Producent nowoczesnych folii zainwestuje kilkadziesiąt milionów złotych w Gryfinie
W uruchomionej w 2012 roku strefie przemysłowej w Gardnie wreszcie zaczyna się ruch. Jedyna działająca tam firma - Invento będzie mieć sąsiadów.
31 maja przedstawiciele firmy Megaplast – prezes Harris Kavvadias i prowadzący projekt Manos Hiskakis za ponad 2,6 mln zł wylicytowali blisko pięciohektarową działkę w parku przemysłowym w podgryfińskim Gardnie, tuż przy drodze S3.
Jak informuje wiceburmistrz Gryfina Tomasz Miler, budowa zakładu może rozpocząć się jeszcze w tym roku. Inwestor uzyskał już część decyzji dotyczących tej lokalizacji, rozpoczął też proces projektowania zakładu. Inwestycja będzie drugim zakładem produkcyjnym Megaplast, który będzie obsługiwał rynek północnej i wschodniej Europy. Obecnie firma ma fabrykę na Krecie, ale z dużą dynamiką rozwija sieć sprzedaży, potrzebuje więc kolejnego miejsca produkcji.
Wiceburmistrz szacuje, że Grecy na początek wybudują za kilkadziesiąt milionów złotych zakład o powierzchni kilku tysięcy metrów i już może nawet w drugiej połowie przyszłego roku zatrudnią kilkadziesiąt osób. Szczegóły inwestycji będą znane pod koniec roku.
Megaplast od 20 lat działa w branży innowacyjnych materiałów opakowaniowych. Opatentowanym produktem Megaplast jest Fiber Film – tzw. oddychająca folia. Około 95 proc. produkcji przeznacza na eksport – do krajów Europy Zachodniej, USA, Kanady, Japonii, RPA, Argentyny i na Bliski Wschód.
Park Regionalny w Gardnie pod Gryfinem liczy 160 ha terenów przemysłowych, z czego ponad 55 ha wchodzi w skład terenów Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łączna powierzchnia nieruchomości sprzedanych lub wylicytowanych wynosi w strefie obecnie ponad 60 proc. Sprzedaż pięciu działek – ponad jednej trzeciej powierzchni całego parku nastąpiła pod koniec maja. Cztery z nich o powierzchni 16 ha kupił duży inwestor zagraniczny.
– Mogę jedynie powiedzieć, że będzie to bardzo duże przedsięwzięcia niosące ze sobą wiele nowych miejsc pracy. Nabywcą działki jest duży, działający globalnie koncern – mówi Tomasz Miler.
Piątą działkę kupiła gorzowska spółka Mechatronic Engineering produkująca maszyny do montażu podzespołów elektronicznych. – Obecnie firma ta kompletuje dokumenty związane z pozwoleniem na budowę. Obok linii montażowej powstanie tutaj ośrodek rozwojowy – informuje wiceburmistrz.
Inwestorem parku przemysłowego jest Urząd Miasta i Gminy w Gryfinie, a właścicielem terenów Agencja Nieruchomości Rolnych – Oddział Szczecin. W związku z unijnym dofinansowaniem na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w ramach RPO wartość inwestycji zlokalizowanych na terenie Parku Regionalnego w Gryfinie do 27 października 2017 roku musi przekroczyć 114 mln zł. Brak osiągnięcia tego wskaźnika mógłby skutkować nawet koniecznością zwrotu dotacji. Według Tomasz Milera, w sytuacji gdy są kolejni potencjalni inwestorzy, takie ryzyko jest praktycznie zerowe.
ak
Wszystkich rekordów: