Unicredit od maja w Szczecinie
Umowy kredytowe klientów banków należących do grupy Unicredit z Niemiec i Austrii trafiać będą do centrum przetwarzania danych w Szczecinie.
Koncern z siedzibą w Mediolanie otworzy w Szczecinie back office - centrum przetwarzania danych, w którym przechowywane i obrabiane będą elektronicznie bankowe dokumenty. Najpierw na potrzeby niemieckiego Hypovereinsbanku i Banku Austria. W przyszłości dla banków polskich. Firma działać będzie w budynku zamkniętej niedawno Galerii Centrum, który zostanie przebudowany i powiększony o powierzchnie biurowe w miejsce dawnych "Derbów".
W przeciągu dwóch lat firma chce zatrudnić 450 osób. Pierwsza rekrutacja rozpocznie się w marcu. W maju back office zacznie działać, a do końca 2009 roku zatrudniać ma 260 pracowników.
Unicredit wybierając lokalizację inwestycji brał pod uwagę Polskę i Czechy.
- Wybraliśmy Polskę, bo działamy tu od dawna, jest tu Bank Pekao SA. Potwierdzamy, że Polska jest jednym z głównych rynków dla grupy Unicredit. Nasza strategia zakłada dalsze inwestycje w Polsce wyjaśnia Lissimahos Hatzidimoulas, prezes Unicredit Business Partner, należącej do grupy Unicredit spółki zajmującej się przetwarzaniem danych.
- Zdecydowaliśmy sięna inwestycję w Szczecinie m. in. z tego względu, że jest tu wystarczająco wiele osób znających język niemiecki. Jednak czynnikiem decydującym było wsparcie ze strony prezydenta miasta i jasno określona ścieżka rozwoju, jaką ma miasto w zakresie budowy infrastruktury dla takich usług jak nasza - tłumaczy wybór Szczecina na miejsce inwestycji Lissimahos Hatzidimoulas. - Jesteśmy pierwszym inwestorem na tym terenie w naszej branży, mamy więc dostęp do infrastruktury i zasobów.
Korzyści płynące z kryzysu
- Jest to duży sukces, bo jest to inwestycja w sektorze zgodnym z rzędową strategią wspierania inwestycji o szczególnym znaczeniu dla gospodarki. Szczecin był pierwszym miastem w Polsce, które miało ten obszar wpisany w swoją strategię rozwoju jako obszar wiodący - mówi Paweł Stelmaszczyk, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. - W momencie, gdy wiele największych inwestycji jest wstrzymywanych lub przekładanych na lepsze czasy, Polska jawi się jako atrakcyjne miejsce do inwestycji w sektorze usług. W momencie, gdy korporacje starają się wyprowadzać koszty na zewnątrz, szukają miejsc, gdzie można zachować jakość obsługi, a działać taniej. Paradoksalnie kryzys może spowodować zwiększony napływ tego rodzaju inwestycji do Polski. Takie sygnały już się pojawiają.
UniCredit Group
Międzynarodowy bank europejski z siedzibą w Mediolanie obsługujący ponad 40 mln klientów
w 22 krajach Europy. Spółka akcyjna notowana na giełdach w Mediolanie i we Frankfurcie w tym na platformie XETRA, a od 2007 roku również na giełdzie w Warszawie.
UniCredit Business Partners – spółka córka Grupy UniCredit jest pionierem w sektorze usług back office dla sektora bankowego. Znajduje się na 5 miejscu na europejskiej liście sektora usług pod względem przychodów. Obecnie zatrudnia ok. 7 000 pracowników w pięciu krajach.
W zachodniej Europie banki należące do grupy znajdują się we Włoszech, Austrii i południowych Niemczech, obejmując zasięgiem swoich usług jedne z najbogatszych obszarów starego kontynentu. Co więcej UniCredit rozwija swoją działalność w nowych państwach Unii Europejskiej oraz w krajach za jej wschodnią granicą. Zatem jest znaczącą firmą zajmującą się bankowością w Europie Centralnej oraz Wschodniej.
Do grupy należą jedne z największych banków działających w Polsce (Pekao SA), Bułgarii, Chorwacji czy w Czechach.
mab