Megakasa na nanotechnologie
Decyzja ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o udzieleniu wsparcia udzielonego w ramach Działania 13.1 Infrastruktura Szkolnictwa Wyższego XIII Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zapadła 14 stycznia. Oznacza to, że budowa centrum, jednego z kilku placówek w Polsce zajmujących się nanotechnologią ruszy w tym roku. Gotowy jest bowiem projekt budynku, a ZUT ma pozwolenie na budowę.
Centrum o łącznej powierzchni blisko 10 tys. metrów kw. powstanie przy al. Piastów w miejscu obecnego parkingu i autokomisu. Będzie się składać m.in. z kilkudziesięciu laboratoriów dydaktycznych, sali wykładowej dla 500 osób, sal dydaktycznych. Centrum będzie jednostką międzywydziałową. Znajdą się w nim wszystkie laboratoria zajmujące się nanotechnologią działające obecne na wydziałach Technologii i Inżynierii Chemicznej, Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki i Budownictwa. Później powstać ma wydział skupiony na nanotechnologii.
W przyszłym roku akademickim (2010/2011) wśród nowych kierunków na uczelni zostanie utworzony kierunek nanotechnologie. Do czasu wybudowania centrum będzie on prowadzony na różnych wydziałach ZUT.
- Centrum ma charakter dydaktyczno-badawczy. Będziemy się w nim zajmować podstawami nanonauk, badaniem nanocząstek i ich stosowaniem w elektronice, medycynie i biotechnologii – wyjaśnia prof. Mirosława El-Fray, kierownik 10-osobowego zespołu ds opracowania wniosku aplikacyjnego projektu.
mab