Informacje 2008-10-21

Inkubator młodego biznesu

Tanie biuro, doradztwo, szkolenia i promocję oferuje młodym przedsiębiorcom uniwersytecki Inkubator Przedsiębiorczości.

Łukasz Martyniuk, doradca sieci Play w swoim biurze w Inkubatorze Łukasz Martyniuk, doradca sieci Play w swoim biurze w Inkubatorze
Wioleta Samitowska i Paulina Kuczyńska w salce konferencyjnej Inkubatora
Wioleta Samitowska i Paulina Kuczyńska w salce konferencyjnej Inkubatora

Powołany w 2005 roku Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Szczecińskiego działa jako jednostka ogólnouczelniana. Mieści się w niepozornym budynku z lat 70. typu Berlin przy ulicy Żubrów 6.

Obecnie w AIP US działa 17 firm - prowadzą je studenci i absolwenci niemal wszystkich wydziałów US. Inkubator kieruje swoją ofertę również do pracowników Uniwersytetu, niestety, jeszcze żaden nie rozpoczął tam działalności. Placówka, jako jedyna tego typu w Szczecinie, oferuje swoim beneficjentom wynajem biur na preferencyjnych warunkach. Za 256 zł brutto miesięcznie student, absolwent lub pracownik US wynajmuje 17,5-metrowe biuro do prowadzenia swojej działalności – ponadto może korzystać z salki konferencyjnej, usług sekretariatu, ksero i zestawu komputerowego z podłączeniem do Internetu. To niejedyne korzyści. Firmy skupione w Inkubatorze korzystają na preferencyjnych warunkach między innymi z członkostwa w Północnej Izbie Gospodarczej (partnera AIP US) oraz z usług instytucji wspierających biznes – takich jak między innymi Zachodniopomorski Fundusz Poręczeń Kredytowych czy Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego. Pracownicy inkubatora organizują dla nich szkolenia, które prowadzą zarówno wykładowcy z Uniwersytetu, jak i eksperci zewnętrzni.

Wśród beneficjentów Inkubatora są m. in. specjalista ds. funduszy unijnych, przedstawiciel telefonii komórkowej, twórca portalu informacyjnego, stron internetowych, panoram fotograficznych i programów telewizyjnych.

Inkubator zajmuje się promocją skupionych w nim firm - m. in. poprzez Portal Innowacji prowadzony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a także poprzez uczestnictwo swoich beneficjentów w targach, spotkaniach.

- Prowadzę działalność od lutego. W inkubatorze działam od marca. Jestem mile zaskoczony ofertą. Znalazłem tu większe pomieszczenie niż szukałem - mówi Michał Krzywania, którego firma Golden Lab projektuje strony internetowe. - Dobrze układa się nam współpraca z innymi firmami z Inkubatora -  świadczymy sobie na przykład usługi po kosztach.

- Staramy się nawiązywać między sobą współpracę i dobre relacje towarzyskie- potwierdza Łukasz Martyniuk, doradca biznesowy Play, który ma biuro za ścianą.

Prowadzący Inkubator nie obawiają się niżu demograficznego.

- Uniwersytet Szczeciński kształci w różnych formach ok. 30 tys. studentów, którzy za chwilę dołączą do grona absolwentów. Poza tym przedsiębiorczość w naszym regionie stale się rozwija. Z badań przeprowadzonych przez Biuro Karier US wynika, że 20 procent badanych absolwentów naszej uczelni zainteresowanych jest założeniem własnej firmy - uważa Wioleta Samitowska, starszy specjalista w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości US.

Władze Uniwersytetu Szczecińskiego, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu przedsiębiorczego środowiska uniwersyteckiego, zamierzają oddać kolejny budynek na potrzeby Inkubatora.

mab

Tematy: przedsiębiorczość (94) | edukacja (30) |
aktualizowano: 2008-10-21 22:34
cofnij drukuj do góry
Wszystkich rekordów: