Informacje 2016-08-05

Największa fabryka w Szczecinie zmieniła głównego właściciela

Niemiecka VTC Group kupiła od koncernu Bilfinger część firmy zajmującą się budową konstrukcji w branży offshore.

Fabryka Bilfinger Mars Offshore na Ostrowie Brdowskim /fot.: mab / Fabryka Bilfinger Mars Offshore na Ostrowie Brdowskim /fot.: mab /
W ramach transakcji, do której doszło 4 czerwca, nowy właściciel przejął tym samym należące do Bilfingera udziały (ponad 60 proc., resztę zachowuje polski Fundusz Inwestycyjny MARS) w spółce Bilfinger Mars Offshore, do której należy szczecińska fabryka fundamentów do farm wiatrowych na Ostrowie Brdowskim. Wartość transakcji jest tajemnicą handlową. Wiceprezesem zarządu pozostaje Przemysław Milczarek.
 
Bezpośrednim nabywcą jest spółka Europoles Renewables GmbH z Grupy VTC, która posiada sześć fabryk w Europie centralnej, w tym dwie fabryki w Polsce – w Koninie i Chrzanowie, gdzie zatrudnia ok. 600 pracowników.
 
Wraz z tą transakcją zmienia się nazwa fabryki na ST3 Offshore Stettin Steel Structures. Ma ona nawiązywać do budownictwa strukturalnego, kojarzyć się z mocą i rozwojem technologii przyszłości. Taką nazwę nosi także spółka z o.o., która pokieruje szczecińskim zakładem.
 
– Fabryka w Szczecinie jest jedyną tego typu w tej części Europy i widzimy w tym podmiocie duży potencjał. Dane rynkowe wskazują, że morska energetyka wiatrowa jest bardzo perspektywicznym segmentem rynku. Liczymy na to, że nasza fabryka będzie ważnym dostawcą fundamentów do morskich farm wiatrowych, które powstaną w całej Europie, także w polskiej strefie Bałtyku – mówi Jürgen Leuze, partner zarządzający w VTC Group.
 
Zmiany właścicielskie nie będą miały wpływu na profil działalności i harmonogram produkcji, ani dotychczasowe zobowiązania spółki.
 
Leszek Milczarek, wiceprezes MS TFI i Jürgen Leuze, partner zarządzający w VTC Group /fot.: ak/
 
– Po roku negocjacji jesteśmy usatysfakcjonowani, że udało się nam doprowadzić proces sprzedaży do końca. Fabryka w Szczecinie rozpoczyna drugie życie. Jesteśmy przekonani, że uda się nam osiągnąć efekt synergii z produkcją Europoles w Polsce i że współpraca z partnerem o tak dużym doświadczeniu w branży energetycznej pozwoli budować silną pozycję fabryki na rynku offshore i wraz z rozwojem przyczyni się do powstania kolejnych miejsc pracy – stwierdza Leszek Milczarek, wiceprezes MS TFI.
 
W fabryce na Ostrowie Brdowskim pracuje obecnie 550 osób. Nowy właściciel zapowiedział zwiększenie zatrudnienia do 700 osób do połowy przyszłego roku i budowę trzeciej hali, kiedy działalność fabryki dostatecznie rozwinie się. Dirk Kassen, prezes BMO dodał:  – Czekamy na budowę drugiej linii produkcyjnej.
 
Fabryka zajmuje się produkcją fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych typu kratownicowego (jacket), jednopalowego (monopile) oraz platform pośrednich i innych konstrukcji stalowych, przy użyciu najnowocześniejszych technologii używanych w produkcji seryjnej. Pod koniec czerwca z zakładu Bilfinger Mars Offshore wyruszyła pierwsza partia platform pośrednich do morskich elektrowni wiatrowych, wyprodukowanych w ramach kontraktu dla firmy DONG Energy. W pierwszym kwartale roku spółka BMO podpisała kolejny kontrakt z DONG Energy na 20 fundamentów kratownicowych.
 
Holding VTC skupia spółki działające w obszarze konstrukcji stalowych (m. in. słupów i elementów dla farm wiatrowych), systemów zasilania i systemów transportowych i sortujących. Jego roczny obrót kształtuje się na poziomie 600 mln euro, a zatrudnienie wynosi 3,3 tys. osób. Właścicielami grupy są jej menedżerowie.
 
 Nowe logo fabryki ST3.
 
ak, mab
Tematy: zakład produkcyjny (42) | Gryfia (21) | Bilfinger Mars Offshore (14) | Zakład Seryjnej Produkcji Wielkogabarytowych Konstrukcji Stalowych (7) | MS TFI (4) | VTC Group (1) |
aktualizowano: 2016-08-16 15:24
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: