Zmiana właściciela sieci Netto
Do końca tego roku Salling Foundation stanie się jedynym właścicielem Dansk Supermarked Group, do której należą sieci handlowe Netto, føtex, Bilka, Salling i Wupti.com.
„Po ponad 50 latach partnerskiej współpracy między A.P. Moller-Maersk a Salling Foundation, podpisano umowę, zgodnie z którą do końca tego roku Salling stanie się jedynym właścicielem Dansk Supermarked Group” - informuje biuro prasowe spółki Netto Polska. Wyjaśnia, że to efekt podpisania umowy w sprawie przekazania przez A.P. Moller-Maersk pakietu 19 proc. akcji największego przedsiębiorstwa handlu detalicznego w Danii – Dansk Supermarked Group, dotychczasowemu współudziałowcowi, czyli Salling Foundation.
Przed 2014 r. Salling była mniejszościowym udziałowcem (32 proc.), a Moller-Maersk wiekszościowym (68 proc.). W 2014 r. Salling objęła już 81 proc. udziałów, a od listopada 2017 r. - 100 proc.
Co te zmiany znaczą dla Netto Polska i jej pracowników?
- Spodziewamy się, że będzie więcej pieniędzy na rozwój sieci, na inwestycje – mówi Mariola Skolimowska, rzeczniczka Netto Polska. - Już teraz odczuwamy ze strony właściciela większe oczekiwania, ale i wsparcie, jeśli chodzi o pracę nad nową strategią dla całej grupy. Wielu naszych menedżerów jest zaangażowanych w prace nad nowymi projektami. Branżowy właściciel koncentruje się na tym, na czym zna się najlepiej, czyli na handlu i my też to już w tej chwili odczuwamy.
Mariola Skolimowska zapewnia, że nie ma żadnych zmian umów ani redukcji: - Wręcz przeciwnie. Szukamy ludzi do pracy – mówi.
Duńska sieć handlowa Netto jest obecna na polskim rynku od 22 lat. Pierwszy polski sklep otworzyła w Szczecinie i tu też ma polską centralę. Obecnie w Polsce ma ponad 360 sklepów i trzy magazyny dystrybucyjne. Zatrudnia ok. 5,5 tys. osób. To daje duńskiemu detaliście trzecią pozycję na polskim rynku dyskontów. Sieć jest dobrze znana w południowej, zachodniej, północnej i środkowej Polsce. Koncept Netto Asortyment obejmuje ok. 95 procent produktów od polskich dostawców. Poza Polską sieć obecna jest w Danii, Szwecji, Niemczech.
Jak czytamy w komunikacie, umowa między A.P. Møller-Mærsk a F. Salling Invest A/S i F. Salling Holding A/S została zawarta 7 listopada 2017 roku. "Strony podały, że cena zakupu 19 proc. akcji wynosi 5,53 mld koron duńskich. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana do końca 2017 roku".
Ostateczne przeniesienie prawa własności oznacza zakończenie partnerskiej współpracy nawiązanej w 1964 roku, kiedy to Herman Salling, założyciel Dansk Supermarked Group, rozpoczął kooperację z A.P. Møller.
- Chciałbym podziękować A.P. Moller-Maersk za dotychczasową owocną współpracę opartą na partnerskich zasadach oraz ciągłe wspieranie naszych planów - mówi cytowany w komunikacie Jens Bjerg Sørensen, prezes Købmand Herman Sallings Fond (Salling Foundation to podmiot złożony z Købmand Herman Sallings Fond i Købmand Ferdinand Sallings Mindefond). - Dzięki tej współpracy, która trwała przez 50 lat, udało się nam stworzyć w Danii przedsiębiorstwo handlu detalicznego na światowym poziomie.
Prezes Dansk Supermarked Group, Per Bank, skomentował te zmiany: - Dansk Supermarked Group nadal będzie prowadzić przedsiębiorstwo o solidnych podstawach finansowych, nastawione na długoterminowy wzrost wartości. Przejście na wyłączną własność fundacji otwiera przed nami nowe możliwości. Jesteśmy świadomi, zarówno naszych zobowiązań społecznych oraz możliwości zmieniania na lepsze codziennego życia naszych klientów, kontrahentów i społeczeństwa,
w którym żyjemy.
Zyski Dansk Supermarked Group będą przeznaczane wyłącznie na dwa cele: inwestowanie w firmę, m.in. poprzez modernizację sklepów, poprawę obsługi klienta i oferowanie wysokiej jakości towarów w konkurencyjnych cenach, a także na darowizny dokonywane przez Salling Foundation. Od 2012 roku, Salling Foundation przekazała 750 mln koron na wsparcie sztuki, kultury, sportu i innych celów dobroczynnych.
- Byliśmy zaszczyceni, mogąc uczestniczyć w tym jakże udanym przedsięwzięciu przez ponad pół wieku – powiedział Søren Skou, prezes A.P. Moller - Maersk. - To dla nas niezmiernie ważne, że udało nam się zrealizować w Danii doskonały projekt, dzięki któremu jeden z największych duńskich prywatnych pracodawców nadal będzie miał swoją siedzibę w Aarhus. Ostatnie trzy lata dowiodły, że była to właściwa decyzja zarówno dla Sallinga, jak i dla Dansk Supermarked oraz naszych akcjonariuszy.
redzm
Wszystkich rekordów: