Informacje 2012-08-09

Miasto zmienia zasady sprzedaży nieruchomości gminnych

Prezydent zapewnia, że będą bardziej korzystne, przedsiębiorcy mówią – zobaczymy w praktyce.

Przedsiębiorcy liczą na korzystne warunki wykupu  /fot.: archiwum / Przedsiębiorcy liczą na korzystne warunki wykupu /fot.: archiwum /

Piotr Krzystek podpisał nowe zarządzenie w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowych stanowiących własność gminy, a które są oddane w użytkowanie wieczyste i są wykorzystywane na cele komercyjne. Jak informuje magistrat, zmieniono w nim na korzystniejsze dla przedsiębiorców zasady ustalania ceny sprzedaży.

- Przedsiębiorcy mają dwie ścieżki przekształcenia użytkowania wieczystego na własność – wyjaśnia Bożena Licht, radca prawny i członek komisji ds. użytkowania wieczystego przy Północnej Izbie Gospodarczej. – Pierwsza to ścieżka administracyjna, zgodnie z zapisami ustawy, druga – cywilna, w której grunt jest nabywany od miasta, na ustalonych przez nie warunkach. Dwa lata temu prezydent wydał odpowiednie zarządzenie, jednak wtedy żaden przedsiębiorca nie skorzystał z takiej możliwości, gdyż ceny były za wysokie.

Tym razem, jak zapewnia magistrat, zasady mają być znacznie korzystniejsze dla przedsiębiorców. Na poczet ceny nieruchomości gruntowej ma być zaliczona kwota równa wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości. W związku z tym cena sprzedaży będzie różnicą wartości rynkowej prawa własności nieruchomości gruntowej i wartości prawa użytkowania wieczystego. Dodatkowo sprzedaż taka nie będzie obłożona podatkiem od towarów i usług.

Oprócz tego, w przypadku złożenia wniosku o wykup do dnia 30 czerwca 2013 r. ustalona kwota do zapłaty może zostać rozłożona na roczne równe raty, na czas nie dłuższy niż do 15 grudnia 2015 r. Natomiast w przypadku złożenia wniosków po dniu 30 czerwca 2013 r. ustalona kwota do zapłaty płatna będzie jednorazowo.

- Pozostaje pytanie, według jakiej formuły będą określane te wartości – komentuje Zbigniew Chojnowski, członek komisji ds. użytkowania wieczystego PIG i dyrektor Domaru. – Jeżeli wycena będzie taka sama, jak jest zapisane w ustawie, to na pewno będzie to dla nas krok do przodu, bo tam są one przyjazne dla przedsiębiorców i jasno sprecyzowane, bez dwuznaczności. Obawiam się jednak, że może być inaczej.

- Czy są to zmiany korzystne dowiemy się tak naprawdę w momencie, kiedy ustalona zostanie wartość i powstaną konkretne wyceny – mówi Bożena Licht. – Na te chwilę mamy udrożnione dwie ścieżki i na pewno część przedsiębiorców będzie próbowała nabyć nieruchomości na oba sposoby, wybierając ten, który po wycenach okaże się korzystniejszy.

Sprzedaży będą podlegać tylko nieruchomości zagospodarowane, dla których został zakończony proces inwestycyjny. Sprzedaży nie będą podlegać nieruchomości gruntowe zabudowane sklepami wielkopowierzchniowymi powyżej 2 tys. m kw. oraz nieruchomości niezabudowane, dla których został ustalony termin zabudowy.

Przedsiębiorcy – użytkownicy wieczyści – zainteresowani nabyciem gruntów na własność więcej informacji uzyskają w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta pod numerami telefonów: 91 42 45 526 lub 91 42 45 534.

KZ
 

Tematy: Szczecin (597) | nieruchomości (114) | finanse (34) | użytkowanie wieczyste (1) |
aktualizowano: 2012-08-20 09:34
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: