Prezentacje 2013-10-09

Sztuka i pokój

Szczecinianka, która wspiera  wyjątkowy w skali kraju program kształcenia artystycznego młodzieży, brała udział we wręczeniu Nagrody Pokoju znanemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi w ramach Światowego Projektu Pokojowego „Wieczna Miłość”.

Laureat Nagrody Pokoju Wojciech Kilar odbiera gratulacje od Jolanty Drąszkowskiej /fot.: archiwum / Laureat Nagrody Pokoju Wojciech Kilar odbiera gratulacje od Jolanty Drąszkowskiej /fot.: archiwum /
Jolanta Drąszkowska ze statuetką – miniaturą monumentu Wieczna Miłość  /fot.: archiwum /
Jolanta Drąszkowska ze statuetką – miniaturą monumentu Wieczna Miłość
/fot.: archiwum /
Monument Wieczna Miłość stanął w Wieluniu  /fot.: archiwum /
Monument Wieczna Miłość stanął w Wieluniu
/fot.: archiwum /

Autorem i inicjatorem projektu jest wybitny artysta-malarz i rzeźbiarz Wojciech Siudmak, pochodzący z Wielunia, a od 40 lat tworzący w Paryżu. Na mapie świata Wieluń był pierwszym celem i pierwszą cywilną ofiarą rozpętanej przez niemieckie wojska II wojny światowej. Dramatyczna historia miasta była istotną przyczyną, dla której zrodził się projekt tego wybitnego twórcy. Misją projektu, nad którym honorowy patronat objął polski komitet ds. UNESCO, jest połączenie dziełami sztuki różnych miast świata, przekazanie i rozwinięcie idei harmonii, tolerancji i pokoju.

Nagroda dla Wojciecha Kilara

Światowy Projekt Pokoju zainicjowało wzniesienie w Wieluniu 31 sierpnia pomnika „Wieczna Miłość” – symbolu pokoju, piękna i harmonii uniwersalnej. Dzieło Wojciecha Siudmaka przedstawia zbliżone do siebie twarze: kobiety i mężczyzny, dwie planety zawieszone w przestrzeni Kosmosu, które łączą się orbitami tworząc znak nieskończoności. Kolejnym elementem projektu było przyznanie Nagrody Pokoju. 1 września w Filharmonii Świętokrzyskiej odebrał ją znany kompozytor Wojciech Kilar. Wśród składających gratulacje laureatowi była Jolanta Drąszkowska, właścicielka i prezes szczecińskiej firmy Neptun Developer, która tak tłumaczy swój udział w przedsięwzięciu: - Idea tego projektu jest mi bardzo bliska. Podczas przyznania Nagrody Pokoju panu Wojciechowi Kilarowi padło zdanie o tym, że jeżeli w wyniku realizacji Światowego Projektu Pokoju decydenci choć chwilę dłużej pomyślą, zanim wzniecą wojnę, to warto było go realizować. Poza tym uważam, że zaangażowanie w projekt osoby ze Szczecina jest dobre dla naszego miasta.

Sięgajcie gwiazd!

Udział szczecinianki w Światowym Projekcie Pokoju jest jej kolejnym działaniem na rzecz wspierania kultury, choć do tej pory działała ona w Szczecinie. Jej firma sponsorowała m.in. konkurs Bursztynowy Pierścień i fundowała pierwszą nagrodę w Turnieju Tenorów. W 2011 roku firma Neptun Developer rozpoczęła we współpracy z Liceum Plastycznym w Szczecinie realizację niezwykłego programu „Sięgajcie gwiazd”. Polega on na tym, że dzięki mecenatowi firmy, szkoła sprowadza światowych mistrzów w dziedzinie sztuk plastycznych. Dzięki temu w 2012 roku uczniowie szczecińskiego „plastyka” brali udział w warsztatach z Wojciechem Siudmakiem. Oprócz tego Neptun Developer sfinansował stworzenie w liceum profesjonalnie oświetlonej galerii, w której prezentowane są prace uczniów i gości oraz pracowni grafiki. Uczniowie, którzy zdobywają laury w konkursach (a od rozpoczęcia współpracy jest ich coraz więcej) otrzymują stypendia.

Jolanta Drąszkowska uważa takie konkretne działania na rzecz swojego miasta i rozwoju kultury za coś naturalnego: - Jestem przekonana, że środowisko biznesowe, a szczególnie branża deweloperska może wspólnie zrobić na tym polu wiele dobrego.

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2013-10-30 00:31
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: