Wiecha zawisła nad Łasztownią, prezydent zapowiedział inwestycje
Blisko pół roku minęło od kwietniowej uroczystości “Symbolicznego wbicia gwoździa”, początkującej remont i adaptację pod potrzeby siedziby firmy oraz ogólnodostępnej placówki społeczno-kulturalnej zakupionego przez CSL zabytkowego budynku w kompleksie starej rzeźni na szczecińśkiej Łasztowni.
18 października odbyło się tradycyjne podniesienie wiechy, czyli spotkanie z budowniczymi, wieńczącym zakończenie wykonywania i montażu więźby dachowej budynku.
Przybyłych powitała inicjatorka całego projektu Laura Hołowacz, dyrektor CSL Internationale Spetition. Gromkimi oklaskami przyjęto jej słowa o tym, że dla niej jest ważne, by sąsiednie 24 stare, piękne, ale mocno zdewastowane budynki, szybko znalazły swoich nabywców, a cała uliczka, ongiś kompleks byłej rzeźni miejskiej, stała się perłą Szczecina.
Spełnieniu tej wizji sprzyjać będą inwestycje wartości 350 mln zł, związane z poprawą dostępu drogowego do szczecińskiego portu, a podejmowane przez miasto wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Poinformował o tym przybyły na spotkanie prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Przypomniał, że trwają już przygotowania do budowy dużego ronda w miejscu, gdzie obecnie stoi namiot opery oraz mostu Kłodnego łączącego Łasztownię z centrum miasta. Komplementując inwestycję realizowaną przez CSL, powiedział m.in.: “Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale pionierzy są najważniejsi. Dlatego jeszcze raz przy wszystkich chciałbym pani Lauro podziękować, bo to wyzwanie niesamowicie trudne, niesamowicie kosztowne. Siedzibę firmy można zrobić w wielu miejscach Szczecina, za dużo mniejsze pieniądze. Ale nie byłoby tego efektu, nie byłoby pięknej perły, która nie tylko będzie chlubą firmy, ale będzie także chlubą naszego miasta”.
Choć tytułowym powodem do tak radosnego świętowania było wzniesienie wiechy, faktycznie zbiegło się ono z zakończeniem wykonywania przez firmę P&J Pawła Jankowskiego większości czasochłonnych i żmudnych prac konserwacyjnych przy zewnętrznych i wewnętrznych ścianach budynku. Teraz przyjdzie czas na wykonywanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, stolarki oraz robót ogólnobudowlanych. Laura Hołowacz zapowiada, że na uroczystość otwarcia przyszłej siedziby CSL, a zarazem przyportowego centrum społeczno-kulturalno-biznesowego, zaprosi wszystkich przyjaciół i sympatyków tego przedsięwzięcia już w czerwcu przyszłego roku.
ZK, red