NBP zachęca do biznesu
Debata odbyła się 9 października na auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Za stołem prezydialnym zasiedli Dariusz Więcaszek, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, Marek Zuber, analityk finansowy oraz młodzi zachodniopomorscy przedsiębiorcy.
- Przedsiębiorca to twórca, którzy tworzy w gospodarce i musi się liczyć z ryzykiem. Narodowy Bank Polski chce propagować wiedzę na temat podejmowania ryzyka. Jego ograniczenie możliwe jest dzięki wiedzy - tłumaczy cel debaty Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP. - NBP przykłada dużą wagę do rozwoju przedsiębiorczości, bo to jeden z czynników, które oddziałują na politykę pieniężną.
Studenci uczestniczący w debacie obejrzeli materiały filmowe o młodych przedsiębiorcach, którzy zaryzykowali i rozpoczęli własny biznes. Poznali też kilka firm, które zrodziły się z pasji ich właścicieli (np. organizacja imprez integracyjnych dla firm, czy pokazów walk średniowiecznych) oraz rekiny szczecińskiego biznesu - Asprod, producenta obiektów sportowych Masters, biuro nieruchomości Piotra Drońskiego.
Prowadzący debatę Cezary Królak, dziennikarz TVN CNBC Biznes zapytał, kto chciałby w przyszłości prowadzić własną firmę. Ręce podniosło zaledwie kilka osób. Trochę więcej zadeklarowało chęć pracy w dużej korporacji.
- Ci, którzy nie zakładają firm boją się, że się im nie uda. Ryzyko może ograniczyć napisanie biznesplanu - przekonuje Marek Zuber. Inni dyskutanci zwrócili uwagę, że aby prowadzić własny biznes potrzebne są takie cechy jak niezrażanie się niepowodzeniami i dużo pracy. Przedsiębiorczym nie powinno przeszkadzać ani miejsce, ani czas kryzysu.
- Zachodniopomorskie to świetne miejsce do robienia biznesu - uważa Dariusz Więcaszek. - To rynek, na którym ciągle dużo można zrobić.
- Dziadek właścicielki firmy Svarowski powiedział kiedyś, że każdy czas ma swoje okazje biznesowe. Trzeba je tylko odkryć - mówi Marek Zuber.
Debacie towarzyszył konkurs, w którym studenci mogli wygrać monety kolekcjonerskie NBP, telefon komórkowy, a nawet zgodę na indywidualny tok studiów na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Studiów US.
Po dyskusji studenci zainteresowani prowadzeniem własnej firmy uczestniczyli w warsztatach z zakresu tworzenia biznesplanu, budowaniu marki i określaniu cech przedsiębiorcy. Warsztaty prowadzili pracownicy naukowi Uniwersytetu i specjaliści z poszczególnych branż. Do dyspozycji kandydatów na przedsiębiorców były stoiska Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz urzędów i instytucji, do których musi przyjść każdy, kto zakłada firmę.
Debatę zorganizował NBP w ramach ogólnopolskiej akcji. Podobne debaty NBP realizuje w Poznaniu i Katowicach.
mab