Jak wejść na zagraniczne rynki?
Na konferencji zebrali się przedstawiciele lokalnych władz, samorządów gospodarczych, instytucji z otoczeni biznesu i przede wszystkim zachodniopomorscy przedsiębiorcy zainteresowani eksportem swoich produktów na rynki zagraniczne. Podczas spotkania można było dowiedzieć się m.in. co zrobić, aby wziąć udział w zagranicznej misji gospodarczej, jak zaistnieć w międzynarodowym środowisku podczas targów na całym świecie, w jaki sposób skorzystać z dofinansowania na wdrożenie programu rozwoju eksportu, jakie kredyty oferują eksporterom polskie banki, a także jakie instytucje otoczenia biznesu pomagają w rozwijaniu działalności eksportowej.
Podczas spotkania swoje prezentacje mieli przedstawiciele Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Skandynawsko – Polskiej Izby Gospodarczej i Północnej Izby Gospodarczej, a także Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Ukraina jest rynkiem specyficznym, bo w przeciwieństwie do jednolitego rynku unijnego tam nie obowiązują jasne zasady i bez przewodnika lokalnego trudno tam rozpocząć działalność – mówił Jacek Piechota, przewodniczący Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. - Rynek bardzo trudny, niemniej tam, gdzie jest rozeznanie rynku i jest wsparcie administracji ukraińskiej, można rozkręcać bardzo intratne interesy. Obecnie wartość polskich inwestycji na Ukrainie, to ok. 1 mld dolarów i inwestorzy, którzy są tam obecni, mają powody do zadowolenia. Jest to rynek bardzo dobrze rokujący.
Kaare Nordbø reprezentujący Skandynawsko-Polską Izbę Gospodarczą podkreślał, że Zachodniopomorskie daje ogromne możliwości rozwoju dla inwestorów i dla polskich i skandynawskich przedsiębiorców. W Izbie zrzeszone są firmy z kapitałem skandynawskim lub firmy polskie działające na rynku skandynawskim. Organizacja stwarza możliwość nawiązania kontaktów, swoim członkom udostępnia bazy danych.
Prezes Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Magdalena Kotnis przedstawiła szczegóły programu „Paszport do eksportu”. Jak wynika z danych, nasi przedsiębiorcy najchętniej eksportują do Niemiec (19 firm), Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Szwecji. Na razie liczba firm aplikujących do programu jest niewielka, udział liczby wniosków z Zachodniopomorskiego w całej puli dotacji, to jedynie 3,25 proc. Przedsiębiorcy interesują się rynkami praktycznie na całym świecie. – Dużo przed nami pracy, sporo obszarów do zagospodarowania – przyznała Magdalena Kotnis.
Spotkanie zorganizowało Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Ministerstwem Gospodarki.
KZ, materiały UM