działalności będzie w szczególności koncentrować się na dalszej integracji wewnętrznej w ramach Grupy Kapitałowej w celu maksymalizacji efektów synergii, optymalizacji działalności Grupy, uzupełnianiu i doskonaleniu oferty produktowej poprzez dywersyfikację  produktów i wykorzystywanie innowacyjnych technologii

Tymczasem do 29 czerwca Grupa Acron wydłużyła okres przyjmowania zapisów w wezwaniu na akcje ZA Tarnów. Rosyjski producent nawozów mineralnych i innych produktów chemicznych w połowie maja ogłosił wezwanie do ich sprzedaży przez akcjonariuszy spółki. Potencjalny inwestor zamierza skupić taką liczbę akcji, by osiągnąć 66 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu. Cena za jedną akcję oferowana w wezwaniu to 36 zł.

 Zarząd Grupy Kapitałowej jest jednak zdecydowanie przeciwny wezwaniu, ponieważ nie odzwierciedla ono wartości godziwej spółki  i nie uwzględnia jej strategii długoterminowej, przede wszystkim nie uwzględnia w szczególności potencjalnych synergii. Zdaniem zarządu Acron nie przedstawił również pozytywnych skutków finansowych uzyskania przez nią kontroli nad Azotami Tarnów.

Również Ministerstwo Skarbu Państwa, właściciel większości udziałów, oceniło, że pozytywna odpowiedź na wezwanie Grupy Acron na akcje Azotów Tarnów zagrozi realizacji nowej strategii spółki. - MSP pozytywnie ocenia zaprezentowaną wizję rozwoju, opartą między innymi na integracji podmiotów należących do Grupy ZAT oraz dalszej konsolidacji sektora chemicznego – czytamy w komunikacie.

-  Tworzenie zdywersyfikowanego produktowo podmiotu o skali europejskiej, w ocenie MSP, powinno prowadzić do trwałego wzrostu wartości ZAT oraz innych aktywów Skarbu Państwa. Pozytywna odpowiedź MSP na wezwanie spółki Acron na sprzedaż akcji ZAT uniemożliwiłaby realizację wspomnianej strategii. Mogłaby także mieć negatywny wpływ na wartość innych podmiotów wielkiej chemii i ich dostawców.

KZ

Tematy: Szczecin (597) | przemysł (84) | Police (76) | Acron (3) | Azoty Tarnów (3) |
aktualizowano: 2012-07-12 14:23
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: