Wózki widłowe wyjadą ze Stargardu
- Stargard Szczeciński ma wszystkie cechy pozwalające nam pomyślnie prowadzić działalność gospodarczą. Jest położony blisko naszych klientów w Europie Zachodniej, ma łatwy dostęp do sieci autostrad, port i plany inwestycyjne dotyczące budowy dróg i autostrad - mówi Harri Ojala. Wiceprezes Cargotec zwrócił uwagę na zaangażowanie władz województwa, Stargardu i Szczecina w proces inwestycyjny. Podkreślił też, że jego firma ma bogatą tradycję współpracy z ośrodkami akademickimi chciałaby taką współpracę rozwijać też na Pomorzu Zachodnim.
Spółka zainwestuje na terenie wchodzącym w skład Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki czemu otrzyma ulgę w podatku dochodowym w wysokości do 40-proc. nakładów inwestycyjnych.
Wygraliśmy z Pomorzem, Turcją i Węgrami
- Pierwsze rozmowy z nowym inwestorem zaczęły się w marcu 2008 roku. przedstawiciele Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego spotykali się z przedstawicielami firmy Cargotec 130 razy. Strefa ekonomiczna w Stargardzie konkurowała o pozyskanie firmy z lokalizacjami w województwie pomorskim, w Turcji i na Węgrzech - mówi Witold Jabłoński, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego.
Cargotec ma w ofercie produkty trzech marek - Hiab (urządzenia przeładunkowe na podwoziach samochodowych, wózki widłowe itp.), Kalmar (suwnice i inne urządzenia i pojazdy do przeładunku kontenerów) oraz MacGREGOR (urządzenia do przeładunków morskich i montowane na statkach).
- Obecnie wydajemy w Polsce ok. 30 mln euro na komponenty do produkcji. Po wybudowaniu fabryki chcielibyśmy podwoić tą liczbę. Produkowane w Stargardzie urządzenia trafiać będą do portów, firm logistycznych, przewozowych i stoczni w Europie Zachodniej - mówi Harri Ojala, ale nie zdradza jeszcze jaka będzie skala produkcji stargardzkiego zakładu.
Firma szuka już kadry kierowniczej. W przyszłym roku pracę w zakładzie mają znaleźć m. in. po operatorzy sztaplarek, spawacze i pracownicy linii montażowych. W sumie pracę w Stargardzie znajdzie 300 osób. Jeszcze w tym roku ruszą szkolenia i produkcja na niewielką skalę. Nie zapadła jeszcze decyzja gdzie będzie się ona odbywała.
Przeładunki rodem z Finlandii
Cargotec Corporation powstała w 2005 roku w wyniku fizji trzech firm będących liderami na rynku urządzeń przeładunkowych i transportowych. Zatrudnia ok. 12 tys. osób i działa w 160 krajach. Jej zakłady produkcyjne znajdują się w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Akcje firmy notowane są na giełdzie NASDAQ OMX Helsinki Ltd. W 2008 roku firma osiągnęła 3,4 mld euro przychodów i 174 mln euro zysku operacyjnego
Michał Abkowicz