Są bezrobotni, ale nie ma pracowników - debata PIG o rynku pracy
Bez pracy czy bez chęci do pracy? – pod takim hasłem odbyła się we wtorek organizowana przez Północnej Izby Gospodarczej debata, poświecona problemom lokalnego rynku pracy.
Spotkanie prowadził przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru. Punktem wyjścia dla dyskusji było podsumowanie wyników ankiety obrazującej poglądy i opinie pracodawców oraz osób poszukujących pracy na tematy sytuacji na rynku pracy. Badanie na próbie 400 osób na zlecenie PIG przeprowadziła firma LSJ HR Group.
Z badań tych wynika, że pomimo dużego bezrobocia w regionie, 81 proc. pracodawców ma problemy ze znalezieniem pracowników, przede wszystkim z powodu braku kwalifikacji, wygórowanych oczekiwań finansowych, czy wręcz braku chęci do pracy. Pomimo sygnałów, że w krajach zachodnich jest wyższa kultura i atmosfera pracy, pracodawcy w większości nie są gotowi do wprowadzenia zmian w tym zakresie. Chcieliby zatrudniać osoby zaangażowane, uczciwe, odpowiedzialne i rzetelne. Co ciekawe w kontekście wcześniejszych odpowiedzi, kwalifikacje i doświadczenie stawiają na dalszym planie.
Pracownicy natomiast narzekają, że trudno znaleźć im ofertę pracy dostosowaną do ich kwalifikacji (stwierdziło tak ponad 80 proc. respondentów). Połowa badanych mówiła o niskich zarobkach, oferowanych im przez pracodawców. Poszukujący zatrudnienia twierdzą, że pracę można dostać w regionie „po znajomości”, często na tzw. umowy śmieciowe lub szukać poza granicami kraju. Jednak na pytanie o największe firmy działające w regionie niemal połowa badanych nie potrafiła odpowiedzieć lub wskazywali zaledwie jedną – dwie firmy. Niewielu także było gotowych do podjęcia trzymiesięcznego bezpłatnego stażu w zamian za gwarancję późniejszego zatrudnienia.
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Andrzej Przewoda potwierdził, że wyniki badań obrazują sytuację na rynku pracy. - Mamy 91 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne, ale jednocześnie brak ludzi do pracy. Te dwa rozjeżdżające się wektory można zbliżać poprzez kształcenie tych, którzy są bezrobotni, albo działać już na etapie edukacji młodych ludzi. W perspektywie lat 2014-2020 region otrzyma ogromne wsparcie unijne na odbudowę kształcenia zawodowego. Będziemy budować takie mechanizmy finansowe, które zagwarantują współpracę szkolnictwa z pracodawcami – mówił.
Sceptycznie do tych pomysłów odniósł się reprezentant NSZZ Solidarność, Krzysztof Nawrocki. – Nasz rynek pracy jest jak każdy inny. To, że odbudujemy szkolnictwo zawodowe nie oznacza, że zatrzymamy tych ludzi na miejscu, bo oni zdobędą wykształcenie i wyjadą z Polski za lepszym wynagrodzeniem, atmosferą i warunkami pracy – stwierdził.
Ciekawym głosem w dyskusji okazał się głos najmłodszego jej uczestnika, Dominika Grzębki z AIESEC. – W Polsce nie tylko poziom studiów jest niższy niż za granicą, ale też pracodawcy przychodzą do studentów już na etapie nauki. Ja w czasie studiowania tutaj ani razu nie spotkałem żadnego pracodawcy – powiedział.
Debatę zakończyło podpisane porozumienia pomiędzy Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie a partnerami o współpracy przy realizacji Zachodniopomorskich Gwarancji dla młodzieży. Strony zobowiązały się w nim m.in. do: rozpowszechniania inicjatywy Gwarancji dla młodzieży wśród osób młodych, rozpoznania potrzeb osób młodych w zakresie instrumentów wsparcia zmierzających do podjęcia zatrudnienia, wypracowania założeń do organizacji konkursów dedykowanych osobom młodym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz wsparcia młodych w podejmowaniu zatrudnienia.
KZ