Umowa na dostawy LNG do Polski podpisana
Gazowce z Kataru przypłyną do Świnoujścia w 2014 roku?
Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad oraz wicepremier i minister ds. Energii i Przemysłu Kataru Abdullah bin Hamad Al-Attiyah podpisali umowę dotyczącą dostaw skroplonego gazu LNG do Polski. Jak ocenia Ministerstwo Skarbu, ta pierwsza od czasu „kontraktu Jamalskiego” długoterminowa umowa znacznie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Katarska spółka QatarGas dostarczy polskiej PGNiG milion ton LNG rocznie – ok. 1,5 mld m. sześc. – do terminalu gazowego w Świnoujściu przy pomocy nowej klasy gazowców Q-Flex o pojemności 216 tys. m sześc. każdy. Pierwsza dostawa odbędzie się między czerwcem a grudniem 2014 r. Wartość kontraktu wyniesie ok. 550 mln dolarów rocznie, w zależności od ceny ropy i formuły cenowej. Dodatkowy LNG PGNiG będzie dostawał na podstawie krótkoterminowych kontraktów (ok. 1 mld m sześc.) w zależności od zapotrzebowania rynku. Strony nie wykluczają również zwiększenia dostaw.
Umowa na dostawy gazu z Kataru została zawarta na okres 20 lat. Termin uruchomienia dostaw gazu z Kataru jest związany z harmonogramem budowy przez OGP Gaz-System S.A. i zależną od niej spółkę Polskie LNG Sp. z o.o. terminalu LNG w Świnoujściu, którego oddanie jest również planowane na 2014 r. Prace związane z budową gazoportu są koordynowane i nadzorowane przez Ministra Skarbu Państwa. W celu zapewnienia terminowej realizacji inwestycji została przygotowana specjalna ustawa pozwalająca na przyspieszenie budowy przez uproszczenie i skrócenie procedury zamówień publicznych. Ustawa weszła w życie 4 czerwca. Do chwili obecnej zakończono etap projektowy terminalu, uzyskano decyzje środowiskowe i złożono wniosek o pozwolenie na budowę części lądowej, na którą zgoda jest spodziewana w lipcu tego roku.
Podpisanie umowy między PGNiG a spółką QatarGas jest efektem prowadzonych od wiosny 2008 r. przez premiera Donalda Tuska i ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada rozmów ze stroną katarską, największym na świecie eksporterem LNG. Negocjacje prowadzono m.in. podczas wizyt delegacji rządowej na Bliskim Wschodzie – dwukrotnie w listopadzie 2008 r. i w maju 2009 r. – oraz na Forum Ekonomicznym w Davos. 15 kwietnia 2009 r. obie spółki podpisały Umowę Ramową określającą warunki umowy docelowej. Na początku czerwca zakończyła się przełomowa tura negocjacji, w wyniku których ustalono podpisanie do 30 czerwca 2009 r. ostatecznego kontraktu. Minister Skarbu Państwa wyraził zgodę zawarcie umowy, która 19 czerwca została zaakceptowana przez Zarząd i 22 czerwca przez Radę Nadzorczą PGNiG. W październiku 2009 r. planowana jest wizyta Emira Al–Thani w Polsce w celu podpisania dwustronnej umowy o współpracy.
mab