Inwestorzy zza morza
Cargotec, LM Glasfiber, Royal Greenland i inni. Już kilkaset innych firm z kapitałem skandynawskim działa na Pomorzu Zachodnim.
Okazją do podsumowania skandynawsko-polskiej współpracy gospodarczej w regionie było spotkanie zachodniopomorskiego oddziału SPCC zorganizowane 10 grudnia w hotelu Radisson BLU w Szczecinie. Spotkanie miało świąteczny charakter. Po części oficjalnej jego uczestnicy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu szczecińskiego chóru chłopięcego „Słowiki”.
SPCC Szczecin zrzesza 29 firm, a kandydatów na członków Izby ciągle przybywa. W regionie siedzibę ma bowiem kilkaset firm z branży morskiej, informatycznej czy energii odnawialnej, powiązanych kapitałowo z krajami skandynawskimi. Wystarczy wymienić takie firmy jak Tieto (informatyka), Abena (pieluchy, materiały sanitarne), HG Poland (urządzenia do hodowli zwierząt futerkowych), Novasol (wynajem domów wakacyjnych), czy duński Coloplast, który ma w Szczecinie otworzyć centrum księgowe.
- Ten rok był dobry, chociaż można było zrobić jeszcze więcej. Udało nam się nawiązać współpracę z władzami regionu. Dzięki temu możemy zachęcać inwestorów do lokalizacji biznesu na Pomorzu Zachodnim. Zaistnieliśmy w mediach zabierając głos w dyskusji publicznej, m. in. na temat nauki języków skandynawskich i strategii Szczecina - podsumowuje Kaare Nordbo, który kieruje szczecińskim oddziałem SPCC. - W przyszłym roku chcemy organizować spotkania nie tylko w Szczecinie, ale i w innych miastach województwa. Zamierzamy też pozyskać członków z Gorzowa.
Potrzebę kontaktów z przedsiębiorcami skandynawskimi dostrzegają również władze województwa. Z SPCC współpracuje Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Marszałkowskiego.
- Okrętami flagowymi wśród inwestycji w regionie są, obok japońskiej fabryki Bridgestone, duński LM Glasfiber i fiński koncern Cargotec. W fabryce Cargotec pracę znajdzie 400 osób. To największa inwestycja typu greenfield w Polsce w 2009 roku - mówi Witold Jabłoński, wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego i informuje o rozmowach z kolejnymi inwestorami.
mab