Zachodniopomorski Zegar już wskazuje koniunkturę
Zachodniopomorska Szkoła Biznesu i szczecińska firma konsultingowa BTC uruchomiły portal Zegarbiznesu.pl, który połączy naukę i biznes.
ZegarBiznesu.pl to innowacyjny portal, który dzięki swoim funkcjonalnościom będzie nie tylko promował idee współpracy i przedsiębiorczości, ale także kompleksowo odpowiadał na potrzeby informacyjne instytucji naukowych i lokalnych firm, dawał możliwość kojarzenia partnerów do współpracy, kolekcjonował kontakty i dobre wzorce. ZegarBiznesu.pl to także stale powiększająca się, wyjątkowa baza lokalnych firm, instytucji i ekspertów, prezentujący regionalny potencjał w kontekście współdziałania i rozwoju województwa.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego idea wpisuje się w nowe założenia finansowania polityki spójności Unii Europejskiej na lata 2014-2020. W kolejnych latach dotacje mają bowiem koncentrować się w większym niż dotychczas stopniu na dofinansowaniu tych projektów firm i uczelni, które zdecydują się na praktyczną współpracę i zastosowanie innowacyjnych projektów w gospodarce.
Nowatorskie narzędzie
Wyjątkowym elementem portalu jest Zachodniopomorski Zegar Koniunktury, czyli narzędzie ekonomiczne do badania i prognozowania trendów gospodarczych w regionie.
- To rozwiązanie nowatorskie, które bazuje na Eurostat Business Cycle Clock, jednak po raz pierwszy zostało zastosowane w skali województwa. Dane do Zegara zbierane są co kwartał wśród przedstawicieli 400 firm z naszego regionu – tłumaczy prof. Aneta Zelek, prorektor Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie, współtwórczyni i pomysłodawca projektu.
Jak działa Zachodniopomorski Zegar Koniunktury? Na podstawie wyników ankiet określa on w jakiej fazie cyklu koniunkturalnego są przedsiębiorstwa (bądź wszystkie, bądź podzielone według branż lub podregionów). Przejścia przez fazy recesji, kryzysu, ożywienia i rozkwitu obserwować można na stronie Zegarbiznesu.pl w formie animowanych wykresów.
Polska jest obecnie w fazie kryzysu (rozumianego jako sytuacja gospodarcza znacznie poniżej średniej). W województwie zachodniopomorskim, w ujęciu syntetycznym, od dwóch kwartałów utrzymuje się kryzys, choć widać już symptomy wskazujące na poprawę sytuacji.
Tango z przedsiębiorcą
Uruchomienie portalu Zegarbiznesu.pl (serwis wystartował 26 czerwca o godz. 18) zainaugurowała debata pt. „Wiedza i biznes, czyli tango naukowca z przedsiębiorcą”, w której udział wzięli przedsiębiorcy: Laura Hołowacz, dyrektor generalny firmy CSL Internationale Spedition, Maciej Kaczyński, prezes Zarządu firmy BTC i Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej oraz naukowcy: prof. Aneta Zelek, prof. Leonard Rozenberg z Katedry Inżynierii Zarządzania ZUT oraz współpracuyjący z Zachodniopomorską Szkołą Biznesu i prof. Artur Bartkowiak dyrektor Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych ZUT. Debatę poprowadził dziennikarz Jarosław Kuźniar, który pytał m.in. o perspektywy rozwoju regionu. W tym kontekście dyskusja dotyczyła m.in. wojewódzkie specjalizacje i fundusze unijne.
- Nasz region ma szanse, których nie wykorzystuje, w rolnictwie, a coraz lepiej radzi sobie w turystyce. Ale nam się ckni za wielkim przemysłem. Problemem jest to, że w odróżnieniu od innych województw nie powstały u nas bieguny rozwoju w postaci własnych stref ekonomicznych. Teraz moglibyśmy wchodzić na wyższy etap ich rozwoju, np. jednocząc działające w nich firmy lub wprowadzając do nich jednostki badawcze – uważa prof. Rozenberg.
- Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka w latach 2007-2013 zmienił postrzeganie współpracy nauki z przemysłem. Musieliśmy zacząć ze sobą współpracować. Dobrze zaprojektowane pieniądze w ramach funduszy strukturalnych w następnych latach mogą sprawić, że będziemy razem tańczyć to tango – ocenia prof. Artur Bartkowiak.
- Regionalny Program Operacyjny nie sprzyjał natomiast tej współpracy. Firmy kupowały za pieniądze unijne głównie technologie zagraniczne. Przyszła perspektywa przewiduje mniej pieniędzy na inwestycje, a więcej na współpracę nauki i biznesu – mówi Maciej Kaczyński. Laura Hołowacz podkreśla, że jest optymistką: - Sądzę, że nie doceniamy naszego regionu. Mamy najsilniejsze środowisko informatyczne, jesteśmy numerem jeden w kraju w produkcji wiatraków, jesteśmy silni w dziedzinie logistyki i transportu, mamy wolny obszar celny w Świnoujściu, mamy porty. Biznes nie potrzebuje wskazywania kierunków rozwoju, a jedynie niewielkiego wsparcia – np. w zakresie przepisów prawa.
Szczecinbiznes.pl jest patronem medialnym projektu Zegarbiznesu.pl.
mab