Prezentacje 2014-07-04

Portowe inwestycje tworzą potencjał biznesowy

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA  od kilku lat jest największym inwestorem w regionie. Prowadząc szeroki zakres inwestycji, korzysta przy tym z funduszy unijnych. Ponad 600 mln zł to wartość inwestycji prowadzonych w ramach perspektywy unijnej 2007-2013. Nowa perspektywa unijna 2014-2020 zakłada inwestycje na kwotę prawie 700 mln zł.

Porty Szczecin-Świnoujście stale rozwijają się i szukają rozwiązań, aby dostosować się do zmieniających się warunków zewnętrznych. Dlatego dotychczasowy okres spowolnienia w gospodarce wykorzystany został na podjęcie inwestycji, które zapewnią w przyszłości jeszcze lepszą pozycję konkurencyjną.

Jednym z priorytetów jest możliwość obsługi większych statków, które systematycznie zwiększają swój udział w przewozach morskich. W tym celu w obu portach powstają nowe i przebudowywane są obecne nabrzeża, tak aby po pogłębieniu toru wodnego do głębokości 12,5m port mógł obsłużyć większe jednostki. Pogłębienie toru wodnego do Szczecina nie tylko umożliwi dalszy rozwój portu, ale także pozytywnie wpłynie na atrakcyjność gospodarczą całego regionu.

Szeroki program inwestycyjny Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA obejmuje m. in. prowadzoną obecnie w Szczecinie rozbudowę infrastruktury w rejonie obsługi towarów zbożowych, związaną z rozbudową istniejącego nabrzeża i budową nowego. W Świnoujściu obecnie trwa rozbudowa infrastruktury w południowej części portu. Dzięki niej powstanie nowe stanowisko promowe na terminalu promowym z możliwością obsługi większych niż dotychczas jednostek. Duży potencjał rozwojowy związany jest także z nowopowstałym portem zewnętrznym w Świnoujściu, w którym zbudowane zostało nabrzeże do obsługi statków przewożących LNG. W obu portach trwa także kompleksowa modernizacja infrastruktury dostępu do portów od strony ich zaplecza. W ostatnim czasie zakończona została przebudowa infrastruktury drogowej, a niebawem zakończy się przebudowa infrastruktury kolejowej. Ponadto rozpoczyna się budowa i modernizacja placów postojowych, co pozwoli na uporządkowanie ruchu kołowego, znacznie przyspieszy czas obsługi samochodów oraz poprawi bezpieczeństwo ruchu. W działaniach poprawiających dostęp od strony zaplecza, porty Szczecin-Świnoujście ściśle współpracują z podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy infrastruktury dostępowej – z gminami Szczecin i Świnoujście oraz PKP PLK SA. Obok inwestycji realizowanych w samych portach, infrastruktura dostępowa, łącząca porty z przedpolem i zapleczem, stanowi bowiem klucz do ich rozwoju.

Porty Szczecin-Świnoujście spełniają światowe standardy również dzięki inwestycjom realizowanym wspólnie z operatorami portowymi. W wyniku takiej współpracy powstają nowoczesne  magazyny i terminale. Porty Szczecin-Świnoujście są bowiem doskonałym miejscem do lokowania inwestycji związanych z obrotem towarów drogą morską. Do dyspozycji jest ponad 170 ha terenów rozwojowych. W ofercie jest wieloletnia dzierżawa gruntów na preferencyjnych warunkach. Dla inwestorów stworzone zostały idealne warunki do budowy i eksploatacji własnych terminali przeładunkowo-składowych, działalności logistycznej oraz do tworzenia i rozwijania przemysłu przyportowego.

Dynamiczny rozwój Portów Szczecin-Świnoujście sprawia, że zarówno wielkie, światowe korporacje, jak i małe, lokalne firmy z powodzeniem wykorzystują portowy potencjał do prowadzenia swojej działalności.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA
Ulica Bytomska 7
70 - 603 Szczecin
tel.: +48 91 430 82 20
www.port.szczecin.pl

artykuł promocyjny

aktualizowano: 2014-07-04 13:31
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: