Informacje 2013-11-13

Niepodległości po raz kolejny w pierwszej dziesiątce

Szczecińska al. Niepodległości utrzymała dziesiąte miejsce w rankingu 12 najdroższych ulic w Polsce opracowanym przez  firmę Cushman & Wakefield.

Al. Niepodległości w Szczecinie /fot.: Łukasz Szełemej / materiały Cushman&Wakefield / Al. Niepodległości w Szczecinie /fot.: Łukasz Szełemej / materiały Cushman&Wakefield /

Raport od 25 lat porównuje czynsze w najważniejszych 334 lokalizacjach handlowych w 64 krajach. Premiera jego najnowszej edycji odbyła się na targach MAPIC w Cannes, jednym z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży nieruchomości handlowych. Główny ranking obejmuje po jednej najdroższej lokalizacji z każdego państwa. Raport nie porównuje średnich czynszów, lecz jest sporządzony w oparciu o najwyższe możliwe do uzyskania stawki najmu w tych lokalizacjach.

Na czele rankingu 12 najdroższych lokalizacji w Polsce znajduje się warszawski Nowy Świat z czynszem 996 euro za m kw. rocznie. Tuż za nim ponownie znalazła się w nim ulica Floriańska w Krakowie z czynszem na poziomie 936 euro za m kw. rocznie. Trzecie miejsce należy do warszawskiej ul. Chmielnej (828 euro/m kw./rocznie). Na pozostałych ulicach odnotowywane są już znacznie niższe stawki najmu, a zestawienie zamyka ul. Piotrkowska w Łodzi (312 euro/m kw./rocznie). Większość ulic zachowała swoje pozycje sprzed roku, jedynie ul. 3 Maja w Katowicach wyprzedziła poznańską ul. Półwiejską i weszła tym samym do pierwszej piątki zestawienia.

W globalnym rankingu pierwsza trójka pozostała bez zmian. Pierwsze miejsce należy ponownie do Causeway Bay w Hongkongu (24.983 euro/m kw./rocznie), druga jest Piąta Aleja w Nowym Jorku (20.702 euro/m kw./rocznie), a trzecie paryskie Pola Elizejskie (13.255 euro/m kw./rocznie), które zanotowały jeden z największych na świecie wzrostów czynszów o prawie 40 proc. Jednak gdyby główny ranking obejmował więcej niż jedną ulicę z każdego kraju, to w pierwszej dziesiątce najdroższych ulic handlowych na świecie znalazłyby się aż trzy ulice z Hongkongu i cztery z Nowego Jorku, co pokazuje siłę tych lokalizacji.

Czynsze w 285 lokalizacjach z 334 objętych rankingiem pozostały stabilne lub nieznacznie wzrosły (3,2 proc.) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

SG

Tematy: nieruchomości (114) |
aktualizowano: 2013-12-08 18:17
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: