Informacje 2012-07-31

Pierwszy zbiornik LNG ma już dach

Ważącą 600 ton stalową kopułę z poziomu gruntu na wysokość 15-piętrowego budynku podniesiono przy użyciu sprężonego powietrza.

Zbiornik na skroplony gaz już z dachem  Zbiornik na skroplony gaz już z dachem

Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona na tak wielką skalę, nie tylko w Polsce, ale też w całym regionie Europy Środkowej. - To jeden z najważniejszych momentów zarówno dla Konsorcjum realizującego projekt, jak i dla nas, jako inwestora – mówi Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG. - Na ten dzień czekaliśmy od chwili rozpoczęcia prac na terenie budowy. Zbiorniki na skroplony gaz to najważniejsze, a zarazem wymagające największych nakładów pracy obiekty wchodzące w skład instalacji określanej jako terminal LNG.

Dach zbiornika LNG o pojemności 160 tys. m sześc.  został podniesiony metodą poduszki powietrznej, polegającej na kontrolowanej zmianie ciśnienia powietrza wytworzonego pod kopułą dachu. Cała operacja trwała dokładnie 188 minut. Prędkość podnoszenia dachu wyniosła ok. 20 cm na minutę. Całkowity ciężar dachu to 600 ton, czyli mniej więcej tyle co trzy samoloty typu Boeing 747. Jego powierzchnia równa się powierzchni ponad dwóch boisk piłkarskich typu „Orlik”
i wynosi 4717 m kw. Do operacji podnoszenia zastosowano 6 dmuchaw, z czego dwie były zapasowe.

W celu utrzymania dachu w poziomie w trakcie podnoszenia zastosowany został system poziomujący składający się z 26 stalowych lin o średnicy 16 mm. Dach przed podniesieniem został wyważony - umieszczono specjalne obciążenia niwelujące różnice w ciężarze podwieszonego do dachu (od spodu) wyposażenia. Gdy osiągnął swoją pozycję docelową na wysokości 42 metrów, został zamontowany do pierścienia ściskającego poprzez system uchwytów montażowych z klinami, a następnie został do pierścienia przyspawany.

Bezpośrednio w operacji podnoszenia dachu uczestniczyło około 60 pracowników. Na początku sierpnia zostanie podniesiony dach również na drugi zbiornik.  - Oznacza to, że prace zostaną wykonane jedynie
z minimalnym jak na skalę prowadzonej inwestycji odchyleniem wobec harmonogramu, według którego obie kopuły miały zostać podniesione do końca lipca – mówi prezes Wardziński.

Po zamontowaniu stalowej kopuły, żelbetowe ściany zbiornika zostaną wyłożone blachą stalową, stanowiącą izolację gazoszczelną. Następnie będzie można przystąpić do montażu właściwego, wewnętrznego zbiornika na LNG, wykonanego ze stali stopowej z domieszką 9 proc. niklu.

KZ

Tematy: Świnoujście (64) | terminal gazowy (17) | Polskie LNG (14) |
aktualizowano: 2012-08-10 11:12
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: