Stawiamy na rozwój i odpowiedzialność
GBS Bank z siedzibą w Barlinku, jedyna tego typu instytucja z centralą w województwie zachodniopomorskim świętuje jubileusz 65-lecia. Szczecinbiznes.pl rozmawia ze Zbigniewem Wielgoszem, prezesem zarządu GBS Banku.
Szczecinbiznes.pl: GBS jest jedynym bankiem, który ma centralę w naszym regionie. Kierowanie taką instytucją to większa swoboda działania, ale chyba i większa odpowiedzialność?
Zbigniew Wielgosz: Odpowiedź brzmi: „dwa razy tak”. Bycie samodzielną jednostką to przywilej ale też i wielka odpowiedzialność. W GBS Banku działamy w oparciu o koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. Celem naszego działania jest nie tylko i wyłącznie zysk, ale również wymiar społeczny prowadzonego biznesu. Realizując cele biznesowe szukamy rozwiązań korzystnych dla nas i otoczenia, w którym działamy. Budujemy trwałe więzi oraz efektywną współpracę z klientami, partnerami i pracownikami. Przynosimy zyski naszym członkom. Podejmujemy działania, które przyczyniają się do rozwoju bliskich nam społeczności lokalnych.
Społeczna odpowiedzialność przynosi wymierne korzyści zarówno nam, jak i naszemu otoczeniu nie tylko w krótkim czasie, ale też w dłuższym okresie. Dywidenda albo zatrzymana nadwyżka ekonomiczna w funduszach banku, zwiększa dobrobyt członków a wpłacany przez nasz bank podatek dochodowy powiększa w części zasobność społeczności lokalnej. Dzięki lokalnemu charakterowi decyzje są podejmowane tam, gdzie wywierają wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
Po bankach, które w latach 90. miały swoje siedziby w Szczecinie pozostały tylko wspomnienia. Jak GBS Bank przetrwał te burzliwe czasy? Czy wynika to z jego statusu banku spółdzielczego?
Burzliwe lata 90. przetrwały działający w Szczecinie nieprzerwanie od 50 lat Bank Spółdzielczy Rzemiosła jak również powstały w 1950r. Bank Spółdzielczy w Szczecinie, z którym połączyliśmy siły w roku 2008.
Myślę, że receptą GBS Banku i banków spółdzielczych w ogóle na kryzys (przykładem jest chociażby kryzys gospodarczy ostatnich lat, z których banki spółdzielcze wyszły obronną ręką) jest filozofia działania oparta na tradycyjnej bankowości oraz bezpiecznej, zrównoważonej polityce zarządzania ryzykami umiejętnie łączona z podążaniem za oczekiwaniami rynku.
Nasza unikalna receptura oparta jest na najwyższej jakości składnikach: polskim kapitale, dbałości o rozwój regionu, dobrej znajomości rynku, przyjaznych i partnerskich stosunkach z klientami oraz zaangażowaniu naszych pracowników.
Jaki jest stan posiadania GBS Banku w jubileuszowym roku?
Na dzień dzisiejszy posiadamy 14 Oddziałów, 2 Filie i 5 Punktów Obsługi Klienta. Dbając o wygodę naszych klientów, staramy się być zawsze blisko, dlatego zamierzamy systematycznie rozbudowywać sieć tradycyjnych, stacjonarnych placówek własnych.
Możliwości poszerzenia terenu działania upatrujemy też w placówkach partnerskich. Aktualnie pracujemy nad budową takiego modelu. Jeżeli chodzi o sumę bilansową banku, na koniec czerwca wynosiła ona ok. 706,5 mn zł. Zatrudniamy 238 osób i muszę zaznaczyć, że cały czas się rozrastamy.
GBS Bank cały czas odświeża swój wizerunek, a ostatnio promuje spółdzielczość m.in. w serwisie modnaspoldzielczosc.pl. Jakie efekty mają przynieść te działania?
Chcemy udowodnić, że spółdzielczość stwarza szansę na aktywność społeczną i zawodową, że dzięki niej ludzie uczą się współodpowiedzialności, czują się współgospodarzami, uczą się demokracji. Cieszymy się, że te pozytywne aspekty zostały docenione na szczeblu europejskim i globalnym, czego niestety trochę brakuje w Polsce. Brakuje nam spojrzenia, które sięga do źródeł problemów. Świat poszedł w kierunku indywidualizmu, od indywidualizmu jest już mały krok do egoizmu.
Jednak obok egoizmu potrzebny jest także altruizm. Nie tylko konkurencja i współzawodnictwo, ale także współpraca i współdziałanie. Według nas właśnie tak powinno się układać nasze życie publiczne. Dlatego zależy nam na przybliżeniu tematu spółdzielczości, chcemy opowiedzieć ciekawe historie innych, opowiemy również jak sami angażujemy się w życie społeczne, a muszę przyznać, że jesteśmy w tej dziedzinie bardzo aktywni. Przy tej okazji zapraszamy innych do współpracy na blogu.
Proszę zdradzić nam plany banku na najbliższe lata.
Polityka GBS Banku na najbliższy czas zakłada dalszy rozwój oparty na zrównoważonej polityce zarządzania ryzykami oraz zacieśnianiu współpracy z Grupą BPS i Bankiem Polskiej Spółdzielczości. Naszym głównym celem jest wzmocnienie pozycji wśród 10 największych banków spółdzielczych w Polsce.
Na koniec wróćmy do jubileuszu. Jak świętujecie państwo 65. urodziny?
Z okazji jubileuszu 65-lecia GBS Banku zaprosiliśmy naszych klientów do wspólnej zabawy, w której każdy ma szansę wygrania sporej sumy pieniędzy – 65 tysięcy złotych. Wystarczy skorzystać z oferowanych przez nas produktów i wypełnić kupon podając powód, dla którego skorzystało się z oferty GBS Banku.
Rozmawiał Michał Abkowicz