Zachodniopomorskie okiem bankowców
Umiarkowany optymizm, ale i umiarkowana innowacyjność charakteryzuje mikro- i małe firmy z województwa zachodniopomorskiego - wynika z najnowszego raportu banku Pekao SA.
Przedstawiony 3 kwietnia raport jest efektem 7 tys. wywiadów przeprowadzonych wśród przedsiębiorców mikro oraz małych firm. Reprezentatywne wyniki badania są przedstawione na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup powiatów, jak również według podziału na branże i wielkość firm.
- Ocena za poprzednie 12 miesięcy w Zachodniopomorskiem była wyższa we wszystkich badanych obszarach w porównaniu z innymi regionami. Szczególnie dobrze wypadła ocena przychodów firmy oraz długość oczekiwania na zapłatę – mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Unijnych banku.
W skład Ogólnego Wskaźnika Koniunktury Mikro i Małych Firm wchodzą oceny ośmiu obszarów badawczych: ogólna sytuacja gospodarcza, sytuacja branży, sytuacja firmy, przychody firmy, wynik finansowy firmy, poziom zatrudnienia, czas oczekiwania na zapłatę oraz dostępność zewnętrznego finansowania. Wartość indeksu może wahać się od 50 (skrajnie negatywna ocena) do 150 (skrajnie pozytywna ocena) z wartością neutralną na poziomie 100.
Jeżeli chodzi o ocenę następnych 12 miesięcy, to przedsiębiorcy z Zachodniopomorskiego również z dużo większym optymizmem niż firmy z innych regionów kraju patrzą na rok 2012 - we wszystkich ośmiu obszarach oceny z tego regionu były wyższe niż w przypadku wyników ogólnopolskich.
Wyższy był też odsetek przedsiębiorstw zarówno finansujących się ze środków własnych w ostatnich dwunastu miesiącach (77 proc. vs. 76 proc. ogólnopolskiego wyniku), jak i tych, które zamierzają to robić w kolejnych 12 miesiącach (72 proc. vs 71 proc.).
W przypadku planowanych inwestycji odsetek przedsiębiorstw planujących takie działania jest minimalnie (-1 pkt proc) niższy niż w przypadku całej Polski i wynosi 33 proc. Wśród tych firm 30 proc. chce zrealizować inwestycje przy pomocy kredytu (w przypadku Polski – 27 proc.). Najchętniej inwestować zamierzają firmy z podregionu stargardzkiego (36 proc.).
Słabiej w porównaniu ze średnią ogólnokrajową wypadła deklarowana innowacyjność. W stosunku do całego kraju przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego w ostatnich 12 miesięcy wprowadzili na rynek mniej nowych lub istotnie ulepszonych produktów (22 proc. w porównaniu do 26 proc. średnio całym kraju) oraz innowacji procesowych (14 proc. wobec 18 proc.). W nadchodzących 12 miesiącach zadeklarowali zbliżenie się do wartości ogólnopolskich.
Z raportu Banku Pekao wynika, że mikro- i małe firmy działające na terenie województwa zachodniopomorskiego w ostatnim roku lepiej oceniają jakość usług świadczonych przez lokalną administrację niż średnio w kraju (104 vs. 102 pkt), a na takim samym poziomie usługi doradcze banków (104 pkt). Jako minimalnie większe oceniana jest uciążliwość kontroli działalności gospodarczej (106 vs. 105 pkt).
Pytania do respondentów dotyczyły także szeregu zagadnień związanych z wykorzystaniem programów pomocowych. 9 proc. firm z województwa zachodniopomorskiego korzystało z programów unijnych, a 4 proc. z krajowych programów pomocowych. W przyszłości 42 proc. przedsiębiorców ma zamiar skorzystać z programów pomocowych w wydaniu unijnym lub krajowym. To o 2 pkt. proc. więcej niż w przypadku wyniku ogólnopolskiego.
Zorganizowana w hotelu Park prezentacja raportu zakończyła się dyskusją z udziałem przedstawicieli instytucji zaangażowanych w finansowanie przedsiębiorstw. Wzięli w niej udział Katarzyna Koroch, dyrektor regionalna banku Pekao SA, Adam Badach, prezes Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Tomasz Kierzkowski z Pekao SA, Magdalena Kotnis, prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, prof. Stanisław Flejterski, ekonomista z Uniwerystetu Szczecińskiego i Cezary Sylwestrzak, prezes spółki spedycyjno-przewozowej Baltic Forwarding Company.
SG