Informacje 2014-03-12

Więcej terenów dla inwestorów

Szczecin przygotowuje się do sprzedaży nieruchomości leżących w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Euro – Park Mielec. Stosowne uchwały w tej sprawie mają podjąć radni podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

 /fot.: UM Szczecin / /fot.: UM Szczecin /
Nieruchomości sprzedawane będą w drodze przetargów łącznych, których celem jest wyłonienie przedsiębiorcy, który uzyska zezwolenie na działalność w Strefie oraz nabędzie nieruchomość. Do sprzedaży przygotowane są trzy nieruchomości na terenie Dunikowa, których powierzchnia wynosi od ok. 1,3 ha do ponad 4,2 ha, oraz pięć nieruchomości, z których każda ma powierzchnię ponad 2 ha, na terenach „Trzebusza”. Nabywcy nieruchomości na Trzebuszu będą zobowiązani do nabycia udziału w działce o pow. 4082 m kw., która stanowić będzie drogę wewnętrzną do obsługi tego kompleksu terenów inwestycyjnych. Łączna powierzchnia terenów, z której będą mogli skorzystać inwestorzy to 183 341 m kw.
 
Tereny inwestycyjne przygotowane do sprzedaży, przeznaczone są pod funkcje przemysłowo-składowe. - Są to tereny w pełni uzbrojone, w pobliżu autostrady A6, portu lotniczego w Goleniowe, granicy polsko-niemieckiej oraz centrum Szczecina, a przede wszystkim dobrze skomunikowane, dzięki nowo powstającemu węzłowi „Tczewska” – przekonuje Piotr Zieliński z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej UM. -  Niewątpliwie magnesem, który powinien przyciągnąć inwestorów będą bardzo atrakcyjne ceny oferowanych nieruchomości.
  
Aktualnie w Szczecinie funkcjonują dwie SSE, są to: Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, działająca w Szczecinie od lipca 2010 roku i poszerzona w sierpniu 2013 roku oraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., która zaczęła działać w sierpniu 2013 roku. Łączna powierzchnia terenów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej w naszym mieście wynosi ponad 130 ha.
  
W 2012 roku sprzedano 3 tereny inwestycyjne zlokalizowane przy ulicy Szymborskiej (rejon ulicy Struga) o łącznej powierzchni 4,6 ha. Jedną z pierwszych firm które otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności na ternie SSE była firma Garo Polska. Na nabytej działce inwestycyjnej o powierzchni 1,19 ha położonej w rejonie ul. Struga firma wybudowała zakład produkujący wyroby elektrotechniczne. Całość inwestycji wyniosła ok. 7 mln złotych. Firma docelowo zatrudni 120 osób. W Szczecinie produkuje m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stacje do ogrzewania postojowego oraz panele dystrybucyjne energii elektrycznej. 
 
Drugim inwestorem w szczecińskiej SSE jest spółka Sanger Metal Sp. z o.o. ze Szczecina, która w rejonie ul. Struga nabyła działkę o powierzchni ok. 5 tys. m kw. Firma specjalizuje się w produkcji urządzeń służących do podnoszenia i zabezpieczania ładunków. Na nabytej nieruchomości planuje budowę hali produkcyjnej o powierzchni 2500 m kw. z częścią biurową i socjalną. Wartość planowanych nakładów to ok. 4 mln zł. Firma do 2016 roku zamierza zatrudnić około 50 osób. Początek działalności w nowym zakładzie produkcyjnym przewidziano na połowę 2014 r. 
 
We wrześniu 2013 zakończył inwestycję trzeci i największy spośród firm w SSE inwestor, który nabył działkę na terenach SSE w rejonie ul. Struga. Mowa o szczecińskiej spółce HKL Dekoracja Okien Sp. z o.o. Na blisko 3 hektarowym terenie postawiono halę produkcyjną o powierzchni 8 000 m kw. i dwukondygnacyjny budynek biurowo – socjalny o powierzchni 800 m kw. Na inwestycję przeznaczono ok. 15 mln zł, do 2016 r. zatrudnienie w nowym zakładzie znajdzie ponad 180 osób.
 
Poszerzenie specjalnych stref ekonomicznych o tereny w Szczecinie w 2013 roku, przyniosło efekty w postaci dwóch dużych inwestycji. Pierwszą prowadzi firma Teleyard, która na Skolwinie, włączonym do Kostrzyńsko Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, będzie produkować duże konstrukcje stalowe. Na blisko 40 ha terenu położonego pomiędzy papiernią a Hutą Skolwin powstanie nowoczesny zakład produkujący elementy dźwigów i urządzeń nośnych. Docelowo w fabryce będzie zatrudnionych około 1000 pracowników. Z kolei na wyspie Ostrów Brdowski leżącej w Podstrefie Euro-Park Mielec, inwestycję prowadzi firma Bilfinger Crist Offshore Sp. z o.o., budująca fundamenty morskich wież wiatrowych, na których montowane są maszty i turbiny wiatrowe. Hala produkcyjna będzie mieć prawie 30 tys. m2, malarnia fundamentów – ponad 4 tys. m kw. Inwestor deklaruje stworzenie w fabryce ok. 580 miejsc pracy. Inwestycja pochłonie ponad 350 mln złotych.
 
KZ
 
aktualizowano: 2014-03-19 11:50
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: