Gaz pod Goleniowem
PGNiG chce zbudować podziemny magazyn na surowiec z terminalu w Świnoujściu.
Olbrzymi, wydrążony pod powierzchnią ziemi magazyn gazu ziemnego chce wybudować w pobliżu Goleniowa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Rozpoczęte zostały już badania sejsmiczne, które mają określić, czy będzie to możliwe. Pod Goleniowiem powstać miałby tzw. magazyn kawernowy (czyli taki, gdzie zbiornikiem będzie pusta przestrzeń w pokładach soli), a jego budowa rozpocznie się nie prędzej niż za 2 - 3 lata. Ma w nim być gromadzony surowiec z terminalu w Świnoujściu, a instalacja stanowiłaby część międzynarodowego centrum obrotu gazem, obsługującego północne Niemcy, północną Francję, Benelux, Danię i Szwecję.
Do sfinalizowania znajdującego się ciągle w fazie koncepcyjnej projektu droga jest wciąż bardzo odległa. Jak poinformowała nas Joanna Zakrzewska z biura prasowego PGNiG, ze wstępnych badań wynika, że w rejonie Goleniowa występują pokłady soli odpowiednie do zrealizownia projektu . Spółka pozyskała już niezbędne pozwolenia w postaci koncesji na prowadzenie prac rozpoznawczych i przygotowała projekt badań sejsmicznych, które zlecone zostały spółce Geofizyka Toruń. W przyszłym roku, po zakończeniu badań, opracowana ma zostać dokumentacja złoża soli, koncepcja budowy magazynu, studium możliwości pozyskania wody technologicznej i zagospodarowania solanki, która wytwarzana będzie w procesie ługowania kawern, studium lokalizacyjne PMG, a także wykonane wiercenie otworu, dzięki któremu zbadać będzie można próbki pobrane z dużej głebokości. Parametry przyszłego magazynu gazu będzie można określić dopiero po wykonaniu niezbędnych badań i przeprowadzeniu stosownych analiz rynkowych.
Szkopuł w tym, że w Marianowie pod Stargardem konkurencyjny magazyn gazu wybudować chce firma UGS Energy. Jeżeli swoje plany zrealizuje, PGNiG może się ze swojej inwestycji wycofać i sama stać się klientem UGS.
Paweł Palica