Mieszkaniowy biznes
23 lutego szczeciński oddział banku zorganizował szkolenie poświęcone zmianom, jakie wejdą 19 marca do ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Pojawiło się na nim ok. 60 szefów i pracowników firm zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi i spółdzielniami oraz audytorzy energetyczni i wykonawcy robót związanych z termomodernizacją.
Na podstawie ustawy termomodernizacyjnej prowadzone są inwestycje związane z dociepleniami budynków, remontami dachów, stropów, a także wymianą okien. Na mocy ustawy objęte są one dofinansowaniem w ramach tzw. „premii termo", która obecnie jest na poziomie 25 proc. zaciągniętego kredytu, a od 19 marca ma wynosić 20 proc., choć poszerzy się zakres prac, jakie objęte zostaną dofinansowaniem. O zmianach w prawie i ich wpływie na działalność wspólnot i spółdzielni opowiadał Paweł Ołubek, ekspert ds. Wspólnot mieszkaniowych z banku DnB Nord.
Coraz więcej mniejszych
O wielkości tego segmentu rynku może świadczyć fakt, że od 1998 roku DnB Nord udzielił 921 mln zł kredytów na termomodernizację. To blisko 40 proc. wszystkich kredytów udzielonych w ramach ustawy termomodernizacyjnych w Polsce. Na tym rynku działa kilkanaście banków, a do głównych graczy należą – oprócz DnB NORD - także BGŻ, BOŚ i PKO BP.
Co ważne, obsługa zarządców nieruchomości może być dobrym biznesem w czasach spowolnienia gospodarczego. Są wśród nich zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność, jak i firmy mające pod swoimi skrzydłami setki wspólnot mieszkaniowych.
- Obecnie nie widać, żeby kryzys dotknął firmy zarządzające nieruchomościami - ocenia Dominik Bielawski, dyrektor szczecińskiego oddziału banku DnB Nord. - Rynek zmienia się natomiast w ten sposób, że pojawia się na nim coraz więcej mniejszych firm. Z kolei liczba wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zwiększa się. Nasz odział obsługuje ich w województwie kilkaset.
Specjaliści od wspólnot
Pierwszym bankiem w Polsce, który zaczął udzielać kredytów w związku z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów był Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE). W listopadzie 2007 roku BISE przejął niemiecko-norweski bank DnB Nord, który jeszcze rozwinął tę część działalności.
DnB Nord jako jedyny w Polsce posiada np. departament, który zajmuje się tylko obsługą wspólnot mieszkaniowych. Bank stworzył własny system informatyczny dla wspólnot mieszkaniowych, który pozwala im kontrolować rozliczenia z mieszkańcami, dostawcami mediów i innymi kontrahentami.
mab