Police kupiły kopalnię w Senegalu
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA kupiła senegalską spółkę wydobywczą, dzięki czemu zapewni sobie dostawy fosforytów i rozwinie działalność na rynku afrykańskim.
Umowę kupna 55 proc. akcji spółki African Investment Group podpisano 28 sierpnia. Wartość kontraktu to 28,85 mln dolarów, płatne w trzech transzach uzależnionych od postępu prac eksploatacyjnych. Pierwsze, testowe partie fosforytów z Senegalu już dotarły do Polic. Docelowo z tamtejszych kopalni co roku pochodzić ma połowa z miliona ton tego surowca, z którego w Policach produkuje się kwas i nawozy fosforowe i wieloskładnikowe.
Zdaniem zarządu Grupy Azoty dostęp do własnych surowców pozwoli zaoszczędzić polickiej spółce ok. 30 mln zł rocznie. Uniezależni też dostawy od niestabilnej sytuacji politycznej w północnej Afryce, skąd pochodzi większość dotychczasowych dostaw tego surowca. Podobny model zaopatrzenia w surowce funkcjonuje w innych dużych firmach z branży chemicznej.
- Inwestycja w złoża to początek ekspansji spółki na rynkach afrykańskich, a Senegal będzie stanowić centrum produkcji i dystrybucji nawozów do innych krajów w Afryce. Aby zoptymalizować cały proces statki transportujące surowce do Polic, w drogę powrotną będą zabierać nawozy przeznaczone na sprzedaż na rynki afrykańskie. Za kilka lat planujemy uruchomić własną produkcję kwasu fosforowego – informuje Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA.
Podczas konferecji prezentującej założenia inwestycji Witold Orłowski, główny doradca ekonomicznego firmy PwC, przekonywał, że Senegal jest państwem stabilnym politycznie i gospodarczo, z walutą powiązaną parytetem z euro.
mab