Informacje 2014-05-13

Zegar Biznesu zmierzył kolejny kwartał w gospodarce Pomorza Zachodniego

Dobre wiadomości dla przedsiębiorców, inwestorów i mieszkańców – trwa rozkwit gospodarczy. Optymistyczne wyniki utrzymują się już trzeci kwartał z rzędu.

Kolejne wskazania Zegara Biznesu /fot.: mat. prasowe / Kolejne wskazania Zegara Biznesu /fot.: mat. prasowe /

Choć wzrost gospodarczy w regionie jest pewny, to jego dynamika dość chimeryczna. – Wskazania Zachodniopomorskiego Zegara Koniunktury w pierwszym kwartale 2014 roku już trzeci kwartał z rzędu plasują gospodarkę regionu w obszarach ożywienia wzrostu gospodarczego. Niestety widoczne są też pewne znamiona obniżenia tempa wzrostu oraz osłabienia optymizmu przedsiębiorców i kadr kierowniczych – komentuje prof. Aneta Zelek z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu.  

Syntetyczny indeks ZZK w tym odczycie spadł (z 56 punktów w IV kw. 2013) do 52,7 punktów. Wynik powyżej 50 punktów nadal potwierdza dobry klimat koniunktury w regionie, jednak oznacza też, że wzrost gospodarczy w regionie jest pewny, ale jego dynamika dość chimeryczna.

W drugim kwartale ma być jeszcze lepiej. – Dobrą wiadomością jest też to, że odczyt indeksu oczekiwanego ZZK na II kwartał br. nastraja bardzo, bardzo optymistycznie (56 punktów). Nie po raz pierwszy wskazuje to na typowe cechy koniunktury gospodarki zachodniopomorskiej, gdzie zwykle II i III kwartał wypadają lepiej od pozostałych – kontynuuje prof. Zelek.

Najlepsze odczyty ZZK w ostatnim kwartale uzyskano w grupie podmiotów sektora rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa. Na tym tle rozczarowująco wypadł ZZK dla sektora budownictwa (wyższe oczekiwania niż faktyczny wynik). Sektor usług zanotował dość poważny spadek tempa wzrostu. Trend ten najbardziej dotknął podmiotów LST. Jednak firmy transportowo-logistyczne oczekują znacznej poprawy w II kwartale. Dużo łagodniejsze zmiany zanotowano w sektorze hotelarsko-turystycznym, w którym notujemy również największy optymizm w ocenie sytuacji gospodarczej na kolejny kwartał.

— Tak dobry wynik sektora turystycznego w początku roku jest nieco zaskakujący, wszak firmy te w poprzednim odczycie oczekiwały sezonowego spowolnienia. Nie zaskakuje z kolei stosunkowo słaby wynik dla branży handlowej. Wynik ten wydaje się być oczywisty ze względu na typową dla handlu sezonowość, czyli dobre wyniki sprzedażowe w okresie świąt w grudniu i spore spadki obrotów w miesiącach styczeń-marzec — wyjaśnia prof. Zelek

Nadal (już w trzecim kolejnym odczycie) najsłabsze symptomy ożywienia gospodarczego dotyczą podregionu koszalińskiego. Badanie potwierdza zidentyfikowane już poprzednio dysproporcje kondycji gospodarki w podregionach szczecińskim, stargardzkim, koszalińskim i mieście Szczecin.

Wszystkie kategorie firm odnotowały nieznaczne ochłodzenie dobrej koniunktury, co stoi w sprzeczności z ich oczekiwaniami z poprzedniego badania. Ocena ZZK za I kw. 2014 wg rozmiarów badanych firm, nie po raz pierwszy dokumentuje brak istotnych różnic dla firm w zależności od wielkości zatrudnienia.

KZ
 

aktualizowano: 2014-05-26 09:19
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: